A A A A+
Archiwum Narodowe w Krakowie wzbogaciło posiadany zasób o dwa bezcenne dokumenty  królewskie z XVII w. Pierwszy sygnowany jest podpisem i pieczęcią Władysława IV Wazy, wystawcą drugiego jest jego przyrodni brat i następca Jan Kazimierz.

Dokumenty królewskie z uwagi na swój bezpośredni związek z Krakowem zostały przekazane krakowskiemu Archiwum przez Muzeum Warszawy w grudniu ubiegłego roku. Po przeprowadzeniu zabezpieczających prac konserwatorskich, dokumenty uzupełniły bogaty Zbiór dokumentów pergaminowych przechowywany w Archiwum Narodowym w Krakowie.
Pierwszy z dokumentów wystawiony w Warszawie 12 kwietnia 1641 roku przez Władysława IV potwierdza nabycie przez Jana Niecieckiego odźwiernego pierwszej bramy na zamku Wawelskim oraz jego żonę Jadwigę, domu z ogrodem we wsi królewskiej Nowa Wieś (dziś V Dzielnica Krakowa – Krowodrza).

W drugim dokumencie, wystawionym tym razem w Krakowie, 17 lutego 1649 roku, król Jan Kazimierz potwierdza przywilej swojego poprzednika Władysława IV, na mocy którego uwolnił klasztor Karmelitów na Piasku od płacenia dziesięcin.Zbiór dokumentów pergaminowych, do którego trafiły nowe nabytki, liczy 1391 jednostek archiwalnych. Najstarszy dokument w zbiorze datowany jest na 1105 r. zaś najmłodsze dyplomy pochodzą już z początku XX w. Pierwszy inwentarz wspomnianych dokumentów, w których skład wchodzi min. dokument lokacyjny miasta Krakowa z 1257 r., ukazał się drukiem w 1907 r. jako „Katalog Archiwum Aktów Dawnych Miasta Krakowa I. Dyplomy pergaminowe” pod redakcją prof. Stanisława Krzyżanowskiego.

Już wtedy liczył 1035 dokumentów. Obecnie zawiera głownie akta gromadzone niegdyś w Archiwum Aktów Dawnych Miasta Krakowa oraz Krajowym Archiwum Aktów Grodzkich i Ziemskich w Krakowie. Zasadnicza część zbioru pochodzi z dawnych archiwów Krakowa, Kazimierza, Kleparza oraz ich cechów, kościołów, klasztorów, instytucji charytatywnych oraz osób prywatnych. Do zbioru włączono także dokumenty z kolekcji Edmunda Diehla, warszawskiego inżyniera i miłośnika historii, przekazanej w darze w 1901 r.

 

Fot. Anna Seweryn

Zobacz także