A A A A+
grudniu – 159 456 kopii cyfrowych akt z zasobu Archiwum Narodowego w Krakowie zostało udostępnionych online.

Archiwum Narodowe w Krakowie sukcesywnie digitalizuje materiały archiwalne i udostępnia kopie cyfrowe w pracowniach naukowych i Internecie​. Naszym celem jest zapewnienie szerokiego dostępu do najciekawszych dokumentów poprzez stronę domową Archiwum (w dziale Zbiory online) oraz serwis www.szukajwarchiwach.gov.pl.

W tym miesiącu udostępniono online między innymi kopie cyfrowe akt metrykalnych z XVIII do pocz. XX w. przygotowane w przez  nowosądecki i tarnowski oddział Archiwum Narodowego w Krakowie, kopie Akt miasta Bochni z lat (1486-1958) oraz reprodukcje materiałów archiwalnych z zespołu Archiwum miasta Kazimierza pod Krakowem (1369-1817). Uzupełniono również o 2 710 skanów, publikowany już w sieci zespół – Kataster galicyjski (1844-XX w.).

W udostępnionych w grudniu skanach dominują akta metrykalne z terenu Sądecczyzny. Są to zdigitalizowane księgi wytworzone przez organizacje wyznaniowe – Parafie Rzymskokatolickie, Greckokatolickie i Izraelickie Okręgi Metrykalne. Obejmują lata od końca XVIII w. do początku XX w., niemniej większość sięga przełomu XIX i XX w. Pośród nich znajdują się między innymi księgi z Parafii Św. Małgorzaty w Nowym Sączu (lata 1890-1900) oraz najliczniejsze z tych materiałów księgi Izraelickiego Okręgu Metrykalnego w Nowym Sączu (lata 1854-1913). Zapisy z tych dwóch zespołów dotyczą oprócz miasta Nowego Sącza również innych okolicznych miejscowości. Reszta udostępnionych akt dotyczy głównie innych miejscowości z powiatu nowosądeckiego  np. Trzetrzewiny, Chomranic, Nawojowej (parafie rzymskokatolickie), Krynicy Wieś, Czyrnej, Wojkowej (parafie greckokatolickie) oraz Starego Sącza, Grybowa i Muszyny (izraelickie okręgi metrykalne).

Oddział ANK w Tarnowie przygotował kopie akt Izraelickich Okręgów Metrykalnych w Żabnie, Dąbrowie Tarnowskiej, Szczucinie, Wojniczu i Czchowie oraz akta stanu cywilnego Katedralnej Parafii Rzymskokatolickiej w Tarnowie z przełomu XIX i XX w.

Prawdziwe perełki w opublikowanych reprodukcjach stanowią dokumenty z  Archiwum miasta Kazimierza pod Krakowem oraz  Akta miasta Bochni, których fragmenty możecie Państwo zobaczyć poniżej.

1.  Pierwsza strona księgi Promptuarium z lat 1530- 1603 (Archiwum Narodowe w Krakowie, Archiwum  miasta Kazimierza pod Krakowem, sygn. 29/34/176, s. 1);
2-3. Trzecia strona z księgi Continuatio actionum advocatialium Kasimiriensium z lat 1579-1591, z ozdobnym malowanym inicjałem (Archiwum Narodowe w Krakowie, Archiwum  miasta Kazimierza pod Krakowem, sygn. 29/34/ 457, s. 3);
4. Pieczęć króla Augusta III z dokumentu wystawionego 20 marca 1759 r., w którym król zatwierdza ordynację i porządek w mieście Bochni na prośbę starosty bocheńskiego Jana ze Ślas Ślaskiego (Archiwum Narodowe w Krakowie, Akta miasta Bochni, sygn. 30/1/7);
5. Najstarsza zachowana księga miejska miasta Bochni z lat 1486-1508 zawierająca wpisy sądu ławniczego, zawiera opis ponad 1520 spraw rozpatrywanych przez bocheński sąd ławniczy (Archiwum Narodowe w Krakowie, Akta miasta Bochni, sygn. 30/1/10);
6. Plan sytuacyjny składu drzewa i sąsiednich budynków z 1883 r. (dzisiejsze Planty miejskie z zaznaczoną Ulicą do kolei – obecną Regis) (Archiwum Narodowe w Krakowie, Akta miasta Bochni, sygn. 30/1/593).

Zapraszamy do zapoznania się z nowościami publikowanymi w serwisie www.szukajwarchiwach.pl. Informacje o wszystkich zdigitalizowanych aktach z zasobu Archiwum Narodowego w Krakowie dostępnych w Internecie znajdziecie Państwo w zakładce  Zbiory online.

Zobacz także