A A A A+

Archiwum Narodowe w Krakowie sukcesywnie digitalizuje materiały archiwalne i udostępniania kopie cyfrowe w pracowniach naukowych i Internecie​. Naszym celem jest zapewnienie szerokiego dostępu do najciekawszych i cieszących się dużym zainteresowaniem materiałów archiwalnych.

Po raz drugi wzięliśmy udział w konkursie i ponownie zakwalifikowaliśmy się do Wieloletniego Programu  Rządowego Kultura+. W ramach realizacji projektu został zakupiony płaski skaner dziełowy formatu A0, przy pomocy którego przystąpiliśmy do systematycznej digitalizacji materiałów wielkoformatowych, w pierwszej kolejności planów katastru galicyjskiego. Od IV kwartału 2013 r. trwają intensywne prace zabezpieczające i przygotowujące materiały kartograficzne do systematycznego skanowania.07

Kataster galicyjski to jedno z najbogatszych źródeł do badań naukowych, genealogicznych i struktury własności. Posiada nieocenioną wartość historyczną jako źródło do dziejów Krakowa i Galicji zwłaszcza do badań nad rozwojem stosunków gospodarczych, rozwojem osadnictwa oraz stanem zagospodarowania przestrzennego. Materiały te cieszą się niezwykle dużym zainteresowaniem historyków, etnografów, konserwatorów zabytków, archeologów, geodetów, architektów i studentów.
Zbiór tworzą wielobarwne mapy rękopiśmienne, grafiki oraz wydruki fotomechaniczne, wykonane na papierze czerpanym i maszynowym.

Chcemy też przypomnieć, że dzięki uzyskanym, środkom w poprzedniej edycji programu zakupiliśmy w grudniu 2012 r. skaner i zorganizowaliśmy w Archiwum Narodowym pracownię digitalizacyjną. W 2013 roku Archiwum zdigitalizowało 1216 jednostki archiwalne wykonując 139 354 skanów z zespołów:

  • Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej św. Szczepana w Krakowie, z lat 1810–1911
  • Przytulisko Weteranów powstania 1863/1864 w Krakowie
  • Akta stanu cywilnego wyznania rzymsko-katolickiego parafii Prandocin z lat 1862–1912
  • Zbiór Zygmunta Glogera
  • Archiwum Księdza Ludwika Ruczki
  • Archiwum Dzikowskie Tarnowskich
  • Wojskowy Urząd Opieki nad Grobami Wojennymi Okręgu Korpusu Nr V w Krakowie

Kopie cyfrowe są sukcesywnie udostępniane w Internecie. Szczegółowe informacje publikujemy w dziale Zbiory online.

Zobacz także