A A A A+

Zadanie 4

Warsztaty młodego reżysera

Drodzy Uczestnicy Gry!

Bardzo się tego filmu obawiałem. Niepotrzebnie. Poruszające świadectwo tamtych strasznych czasów…” czy „Nie mam wątpliwości! To jeden z najważniejszych polskich filmów ostatnich lat” – takimi słowami znani krytycy filmowi opisywali swoje doznania po projekcjach niektórych produkcji, które wstrząsnęły filmowym światem.

Stawiając przed Wami kolejne zadanie chcielibyśmy, abyście spróbowali wcielić się w postać reżysera, który przybliży dzieje społeczności łemkowskiej na terenie Sądecczyzny. 

Do wypełnienia tego zadania nie potrzebujecie kamery. Większość komórek oraz aparatów fotograficznych ma bowiem tę funkcję. Zazwyczaj kręcimy coś, co uznamy za ciekawe bądź warte upamiętnienia. Tym razem pragniemy zaproponować Wam nakręcenie krótkiej fabuły. Spróbujcie przedstawić  losy Łemków z perspektywy nastoletniego człowieka. Pomyślcie o jakimś krótkim scenariuszu. To może być dialog lub ciekawa sytuacja. Potem ustawcie kamerę i nagrajcie razem film.

W swojej pracy możecie wykorzystać różne gatunki i środki filmowe, np.: dokument, etiudę, reportaż, animację, itd. Unikajcie truizmów, niech ten krótkometrażowy film stanie się Waszym znakiem rozpoznawczym. Zachęcamy Was do twórczych działań. Liczyć się będzie pomysłowość, oryginalność oraz ciekawy punkt widzenia. Pamiętajcie, że forma ma być interesująca, a temat bliski Wam. Być może uda Wam się wykorzystać wiedzę i materiały zebrane podczas realizacji poprzednich zadań. Nie zapominajcie także o materiałach wymienionych w wykazie bibliograficznym oraz zamieszczonych w galerii. Inspiracji możecie także szukać pod następującymi linkami:

http://krotkometrazowe.pl/baza-filmowa/14-c/43-the-cathedral
http://krotkometrazowe.pl/baza-filmowa/15-d/62-donuts
https://www.youtube.com/watch?v=knqLb8fhczs
https://www.youtube.com/watch?v=2DrXgj1NwN8

Dodatkowo pamiętajcie, że Wasze dzieło musi spełniać poniższe kryteria:

  •  Długość filmu nie może przekraczać 30 minut,
  • Format filmu jest dowolny, ale jego rozdzielczość powinna być dobrej jakości, by  można było bez żadnych problemów odtworzyć film,
  •  Film konkursowy należy dostarczyć na płycie CD lub na pendrivie,
  • Płyta CD lub pendrive z filmem powinna być opisana nazwą grupy oraz tytułem filmu.

Na wyniki Waszych działań czekamy do 30 XI 2016 r. Nagrania należy dostarczyć do siedziby Oddziału Archiwum Narodowego w Nowym Sączu (ul. Jagiellońska 56a) do godz. 14:00.

A teraz kamera… akcja!

Zobacz także