W czerwcu 2014 r., dzięki pozyskaniu dotacji z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa w ramach priorytetu operacyjnego „I. Obiekty użyteczności publicznej”, rozpoczął się remont w budynku Archiwum Narodowego w Krakowie przy ul. Siennej 16.
Prace obejmują remont budowlano-konserwatorski elewacji wraz z wymianą stolarki okiennej oraz zabezpieczenie przeciwwilgociowe elewacji w rejonie dziedzińca.Wykonywane prace konserwatorskie i budowlane zapewnią zachowanie substancji zabytkowej, pomogą w zabezpieczeniu narodowego zasobu archiwalnego, jak i przyczynią się do rewitalizacji fragmentu ul. Siennej.
Budynek będący dziś główną siedzibą Archiwum Narodowego w Krakowie jest unikatowym obiektem, położonym w obrębie historycznego układu urbanistycznego miasta Krakowa w granicach Plant. Pierwotnie w budynku mieścił się szpital dla ubogich Parafii Mariackiej powstały z inicjatywy Jacka Augustyna Łopackiego, a autorstwo projektu architektonicznego przypisuje się samemu Franciszkowi Placidiemu.
Budynek zbudowano w latach 1761–1763, a o jego pierwotnym przeznaczeniu przypomina umiejscowiona na elewacji rzeźba z przedstawieniem św. Rocha, patrona lekarzy. Wnętrze budynku ukrywa dziedziniec ozdobiony rzeźbą-fontanną autorstwa Franciszka Kalfasa, przedstawiającą Kraka. Dziedziniec ten mamy nadzieję, po remoncie stanie się zarówno miejscem odpoczynku dla użytkowników Archiwum, jak i punktem na mapie turystycznej Krakowa.
Remont budynku zakończony zostanie końcem października bieżącego roku.