A A A A+

Wystawa poświęcona historii ubioru Żydów polskich “Tałesy, kapoty, załóżki” oraz promocja publikacji towarzyszącej wystawie w Archiwum Narodowym w Krakowie.

W przeszłości ubiór żydowski na ziemiach polskich miał specyficzny charakter, odzwierciedlał bowiem połączenie żydowskiej tradycji i lokalnych wpływów, kształtował się czerpiąc z mody polskiej,  z polskich strojów, których fasony i typy przenikały do zestawu garderoby żydowskiej stając się wyrazem materialnego przenikania się obu kultur

Idea wystawy narodziła się w 2019 roku, gdy Fundacja Nomina Rosae otrzymała w darze oryginalne przedwojenne tkaniny pochodzące z dawnego żydowskiego domu ze Starego Sącza. Ekspozycja prezentuje zarówno źródła przedstawiające historyczne stroje jak również ich rekonstrukcje wykonane na podstawie przekazów pisanych, ikonografii, a także wykrojów z prasy z lat 30. XX wieku.  Dla zwiedzających przygotowano również aranżację pracowni krawieckiej z dwudziestolecia międzywojennego.

Wystawie towarzyszy bogato ilustrowana publikacja autorstwa dr Marii Molendy powstała we współpracy z Archiwum Narodowym w Krakowie, z wykorzystaniem materiałów z zasobu krakowskiego i nowosądeckiego oddziału Archiwum.

Wykonanie rekonstrukcji i stworzenie wystawy, która po raz pierwszy została zaprezentowana w Domu Historii w 2020 roku umożliwił grant pozyskany przez Fundację ze Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny, a także wsparcie udzielone przez Fundację „Centrum” Rodziny Popielów.

15 grudnia 2022 r. o godzinie 12.00 w Auli przy ul. Rakowickiej 22E odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy (wstęp wolny).

Od 16 grudnia 2022  do 28 lutego 2023 wystawa dostępna będzie dla zwiedzających w pomieszczeniu foyer Auli (poziom -1) ul. Rakowicka 22E, tylko w towarzystwie przewodnika. Zainteresowanych prosimy o zgłoszenia na adres: sekretariat@ank.gov.pl  w celu ustalenia terminu zwiedzania.

Organizatorzy wydarzenia:

Archiwum Narodowe w Krakowie, Fundacja Nomina Rosae

fotografia rekonstrukcji ubioru kobiety żydowskiej z przełomu XIX i XIX wieku, Na czarnym tle sylwetka kobiety w czerwonym długim kaftanie, granatowej spódnicy, białym wzorzystym fartuchu i czepcu ze złotymi dodatkami.

fot. Arbresha Goranci, archiwum Fundacji Nomina Rosae

Zobacz także