A A A A+

W tym roku ukazał się, uzupełniony i poprawiony poradnik genealogiczny. Opisuje on, na podstawie zasobu tego Archiwum, rodzaje archiwaliów mogących służyć kwerendom genealogicznym, krótkie zarysy czy zasady poszukiwań. Zawiera także słowniczek terminów łacińskich i niemieckich, pojęć archiwalnych, zestawienie parafii rzymskokatolickich diecezji krakowskiej z pocz. XX w., a także wskazówki na dalsze poszukiwania. Całość wzbogacona jest pięknymi fotografiami archiwaliów.

Genealogia to dziedzina nauki. Jedna z nauk pomocniczych historii. Nauka, która zajmuje się badaniem więzi rodzinnych, zwłaszcza wybranych rodzin i rodów, opisująca ich pochodzenie, dzieje, losy poszczególnych ich członków. Tyle definicji.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat zainteresowanie tą dziedziną wzrosło tak bardzo, że genealogia weszła do szkół i do naszych domów. Każdy bowiem ma przodków, historie i opowieści rodzinne. Aby zająć się poszukiwaniami nie potrzebujemy specjalistycznej wiedzy i trudnego słownictwa. Dla wielu osób genealogia to przygoda, czasem pełne nieoczekiwanych zwrotów akcji śledztwo.

fot. Anna Seweryn

„Źródła do badań genealogicznych w Archiwum Narodowym w Krakowie. Poradnik genealogiczny.” Karolina Gołąb-Malowicka, Kraków 2022, ISBN978-83-959029-7-0.  Format 17×23,5 cm, 208 stron, oprawa miękka, cena do końca 2022 r. 15,00 PLN. W sprawie zakupu prosimy o kontakt: sekretariat@ank.gov.pl

Zobacz także