A A A A+
W poniedziałek 7 września 2015 r. otwarto w Bochni wystawę „Getto Bocheńskie” oraz Żydowską Trasę Pamięci dla upamiętnienia 72. rocznicy zagłady Żydów dokonanej przez okupanta. Organizatorem uroczystości byli: Burmistrz Miasta Bochnia, Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej oraz Stowarzyszenie Bochniaków w Izraelu. Archiwum Narodowe w Krakowie Oddział w Bochni włączyło się w obchody rocznicowe  współtworząc wystawę poświęconą historii Żydów z Bochni i jej okolic.

Uroczystości rozpoczęły się w siedzibie Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej (Rynek 2, Bochnia) otwarciem wystawy, współtworzonej przez bocheński Oddział Archiwum Narodowego w Krakowie. Wystawa złożona jest z dwóch zasadniczych części. Części I ekspozycji  zatytułowana „Żyliśmy wśród Was…” ukazuje historię Żydów w Bochni od XV wieku do II wojny światowej. Prezentuje między innymi spisy Izraelitów, spisów stowarzyszeń żydowskich, dokumenty i fotografie szkolne, rejestrów dowodów osobistych wraz ze zdjęciami, fotografie rodziny Karpfów, zarządzenia i ogłoszenia niemieckich władz okupacyjnych. Drugą cześć ekspozycji poświeconej historii Getta i zagłady jego mieszkańców przygotowanej przez Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej również w dużej mierze oparto o materiały pochodzące z zasobu Oddziału ANK w Bochni. Otwarciu w wystawy towarzyszyły koncert pieśni synagogalnych w wykonaniu Itzchaka Horovitza.

Kolejnym punkiem obchodów było otwarcie Żydowskiej Trasy Pamięci, upamiętniającej miejsca naznaczone tragiczną historią Żydów z Bochni i jej okolic. Trasa obejmuje 15 punktów ważnych dla historii Żydów Bocheńskich. Dr Kamila Follprecht – p.o. Dyrektora Archiwum Narodowego w Krakowie, odsłoniła jedną z pamiątkowych tablic poświęconą żydowskiemu domu modlitwy w Bochni.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia (fot. Dorota Szymczyk).

 

Zobacz także