A A A A+

Archiwum Narodowe w Krakowie zaprasza na trzecie spotkanie w ramach cyklu prowadzonego przez p. Konrada Myślika, które  odbędzie się w piątek (11 września) o godzinne 17.30,  w czytelni Oddziału III przy ul. Siennej 16.

Połączenie przed stu laty Krakowa i Podgórza pozwoliło rozwijać się pospołu dwu organizmom miejskim spojonym więzami ekonomicznymi, narodowymi i setkami lat wspólnej historii a podzielonych historycznymi i politycznymi zaszłościami sprzed ponad 130 lat. Prawdą jest, że po pierwszym rozbiorze Polski Podgórze nie było jeszcze ani miastem – ani też Podgórzem. Było osadą związaną z Kazimierzem i gospodarczym zapleczem Krakowa oraz Kazimierza właśnie. Po zagarnięciu części Korony położonej na prawym brzegu Wisły józefińska Austria poczęła wprowadzać tam swoje porządki administracyjno-urbanistyczne, w Krakowie nieznane. Myliłby się ten kto by sądził, że Podgórze poza przywilejami (Wolne Miasto Podgórze) cieszyło się nadzwyczajnymi względami w planach monarchii naddunajskiej. Nawet gościniec cesarski, Landesstrasse Nro 2, w swoim biegu z Wiednia przez Cieszyn do Lwowa obchodził Podgórze daleeekim łukiem. Przez Izdebnik, Krzywaczkę, Bęczarkę i Jawornik trafiał do Myślenic, Dobczyc, Bochni i dalej na wschód – do Lwowa. Ustanowienie Wolnego Miasta Krakowa uczyniło z Podgórza, miasta granicznego, na lat trzydzieści kopalnię złotych, przygranicznych interesów. Jedynie wszakże do połowy XIX w.  I wtedy właśnie, w połowie XIX wieku przyszła na świat i fotografia. Najpierw w postaci dagerotypów – tak wprowadza nas w tematykę piątkowego spotkania p. Konrad Myślik.

Wstęp wolny!

Wszystkich Państwa, zainteresowanych tematyką podgórską, zapraszamy  w dniach 14-30 września na Rynek Podgórski w Krakowie <więcej informacji >

Zobacz także