A A A A+

Dziś w Archiwum Narodowy w Krakowie miała miejsce uroczystość nadania Auli imienia Doktora Sławomira Radonia (1957–2011),  wieloletniego dyrektora krakowskiego Archiwum Państwowego oraz Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

W wydarzeniu wzięli udział liczni goście, reprezentanci środowisk naukowych, archiwów zakładowych, zaprzyjaźnionych instytucji, a także rodzina, przyjaciele i współpracownicy dr. Sławomira Radonia.
Pan dr Paweł Pietrzyk Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych, przypomniał o zasługach dyrektora Radonia, w szczególności jego staraniach dotyczących budowy nowej siedziby Archiwum Narodowego w Krakowie. Prof. dr hab. Wojciech Krawczuk, Dyrektor Archiwum Narodowego w Krakowie w swoim wystąpieniu przybliżył życie i działalność  dr. Radonia, podkreślając jego zaangażowanie w ochronę polskiego dziedzictwa dokumentacyjnego i rozwój archiwów państwowych w Polsce. W uroczystości wzięła również udział Pani dr Rita Majkowska, wieloletni, emerytowany Dyrektor Archiwum Nauki PAN i PAU, która omówiła współpracę naszych instytucji w okresie pełnienia funkcji dyrektora przez dr. Sławomira Radonia.

Pan dr Paweł Pietrzyk, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych, podczas przemowy. Fot. Wojciech Staszkiewicz

Pan dr Paweł Pietrzyk, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych, podczas przemowy. Fot. Wojciech Staszkiewicz

Pan prof. dr hab. Wojciech Krawczuk Dyrektor Archiwum Narodowego w Krakowie, podczas przemowy. Fot. Wojciech Staszkiewicz

Pan prof. dr hab. Wojciech Krawczuk Dyrektor Archiwum Narodowego w Krakowie. Fot. Wojciech Staszkiewicz

Pani dr Rita Majkowska - wieloletni, emerytowany Dyrektor Archiwum Nauki PAN i PAU. Fot. Wojciech Staszkiewicz

Pani dr Rita Majkowska – wieloletni, emerytowany Dyrektor Archiwum Nauki PAN i PAU. Fot. Wojciech Staszkiewicz

W imieniu Rodziny głos zabrał Pan Jerzy Radoń. Fot. Wojciech Staszkiewicz

W imieniu Rodziny głos zabrał Pan Jerzy Radoń. Fot. Wojciech Staszkiewicz

Sławomir Radoń urodził się 8 stycznia 1957 r. w Biertowicach pod Krakowem, do którego przeprowadził się w 1966 r. Z wyróżnieniem ukończył studia historyczne na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w 1979 r., broniąc pracę magisterską „Samuel Zborowski – prawda i legenda”. W kolejnym roku rozpoczął studia doktoranckie w Instytucie Religioznawstwa UJ, które ukończył uzyskując tytuł doktora nauk humanistycznych na podstawie dysertacji doktorskiej „Polemika chrystologiczna Mikołaja Ciechowskiego z Socynianami na tle polskiego piśmiennictwa antyariańskiego”, pisanej pod kierunkiem prof. dr hab. Ireny Kaniewskiej.

Swoje życie zawodowe związał z archiwami. 1 października 1984 r. podjął pracę w Archiwum Państwowym w Krakowie na stanowisku archiwisty. W tym czasie pogłębiał swoją wiedzę w zakresie archiwistyki, kolejno na kursie paleografii i dyplomatyki łacińskiej w Trapani na Sycylii, na międzynarodowym stażu archiwalnym w Archives Nationales w Paryżu czy w Instytucie Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku.
W październiku 1991 r. wygrał konkurs na stanowisko dyrektora Archiwum Państwowego w Krakowie, pozostając na tym stanowisku przez następnych 15 lat.
W uznaniu zasług na polu archiwistyki zaproszony został do Rady Archiwalnej przy Naczelnym Dyrektorze Archiwów Państwowych, w której zasiadał w latach 1994-2005. Należał do komitetów redakcyjnych czasopism „Archeion” i „Archiwista Polski”. Od 2002 r. wchodził w skład Rady Naukowej Archiwum Nauki PAN i PAU w Krakowie. Od 1999 r. był członkiem Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, pełniąc dwukrotnie funkcję jej przewodniczącego. Był też pomysłodawcą, założycielem i pierwszym redaktorem naczelnym „Krakowskiego Rocznika Archiwalnego”, ukazującego się nieprzerwanie od 1995 r.
Swoje życie zawodowe poświęcił archiwom. Już w 1984 roku rozpoczął pracę jako archiwista w Archiwum Państwowym w Krakowie, a w 1991 roku objął stanowisko jego dyrektora, które piastował przez 15 lat. Na stanowisko Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych został powołany 26 września 2006 r.  przez Prezesa Rady Ministrów. W trakcie swojej kadencji podjął prace nad zmianą Ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach z 1983 r. Z jego inicjatywy opracowano pierwszą w archiwach państwowych Strategię Archiwów Państwowych na lata 2010-2020. Podejmował wiele działań w zakresie popularyzacji działalności archiwów państwowych i ich zasobów archiwalnych. W sposób szczegól zaangażował się w opracowanie założeń do Wieloletniego Programu Rządowego, w ramach którego miały być budowane nowe lub rozbudowywane dotychczasowe siedziby archiwów państwowych. Doprowadził do przekształcenia Archiwum Dokumentacji Mechanicznej w Narodowe Archiwum Cyfrowe, nowoczesny ośrodek kompetencyjny w zakresie archiwistyki cyfrowej.
Jego praca i zasługi zostały docenione licznymi odznaczeniami, w tym Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł w 2011 roku w wieku 54 lat po ciężkiej chorobie.

Zobacz także