A A A A+

Zadanie 3

Poszukiwanie wybranych materiałów archiwalnych związanych z osobą Nikifora Epifaniusza Drowniaka 

Drodzy Uczestnicy Gry!

Na ul. Jagiellońskiej, nieopodal wymiaru sprawiedliwości znajduje się niewielki budynek, w którym zgromadzono kilometry akt. Odwiedzają go codziennie różni ludzie. Jednym z nich był pewien naukowiec, który postanowił napisać pracę o Nikiforze Epifaniuszu Drowniaku. Spędził on tam kilka dni, przekopując się przez opasłe tomiszcza starych papierów. Niestety, przez roztargnienie, zgubił on kartkę, na której skrupulatnie wynotował sygnatury przeglądanych dokumentów. Teraz zwraca się do Was z prośbą o pomoc w ich ustaleniu.

Zadanie III będzie zatem polegało na odszukaniu w skarbnicy nowosądeckiego oddziału Archiwum Narodowego w Krakowie następujących dokumentów:

  •  aktu urodzenia Nikifora,
  •  akta postępowania sadowego w sprawie ustalenia aktu urodzenia Nikifora z roku 1962,
  •  akt postępowania w sprawie przejęcia na własność Skarbu Państwa spadku bezdziedzicznego po Nikiforze.
Po odszukaniu ww. materiałów, sporządźcie ich opis bibliograficzny wg poniższego kryterium: tytuł dokumentu lub jednostki aktowej, miejsce przechowywania (nazwa instytucji), nazwa zespołu, sygnatura archiwalna, strona lub strony, pozycja. Za każdy prawidłowo sporządzony opis możecie otrzymać maksymalnie 3 punkty.

Przed wizytą w Archiwum warto zapoznać się panującymi wewnątrz zasadami i zwyczajami. Dzięki temu nic Was nie zaskoczy, a odwiedziny okażą się przyjemnością. Koniecznie zapoznajcie się z  Regulaminem korzystania z materiałów archiwalnych w pracowniach naukowych Archiwum Narodowego w Krakowie, dostępnym na stronie: http://www.ank.gov.pl/  w zakładce: „Zasób i udostępnianie”: http://www.ank.gov.pl/zasob-i-udostepnianie/wizyta-w-czytelni/regulamin-czytelni Poniżej prezentujemy najważniejsze zasady, których należy przestrzegać podczas korzystania z zasobów archiwum:

1) Przy każdej jednostce archiwalnej znajduje się metryczka, którą należy wypełnić (data korzystania z jednostki archiwalnej, imię i nazwisko użytkownika oraz przedmiot badań). Osoby z nieczytelnym charakterem pisma będą zobowiązane do odbycia zajęć z kaligrafii w ramach programu: „Dawne pismo”.

2) W pracowni naukowej nie wolno spożywać pożywienia i napojów. Skrajne niedożywienie nie będzie usprawiedliwieniem.

3) Nie wolno sporządzać notatek na papierze położonym bezpośrednio na księdze. Ołówek mógłby się złamać, a Archiwum nie ponosi odpowiedzialności za zniszczenie mienia, ewentualnie obciąży kosztami użytkownika.

4) W trakcie przewracania kart zabronione jest nawilżanie palców. Należy pamiętać, że niektóre dokumenty liczą po 100-200 lat, więc skoro oparły się wojnom i powodziom, to szkoda by było, by zmarniały pod wpływem śliny. 

5) Korzystający z materiałów powinni zachować ciszę i nie przeszkadzać innym. Natężenie hałasu nie powinno przekroczyć 365 dB.

Przed wizytą w Archiwum spróbujcie  sprawdzić, w jakich zespołach możecie szukać wymienionych powyżej dokumentów. Bardzo pomocnym narzędziem może okazać się system informacji archiwalnej, który zapewnia wyszukiwarka  http://szukajwarchiwach.pl/  Są na niej dostępne także skany akt metrykalnych zgromadzonych w naszym Oddziale. Zastanówcie się, czy wszystkich, z pośród wymienionych wyżej dokumentów, musicie szukać bezpośrednio w pracowni archiwum. Strona: http://szukajwarchiwach.pl/ pomoże Wam także  ustalić nazwę i numer zespołu. Te dane wpiszecie potem na rewersie wypełnianym przed zamówieniem dokumentów (możecie je także ustalić w oparciu o pomoce ewidencyjne dostępne na miejscu w pracowni naukowej). Rewers możecie wysłać wcześniej przy pomocy aplikacji e-rewrs: http://www.ank.gov.pl/e-rewerslub złożyć podczas wizyty. Pamiętajcie, że wypełniamy jeden rewers na jedną jednostkę archiwalną. Podczas pierwszej wizyty zostaniecie także poproszeni o wypełnienie zgłoszenie użytkownika, które będzie Wasza przepustką do pełnego niespodzianek świata archiwaliów.
Na wyniki Waszych działań czekamy do 14 XI 2016 r. Odpowiedzi należy wysłać na adres e-mail: nikifor@ank.gov.pl lub dostarczyć do siedziby Oddziału Archiwum Narodowego w Nowym Sączu (ul. Jagiellońska 56a) do godz. 14;00.

 

Zobacz także