A A A A+

W dniu 9 czerwca archiwa państwowe obchodzą Międzynarodowy Dzień Archiwów, święto celebrowane corocznie. Ustanowione zostało podczas 16. Międzynarodowego Kongresu Archiwów, odbywającego się w 2008 roku w Kuala Lumpur, na pamiątkę utworzenia Międzynarodowej Rady Archiwów (ICA) w 1948 r., działającej pod auspicjami UNESCO. W tym roku w dniu 9 czerwca, głównym punktem obchodów święta w Archiwum Narodowym w Krakowie będzie otwarcie wystawy „Dzielnica Wesoła i jej dziedzictwo”, której kuratorem jest dr Barbara Zbroja oraz promocja książki „Źródła do badań genealogicznych w Archiwum Narodowym w Krakowie. Poradnik genealogiczny” autorstwa Pani Karoliny Gołąb-Malowickiej.

Fotorelacja z wydarzenia 

Afisz z tekstem: Międzynarodowy Dzień Archiwów Archiwum Narodowe w Krakowie serdecznie zaprasza na obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów 2022 do siedziby Archiwum Narodowego w Krakowie przy ul. Rakowickiej 22E, 9 czerwca 2022 r. o godzinie 12.00. Program 12.00 - Otwarcie wystawy „Dzielnica Wesoła i jej dziedzictwo”. Zwiedzanie wystawy z kuratorem — dr Barbarą Zbroją. 12.30 - Promocja książki „Źródła do badań genealogicznych w Archiwum Narodowym w Krakowie.Poradnik genealogiczny” autorstwa Karoliny Gołąb-Malowickiej.

 

Program wydarzenia

O godzinie 12.00 w nowej siedzibie Archiwum przy ul. Rakowickiej 22e odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy „Dzielnica Wesoła i jej dziedzictwo”, na której zaprezentowane zostaną mało znane materiały dotyczące tej części Krakowa, m.in. unikalne fotografie, projekty architektoniczne oraz dokumenty kartograficzne. Zwiedzający będą mogli zapoznać się nie tylko z historią dawnego przedmieścia Krakowa, a następnie jego dzielnicy, ale także z wieloma ważnymi budynkami i miejscami, częściowo już nieistniejącymi. Narrację wystawy oparto wzdłuż czterech głównych ulic tej dawnej dzielnicy: Kopernika, Lubicz, Westerplatte i Wielopole dla których starannie wybrano ikonografię. Wśród zaprezentowanych obiektów szczególne miejsce zajmują projekty zespołu klinik uniwersyteckich, unikalnych budowli związanych ze służbą zdrowia, które wyróżniają dzielnicę w przestrzeni miasta i plasują ją w czołówce najciekawszych i najbardziej różnorodnych rozwiązań tego typu w Polsce. Wystawa potrwa do 16 września a, wydarzeniem towarzyszącym będzie spacer po Wesołej przewidziany na pierwszą połowę września, który poprowadzi dr Barbara Zbroja.

Termin ekspozycji: 9 czerwca 2022 -16 września 2022

Miejsce: Archiwum Narodowe w Krakowie ul. Rakowicka 22e, I piętro

Kurator wystawy: dr Barbara Zbroja

O godzinie 12.30, w holu  głównym siedziby Archiwum,  będzie miała miejsce promocja książki „Źródła do badań genealogicznych w Archiwum Narodowym w Krakowie. Poradnik genealogiczny” autorstwa Pani Karoliny Gołąb-Malowickiej. Jest to druga edycja poradnika, który ukazał się w tym roku. Opisuje on, na podstawie zasobu Archiwum, rodzaje archiwaliów mogących służyć kwerendom genealogicznym, krótkie zarysy czy zasady poszukiwań. Zawiera także słowniczek terminów łacińskich i niemieckich, pojęć archiwalnych, zestawienie parafii rzymskokatolickich diecezji krakowskiej z pocz. XX w., a także wskazówki na dalsze poszukiwania. Całość wzbogacona jest pięknymi fotografiami archiwaliów.

Genealogia to dziedzina nauki. Jedna z nauk pomocniczych historii. Nauka, która zajmuje się badaniem więzi rodzinnych, zwłaszcza wybranych rodzin i rodów, opisująca ich pochodzenie, dzieje, losy poszczególnych ich członków. Tyle definicji.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat zainteresowanie tą dziedziną wzrosło tak bardzo, że genealogia weszła do szkół i do naszych domów. Każdy bowiem ma przodków, historie i opowieści rodzinne. Aby zająć się poszukiwaniami nie potrzebujemy specjalistycznej wiedzy i trudnego słownictwa. Dla wielu osób genealogia to przygoda, czasem pełne nieoczekiwanych zwrotów akcji śledztwo.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Zobacz także