Zadanie 2
Sądeckimi śladami Łemków…
Drodzy Uczestnicy Gry!
Rozpoczynacie przygodę, w której zmierzycie się ze swoją wiedzą, intuicją, a także z zadaniami specjalnie dla Was przygotowanymi. Przeczytajcie uważnie poniższą instrukcję, zabierzcie ją ze sobą, żeby móc do niej w każdej chwili zerknąć. Pamiętajcie, że stanowicie zespół – poruszać po mieście możecie się wyłącznie razem. Żaden z zawodników nie może odłączać się od swojej grupy. Zachowajcie ostrożność i wszelkie zasady bezpiecznego przemieszczania się po mieście. Pamiętajcie o tym, by zachowywać się kulturalnie i uprzejmie w miejscach, do których traficie.
Poniżej prezentujemy pismo, które miało trafić w ręce wyjątkowego człowieka. Człowieka cieszącego się nieposzlakowaną opinią i uchodzącego za wzór godny naśladowania. Niestety, autor wspomnianego pisma zapomniał odnotować imię i nazwisko owego dobrodzieja. W wierszowanej formie ukrył jednak wskazówki o miejscach, w których można go spotkać. Pomóżcie nam je odnaleźć.
Odszukajcie zatem wszystkie wymienione w notatce miejsca i udokumentujcie je za pomocą fotografii. Pamiętajcie, by na zdjęciu widoczna była Wasza grupa oraz poszukiwany obiekt. Następnie opracujcie graficzną wersję przebytej przez Was wędrówki, umieszczając np. na mapie Nowego Sącza trasę Waszej wyprawy (zdjęcia) lub kręcąc film, który odda Wasze wysiłki. Oprócz tego w kilku zdaniach napiszcie, w jaki sposób odnalezione przez Was miejsca korespondują z osobą Nikifora Epifaniusza Drowniaka bądź historią, tradycją lub dziejami społeczności łemkowskiej. Ufamy, że i tym razem nie zabraknie Wam pomysłów.
Aby ułatwić Wam śledztwo, podpowiadamy, że powinniście odwiedzić 8 miejsc, do jednego z nich wejdziecie na hasło: „Gra Sądecka”. Pomocne mogą się okazać także pozycje zamieszczone w wykazie bibliograficznym oraz materiały, które otrzymają opiekunowie Waszych grup. Publikacje wymienione w bibliografii są dostępne w bibliotekach na terenie miasta Nowego Sącza, m.in. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Nowym Sączu.
Na owoce Waszych działań czekamy do 7 XI 2016 r. Prace należy wysłać na adres e-mail nikifor@ank.gov.pl lub dostarczyć do siedziby Oddziału Archiwum Narodowego w Nowym Sączu (ul. Jagiellońska 56a) do godz. 14:00.
A teraz do dzieła!
Na stację żelazną łaskawie
przyszedł człek strasznie mizerny,
z napisem brzmiącym ciekawie:
DLA ŁEMKA, KTÓRY JEST WIERNY.
Nazwiska ani ulicy
mężczyzna nie zdradził nikomu,
więc poszli wnet ochotnicy,
do cerkwi szukać przełomu.
Obok bursę odwiedzili
I ten obraz zobaczyli:
Wojtusia z Rytra ujrzeli,
na ściennej akwareli.
Przy nim twórcę wielkiego,
i talentu świadomego.
“To nie ja – rzekł – wy się skupcie
I w ruskiej bursie spróbujcie”.
Na nic się ta rada zdała,
pomyśleli o pożyczce
(sakiewka wszak opróżniała)
o banku na tejże uliczce.
Potem Boga pozdrowili
Bo w kościele też już byli.
Na koniec jeden desperat,
Zamieścił taki inserat:
“Łemek jest taki i taki,
więc się zgłaszajcie, chłopaki”.
Taaak.
I teraz wciąż się ktoś zgłasza.
I problem wciąż się rozszerza.
I stoi kolejka straszna
do skansenowskiej cerkwi już zmierza.
/autor tekstu: Barbara Niemiec/
Powodzenia!