Archiwum Narodowe w Krakowie przypomina o obchodzonym, już po raz czwarty od ustanowienia, Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
W dniu 1 marca w całej Polsce odbędą się liczne marsze pamięci, sesje naukowe, koncerty, wystawy, prelekcje; wydawane są także liczne publikacje naukowe i popularno – naukowe poświęcone. Wszystkie te działania służyć mają zarówno przypomnieniu przeszłości, ale przede wszystkim oddaniu sprawiedliwości tym, o których pamięć została zdeprecjonowana, i których próbowano wymazać z kart historii.
Źródła historyczne gromadzone m. in. w archiwach państwowych pozwalają dziś badaczom odkrywać prawdę o tamtych trudnych czasach. Archiwum Narodowe w Krakowie posiada w swoich zbiorach materiały archiwalne dotyczące Żołnierzy Wyklętych. Są to m. in. akta sądów wojskowych skazujących ich niejednokrotnie na kary śmierci – użyczone obecnie Instytutowi Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, jak i akta Archiwum Okręgu Śląskiego Armii Krajowej, Narodowych Siły Zbrojnych (NSZ), Archiwum Komendy Obwodu Armii Krajowej w Brzesku, 106 Dywizji Piechoty Armii Krajowej “Tysiąca”, Organizacji Wolność i Niezawisłość (WiN), czy 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej.
Z tego ostatniego zespołu pochodzą fotografie „Żołnierzy Wyklętych”, które prezentujemy w galerii.