A A A A+

Pierwszego września minęło 140 lat od chwili rozpoczęcia działalności w 1878 r. Krajowego Archiwum Aktów Grodzkich i Ziemskich w Krakowie (późniejszego Archiwum Ziemskiego, następnie Państwowego w Krakowie).Wiek XIX jest szczególnym czasem gdy społeczeństwa zaczynają przeglądać się we własnej historii jak w lustrze.

Dokumenty, które dotychczas miały tylko dowodową wartość w obrocie prawnym, stają się źródłem i świadectwem historii państwa, miasta, wsi, rodziny, człowieka.
Wokół wcześniejszych urzędów i gromadzonych w nich akt sądowych zaczynają organizować się archiwa sądowe, by w drugiej połowie XIX wieku uzyskać status placówek naukowych, gromadzących dziedzictwo narodowe. Co dla Polski pod zaborami, miało szczególne znaczenie.

Krajowe Archiwum Aktów Grodzkich i Ziemskich w Krakowie powstało na mocy uchwały galicyjskiego Sejmu Krajowego z 1877 r. a działanie Archiwum regulowała szczegółowa instrukcja wydana przez Radę Wydziału Krajowego Królestwa Galicji i Lodomerii rok później. Staropolskie księgi sądowe, a w późniejszym okresie depozyty akt miast zachodniej Galicji, pochodzące ze zbiorów prywatnych kolekcje oraz archiwa rodzinno-majątkowe znalazły swoje miejsce przechowywania w pomieszczeniach dawnego kolegium jezuickiego przy ul. Grodzkiej 52, a następnie również w pomieszczeniach Zamku Królewskiego na Wawelu. Od samego początku ilość miejsca w magazynach archiwalnych była ograniczona. Dyrektorzy Archiwum od ponad stu lat podejmowali starania w celu uzyskania budynku zapewniającego odpowiednie warunki funkcjonowania instytucji.

Krajowe Archiwum Aktów Grodzkich i Ziemskich, a następnie Archiwum Ziemskie oraz Archiwum Państwowe w Krakowie w latach 1878-1952 organizowali, a potem prowadzili historycy znani w ówczesnym środowisku naukowym, a w wielu przypadkach i politycznym: Michał Bobrzyński (1878-1890), Zbigniew Kniaziołucki (1890-1893), Franciszek Piekosiński (1893-1906), Stanisław Kutrzeba (1906-1908), Stanisław Smolka (1908-1919), Franciszek Duda (1919-1939), Włodzimierz Budka (1939-1950), Henryk Dobrowolski (1951-1952).Prezentowana wystawa jest częścią projektu, który ma za zadanie przybliżyć dzieje i zasób krakowskiego Archiwum. Pokazać ciekawe i nieoczywiste historie zapisane na kartach archiwaliów, również w kontekście przypadającej na 2019 r. 100. rocznicy powstania sieci archiwów państwowych w Niepodległej Polsce.

Wystawę przygotowało Archiwum Narodowe w Krakowie
Kurator wystawy: dr Monika Andrasz-Mrożek

Zapraszamy do spaceru po historii i zasobie Archiwum za pośrednictwem

http://www.archiwalneopowiesci.pl/www/

 

Zobacz także