A A A A+

W piątek 2 października 2015 r. o godzinie 17.30 rozpoczynamy kolejny cykl spotkań z historią utrwaloną na fotografii. Tradycyjne już, naszym przewodnikiem po zabytkach Krakowa będzie Pan Konrad Myślik, który tym razem zabierze nas na Kopiec Kościuszki.

“Kopiec Tadeusza Kościuszki w Krakowie. W Krakowie? Do Stołeczno-Królewskiego miasta przyłączony został wraz z katastralną dzielnicą XIII Zwierzyniec. Stało się to sto pięć – i pół – roku temu. Pan Cesarz, o którego mniemanej miłości do Galicji i Krakowa napisano wiele pięknych kłamstw, podpisał był 1 kwietnia 1910 r. uchwałę Sejmu Krajowego przyłączającą Zwierzyniec (między innymi…) do Krakowa. A wraz ze Zwierzyńcem i Kopiec, okolony już wtedy fortyfikacjami. Forteca, a dokładnie Fort Kościuszko, był dla kopca i przekleństwem (brak dostępu) dla patriotów niejednokrotnie podróżujących z daleka, i błogosławieństwem (jest do dziś) bo – dzięki murowanemu tamburowi wokół Kopca – jego dość labilna konstrukcja jest znacznie wzmocniona.
Kopiec pełni w swej teraźniejszości aż trzy ważne role, niesłabnące. Po pierwsze jest pomnikiem jednego z największych polskich demokratów o międzynarodowym doświadczeniu, wybitnego patrioty i inżyniera, któremu (o czym w Polsce rzadziej się pamięta) Stany Zjednoczone Ameryki zawdzięczają utrzymanie niepodległości w walce z Metropolią. To dlatego na stojący samotnie pomnik Naczelnika, wielkiego Polaka z Mereczowszczyzny, patrzą pokolenia studentów i absolwentów jednej z najznakomitszych szkół wojskowych świata: Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych w West Point. Tym samym jest Kopiec ambasadorem Stolicy Narodowej Pamięci Polaków, jaką jest Kraków .
Po drugie jest Kopiec Kościuszki jednym z najznakomitszych punktów widokowych w Polsce. Kto był – ten wie dlaczego. Kto nie był – ten niech prędko pójdzie. Lornetka też się przyda. Po trzecie nareszcie – jest fort Kościuszko okalający Kopiec jest wybitnym dziełem arrchitectura militaris i jednym z czterech najstarszych dzieł Twierdzy Kraków.  W piątek, 2 października, wsparty o zdjęcia i obrazy z zasobu Archiwum Narodowego w Krakowie spróbuję Państwu o tym wszystkim opowiedzieć”- Konrad Myślik.

Zobacz także