Uprzejmie informujemy, że zamówienia akt do czytelni należy dokonać wyłącznie używając formularza e-rewersu Zamówienie należy wypełnić osobno dla każdej jednostki, tzn. na jednym e-rewersie należy zamówić jedną jednostkę archiwalną. Po wysłaniu tego zamówienia, w odpowiedzi zwrotnej zostaną Państwo poinformowani o przygotowaniu akt w czytelni. Po otrzymaniu informacji o przygotowaniu akt, należy zarezerwować miejsce przy użyciu aplikacji do rezerwacji (rezerwację należy dokonać wyłącznie dla korzystania w czytelni przy ul. Rakowickiej 22E w Krakowie).
Prosimy pamiętać o limicie 10 jednostek archiwalnych jakie mogą być udostępnione jednemu czytelnikowi dziennie. Prawidłowo zapisana sygnatura składa się z numeru archiwum, numeru zespołu/zbioru i numeru jednostki archiwalnej, np. 29/425/1234.
Archiwalia w formie akt luźnych udostępniane są wyłącznie po spaginowaniu (nadaniu numeracji stronom). W przypadku gdy zamówione archiwalia nie posiadają paginacji ich udostępnienie będzie możliwe w terminie ustalonym z osobą prowadzącą pracownię naukową (dotyczy także osób zamiejscowych).
Uprzejmie informujemy, że wszystkie akta przechowywane w naszych poprzednich krakowskich siedzibach oraz w Ekspozyturze w Spytkowicach są udostępniane w czytelni przy ul. Rakowickiej 22E. Udostępniane są tu także akta zlikwidowanego oddziału w Bochni.
Przed planowaną wizytą zapraszamy do zapoznania się Regulaminem czytelni obowiązującym od dnia 3 lipca 2023 r., wprowadzonym Zarządzeniem nr 21 Dyrektora Archiwum Narodowego w Krakowie z dnia 28 czerwca 2023 r. nowelizowanego Zarządzeniem nr 9 Dyrektora Archiwum Narodowego w Krakowie z dnia 9 kwietnia 2024 r. w sprawie w sprawie wprowadzenia Regulaminu korzystania z materiałów archiwalnych w czytelniach Archiwum Narodowego w Krakowie
Regulamin korzystania z materiałów archiwalnych w czytelniach Archiwum Narodowego w Krakowie – tekst ujednolicony
Zgodnie z nią, każdemu przysługuje dostęp do materiałów archiwalnych. Dostęp ten może jednak podlegać ograniczeniu ze względu na potrzebę ochrony:
Ponadto ustawodawca wprowadził wymóg, że niżej wymienione rodzaje dokumentacji mogą zostać udostępniane nie wcześniej niż w przypadku:
Opisanych ograniczeń nie stosuje się jeżeli zainteresowana osoba wykaże swoje uprawnienia w dostępie do tej dokumentacji. Procedura taka jest pisemna, tzn. wymaga złożenia wniosku wraz z dokumentami potwierdzającymi te uprawnienia.
Polecamy również zapoznanie się z Poradnikiem oraz Regulaminem korzystania z materiałów archiwalnych w czytelniach Archiwum Narodowego Krakowie.