A A A A+

Zapraszamy w sobotę 8 czerwca 2019 r. na Dzień otwarty

do naszej siedziby przy ul. Siennej 16

 

W tym świątecznym dniu w roku stulecia archiwów państwowych dla naszych gości przewidziano wiele atrakcji.

Program

Plakat z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów

 

Archiwum Narodowe w Krakowie zawsze chętnie gości w swoich progach wszystkich miłośników historii.  Nieczęsto jednak publicznie prezentuje prawdziwe skarby przechowywane w archiwalnych magazynach. Z okazji XII Międzynarodowego Dnia Archiwów w oryginale będzie można obejrzeć trzy czternastowieczne archiwalia zaliczane do najcenniejszych i najciekawszych w zasobie.

Najcenniejsze zbiory

(ANK, sygn.29/33/1)

Najstarsza zachowana księga miejska krakowska – księga ławy miejskiej, obejmuje zapiski z lat 1300-1375. Znacznie różni się od pozostałych ksiąg ławniczych. Znajdujemy w niej obok wpisów o charakterze sądowym, także zapiski, odnoszące się do spraw publicznych miasta (administracyjne). Księga spisana jest na pergaminie, choć późniejsze księgi tego typu spisywano na tańszym surowcu – papierze. Do 1312 roku prowadzono ją w języku niemieckim, który po stłumieniu buntu wójta Alberta przez Władysława Łokietka zastąpiła łacina.

 

Najcenniejsze zbiory

(ANK 29/1597/4)

Kolejny unikat to czternastowieczna pieczęć majestatowa króla polskiego Kazimierza Wielkiego. Oprócz odciśniętego w naturalnym wosku wizerunku władcy, dwustronna pieczęć posiada na rewersie wspaniale zachowany wizerunek orła białego w koronie.

 

Najcenniejsze zbiory

(ANK, sygn. 29/639/9)

Trzeci z prezentowanych w oryginale obiektów to dokument Jadwigi Andegaweńskiej wówczas króla Polski.  Wystawiony w Krakowie w 1385 r, opatrzony został unikatową pieczęcią majestatyczną królowej z wyobrażeniem władczyni siedzącej w majestacie na tronie.

Dla uczestników dnia otwartego w przygotowano także pokaz mało znanych fotografii dawnego Krakowa, prezentację na temat 29 najcenniejszych i najciekawszych obiektów z zasobu Archiwum Narodowego w Krakowie oraz nowej odsłony portalu www.szukajwarchiwach.gov.pl.

 

Poczuj historię. Plenerowe laboratorium archiwalne – czyli bierzemy pod lupę prezentowane w oryginale obiekty

 

W ramach Dnia otwartego serdecznie zapraszamy również na dziedziniec wewnętrzny Archiwum przy ul. Siennej 16, gdzie w godzinach 12.00-19.00 będzie działało nasze plenerowe laboratorium. Specjalnie dla Państwa uruchomimy stanowiska, przy których będzie można dowiedzieć się ciekawych rzeczy o prezentowanych oryginałach, wymienić się doświadczeniami, porozmawiać.

  1. Stanowisko Od deski do deski będzie poświęcone księgom i książkom,
  2. Władcy zaklęci w wosku – będzie miejscem, w którym z bliska przyjrzymy się królewskim (i nie tylko) pieczęciom,
  3. Na stanowisku Zapisane na skórze – na warsztat weźmiemy dokument królowej Jadwigi.

Gwarantujemy nieformalną, przyjazną i już prawie wakacyjną atmosferę. Wszyscy chętni będą mogli zajrzeć tradycyjnie szytej książce pod grzbiet, sprawdzić się w interpretacji wizerunków pieczętnych, podjąć wyzwanie odczytania średniowiecznego pisma, czy wziąć w rękę pergamin, pióro i przez chwilę poczuć się jak dawny pisarz przy pracy. Najmłodsi pasjonaci historii również nie będą się nudzić. Zapraszamy!!!

 

 

Zobacz także