A A A A+

W 2013 r. Archiwum Narodowe w Krakowie Oddział w Nowym Sączu zainaugurowało Grę Sądecką, w środę 14 grudnia 2016 r. oficjalnie zakończono jej II edycję. Od początku zainicjowanej przez nas przygodzie przyświecało motto zaczerpnięte od Cycerona: „Historia magistra vitae. Historia nauczycielką życia”. W tych pięknych słowach zawarliśmy cały sens naszych działań, zatem:

  • inspirowanie zainteresowań historycznych,
  • rozbudzanie wyobraźni, wrażliwości,
  • podkreślanie i promowanie talentu młodzieży,
  • zachęcenie młodzieży do podejmowania prób literackich, malarskich
  • budowanie świadomości archiwalnej,
  • rozszerzanie wiedzy o historii i kulturze regionu.

Pragnęliśmy stworzyć warunki odpowiednie do podjęcia działań przez młodych ludzi. Dziś, patrząc na owoce wysiłków uczestników konkursu, możemy czuć dumę, iż ten cel udało nam się zrealizować.

W II edycji Gry Sądeckiej, odbywającej się pod patronatem: Prezydenta Miasta Nowego Sącza – Pana Ryszarda Nowaka, Starosty Nowosądeckiego – Pana Marka Pławiaka oraz Burmistrza Krynicy-Zdroju – Pana dr Dariusza Reśka, udział wzięło 7 grup, reprezentujących 5 szkól gimnazjalnych z terenu miasta Nowego Sącza. Głównym zadaniem było poszerzenie wiedzy na temat życia i twórczości Epifaniusza Drowniaka, zwanego Nikiforem oraz poznanie dziejów i kultury Łemków na Sądecczyźnie. W czasie trwania konkursu, uczestnicy musieli zmierzyć się z pięcioma zadaniami oraz z questem, który był wstępem do dalszych zmagań. Podczas questu młodzież odwiedziła Muzeum Nikifora oraz zapoznała się z historią Grekokatolickiej Cerkwi Parafialnej p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Krynicy-Zdroju. Cieszymy się, że nie tylko dla nas, ale i dla Was była to okazja do pogłębienia wiedzy i zdobycia nowych inspiracji.

II edycję Gry Sądeckiej otworzył konkurs literacki. Pierwsze z zadań polegało na przybliżeniu życia Nikifora przy wykorzystaniu dowolnej formy literackiej. Drugie, na odszukaniu miejsc, ukrytych pod rymowanymi wersetami, trzecie na ustaleniu opisów bibliograficznych jednostek archiwalnych, natomiast dwa ostatnie na oddaniu Waszego sposobu patrzenia na świat przy wykorzystaniu technik filmowych oraz malarskich.

Każda z oddanych przez Was prac była pomysłowa i oryginalna. Każda z grup starała się zachwycić, zaskoczyć i oczarować Komisję Oceniającą nie tylko kreatywnością, ale i sposobem wykonania. Wykorzystano więc całą paletę technik, począwszy od wywiadu, przez retrospekcje, a na kolażu skończywszy.

Po trudnościach związanych z właściwym przyznaniem punktów, zliczono je i ustalono werdykt, który utrzymywany był w tajemnicy do dnia 12 grudnia br. Wtedy właśnie odbyło się oficjalne rozstrzygnięcie konkursu.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się natomiast 14 grudnia 2016 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu. Jury uwzględniając bardzo wysoki poziom artystyczny i merytoryczny oddanych prac oraz doceniając trud włożony w ich wykonanie przyznało III zwycięskie miejsca. Laureatami II edycji Gry Sądeckiej zostali: Fantaści z Piątki z Gimnazjum Nr 5 wraz z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętej Kingi w Nowym Sączu pod opieką – Pani Jolanty Górowskiej (I miejsce), Spec Poszukiwacze z Gimnazjum Nr 1 im. Jana Długosza w Nowym Sączu pod opieką Pani Anity Migacz (II miejsce) oraz Strzał w dziesiątkę z Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych Nr 2 im. „Orląt Lwowskich” w Nowym Sączu pod opieką Pani Małgorzaty Sikorskiej i Gwardia Nikifora z Gimnazjum Nr 2 im. ks. Jana Twardowskiego w Nowym Sączu pod opieką Pani Marzeny Cużytek (III miejsce ex aequo).

Drużyny, które zajęły I i II miejsce obdarowano nagrodami książkowymi, biletami do kina oraz wyjazdem do Krakowa, podczas którego będą mogli zwiedzić siedzibę Archiwum Narodowego oraz Oddział Muzeum Historycznego – Rynek Podziemny. Laureaci III miejsca otrzymali nagrody rzeczowe. Pozostali uczestnicy zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami oraz książkami.

Galę rozdania nagród uświetnił koncert zespołu Wernyhora, który wykonał kilka ballad, utrzymanych w duchu łemkowskim.

Swoją obecnością na gali zaszczycili nas: członkowie Komisji Oceniającej – Pani Barbara Bałuc, Pan Leszek Migrała, Pan Zbigniew Wolanin. Ponadto Pani Magdalena Rzeźnik – wicedyrektor ze Społecznego Gimnazjum „Splot” z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Karskiego w Nowym Sączu oraz Pan Artur Franczak – dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu.

Podczas gali finałowej głos zabrał Pan Sylwester Rękas – kierownik Archiwum Narodowego w Krakowie Oddziału w Nowym Sączu, który przedstawił założenia oraz przebieg II edycji Gry Sądeckiej. Pan Sylwester Rękas podkreślił, że rozbudzanie zainteresowań historycznych oraz poszerzanie wiedzy o archiwaliach jest dziedzictwem, które nieustannie inspiruje do różnorodnych działań. Podziękował również wszystkim uczestnikom konkursu oraz ich opiekunom za czynny udział w grze, a także za zaangażowanie. Podkreślił, że „poziom większości wykonanych zadań udowodnił to, o czym często się zapomina – młodzież jest o wiele bardziej dojrzała i gotowa na trudne tematy i wyzwania niż my dorośli o tym myślimy”. Gorące podziękowania skierował ponadto do wszystkich, którzy pomogli przy organizacji i realizacji projektu, to jest do partnerów:

  • Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu,
  • Muzeum Historycznego Miasta Krakowa,
  • Urzędu Miasta w Nowym Sączu,
  • Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu,
  • Małopolskiego Centrum Kultury “Sokół w Nowym Sączu,
  • PTTK Oddziału “Beskid” w Nowym Sączu,
  • Klubu Przyjaciół Ziemi Sądeckiej w Nowym Sączu,
  • Uzdrowiska Krynica Żegiestów S.A. w Krynicy Zdroju,
  • Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu,
  • Fundacji EUROS – WIATR ZE WSCHODU w Tarnowie,
  • Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej,
  • Spółki Sądeckie Wodociągi,
  • Radia RDN Nowy Sącz.

Kierownik Oddziału Archiwum Narodowego w Nowym Sączu podziękował partnerom i sponsorom za pomoc finansową i nagrody rzeczowe. Nie zapomniał także o swych współpracownikach, do których skierował pełne ciepła słowa uznania. To one wywołały najgłośniejszy aplauz, który pokazał, że z takim kapitanem nie straszne są im żadne wyzwania.

Następnie w imieniu Komisji Oceniającej głos zabrała przewodnicząca Pani Barbara Bałuc, która podzieliła się swoimi wrażeniami z przebiegu Gry Sądeckiej. Swój zachwyt nad pracami uczestników konkursu wyraził ponadto kustosz Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu – Pan Zbigniew Wolanin. Zasłużone pochwały połączył życzeniami dalszych sukcesów.

Po ogłoszeniu wyników wręczono podziękowania za pracę w jury oraz podziękowania opiekunom grup, którzy przygotowali uczniów do konkursu.

Galę zakończono na wykonaniu pamiątkowego zdjęcia i zapewnieniach, że Gra Sądecka będzie kontynuowana.

Prezentacja zwycięskich zespołów

Więcej informacji na temat gry

(fot. Małgorzata Multarzyńska-Janikowska)

Zobacz także