22 marca 2024 r. w Auli Archiwum Narodowego w Krakowie odbył się panel dyskusyjny i premiera publikacji pt. „Galicja dziedzictwo monarchii Habsburgów w perspektywie badań genealogicznych” pod redakcją dr Przemysława Jędrzejewskiego.
Monografia wieloautorska jest pokłosiem konferencji naukowej z 2023 r., którą zorganizowało Stowarzyszenie Twoje Korzenie w Polsce we współpracy z Archiwum Narodowym w Krakowie i Żydowskim Muzeum Galicja. Zarówno podczas obrad, jak i w publikacji głównym punktem odniesienia był teren dawnego Królestwa Galicji i Lodomerii, który, mimo, iż sto lat temu zniknął z mapy Europy, nadal fascynuje genealogów, archiwistów i historyków. W publikacji znajduje się 15 artykułów poświęconych zagadnieniom historycznym, genealogicznym, specyfice źródeł, dotychczasowemu stanowi badań nad wybranymi problemami, a także konkretnym metodom prowadzenia badań genealogicznych, obejmujących swoim zasięgiem Galicję.
Spotkanie otworzył prof. dr hab. Wojciech Krawczuk, dyrektor Archiwum Narodowego w Krakowie i współwydawca publikacji. W imieniu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, dr. Pawła Pietrzyka, powitała zgromadzonych dr hab. Anna Krochmal, dyrektor Departamentu Popularyzacji Działalności Archiwalnej (NDAP). Pani Kinga Urbańska, prezes Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce, podziękowała za współpracę przy organizacji II Krakowskiej Konferencji Genealogicznej oraz wydania materiałów pokonferencyjnych i zapowiedziała kolejną edycję wydarzenia w 2026 roku.
W panelu moderowanym przez panią Karolinę Szlęzak (wiceprezes Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce) wzięli udział: prezes Wydawnictwa Księgarnia Akademicka Adam Lejczak oraz osoby przygotowujące publikację: jej redaktor, dr Przemysław Jędrzejewski oraz autorzy artykułów: dr hab. Anna Krochmal (NDAP), dr Kamila Follprecht (ANK), dr hab. Konrad Meus, prof. UKEN, Paweł Jakubiec (AUR), Wojciech Mulet (Skansen Studzionki w Ochotnicy Górnej) i Adrian Jarosz (STKWP).
Tak szerokie grono dyskutantów umożliwiło ukazanie specyfiki prowadzenia poszukiwań genealogicznych i działań podejmowanych na rzecz zachowywania wiedzy o przodkach pochodzących z Galicji. Podkreślano specyfikę i różnorodność źródeł archiwalnych, konieczność funkcjonowania instytucji, które je przechowują i udostępniają, a także służą pomocą wszystkim prowadzącym badania genealogiczne. Ukazano wielowymiarowość publikacji, w której znalazły się opracowania osób wywodzących się z różnych środowisk: genealogów, archiwistów, pracowników instytucji naukowych i społecznych, środowisk muzealnych i kościelnych. Zarówno ten zbiór artykułów, jak i dyskusja dowodzą, że genealogia łączy historyków, archiwistów, demografów, antropologów, kulturoznawców i muzealników, bo wspólnym mianownikiem dla ich badań pozostaje dawna Galicja – wielowyznaniowa, różnorodna kulturowo, narodowościowo i etnicznie.
Więcej informacji o publikacji „Galicja dziedzictwo monarchii Habsburgów w perspektywie badań genealogicznych”
Sprzedaż publikacji prowadzi Archiwum Narodowe w Krakowie. Cena promocyjna 45 zł.