A A A A+

Archiwum Narodowe w Krakowie przedstawia wystawę poświęconą jednemu z najbardziej zjawiskowych przedsięwzięć artystycznych, jakie ukonstytuowało się w przestrzeni kulturalnej powojennego Krakowa – Teatrowi Rapsodycznemu.

Czynimy to właśnie 22 sierpnia, honorując datę zawiązania się grupy, której niebagatelna historia stała się dla nas impulsem do wejścia na ścieżkę „teatralnych reminescencji”. Jako spadkobierca części spuścizny, którą pozostawili po sobie Rapsodycy – zgromadzonej nie tylko w zespole akt samego Teatru, ale również instytucji działających na terenie Krakowa w latach 1945-1967, takich jak Urząd Wojewódzki Krakowski czy Prezydium Rady Narodowej Miasta Krakowa – czujemy się w obowiązku przypomnieć dorobek postaci zaangażowanych w organizację i tworzenie Teatru.

Uczynić to możemy nie inaczej, jak tylko poprzez prezentację co ciekawszych materiałów archiwalnych związanych z jego działalnością. Znajdujemy tu nie tylko dokumentację administracyjną, z której pożółkłych kart czerpiemy wiedzę na temat codziennych problemów, z jakimi borykali się pracownicy Teatru, ale także materiały bezpośrednio dotyczące sztuk teatralnych, a wśród nich: akta repertuaru, recenzje, projekty graficzne scenografii, projekty kostiumów teatralnych, afisze, plakaty, fotografie czy nawet wycinki prasowe dające świadectwo nastrojów i emocji, jakie wywoływali Rapsodycy swoimi przedstawieniami. Oprawa graficzna naszej prezentacji zainspirowana została rysunkami autorstwa Franciszka Walczowskiego wykonanymi na potrzeby sztuki „Legenda” Stanisława Wyspiańskiego.

Zobacz także