A A A A+
Archiwum Narodowe w Krakowie wydało pamiętnik posła na Sejm Krajowy Galicyjski, polityka konserwatywnego i działacza społecznego Mariana Dydyńskiego, który naukowo opracowała Karolina Gołąb-Malowicka. Premiera książki odbyła się 24 lutego 2016 r. w siedzibie Archiwum przy ul. Siennej 16.

Marian Dydyński zanalizował swoje czasy pod kontem etnograficznym, etnograficzno –społecznym, opisał jak wyglądała ówczesna wieś, jak wyglądał dwór, umeblowanie, wystrój, jakie były zwyczaje i jak wszystkie te aspekty zmieniały się w ciągu jego życia. Opisuje swoich przyjaciół, dzieje ich rodzin i majątków. Opisuje także zdarzenia dotyczące Krakowa i Galicji oraz wydarzenia z szerszego świata. Tak jak historyk łączy te wszystkie wątki ze sobą. Snuje rozważania natury filozoficznej – tak „Pamiętnik Mariana Dydyńskiego z Raciborska” charakteryzuje Karolina Gołąb-Malowicka, która opracowała i przygotowała do druku te trzytomowe wspomnienia.

Rękopis Pamiętnika do zasobu Archiwum przekazał w latach 70. XX w. Krzysztof Morstin, spadkobierca Mariana Dydyńskiego i ostatni właściciel Raciborska. Podczas środowego spotkania Pani Maria Orkisz w imieniu rodziny Morstinów podarowała Archiwum Narodowemu w Krakowie kolejną pamiątkę, związaną z osobą Mariana Dydyńskiego – album zawierający fotografie przyjaciół i znajomych z okresu jego nauki w Krakowie.
Licznie przybyli na promocję goście, oprócz nabycia książki, mogli obejrzeć zaprezentowany w oryginale rękopis wspomnień oraz inne dokumenty należące niegdyś do Mariana Dydyńskiego. Postaci do niedawna niemal zapomnianej, a bardzo zasłużonej dla ziemi wielickiej i krakowskiej.
Więcej informacji na temat Pamiętnika zobacz
„Galicja na przełomie wieku XIX i XX widziana oczyma Mariana Dydyńskiego”
Fotorelacja z premiery
(fot. Anna Seweryn)

Zobacz także