A A A A+

Archiwa Państwowe zapraszają na streaming pierwszej z cyklu międzynarodowej konferencji „Europejskie Colloquia Archiwalne” poświęconej przemieszczeniom i rewindykacji archiwaliów w Europie po I wojnie światowej. Obrady odbywać się będą w dniach 22-23 czerwca 2022 r. w Krakowie i transmitowane będą w na Facebooku i YouTube

O cyklu

Cykl „Europejskie Colloquia Archiwalne” nawiązuje do cieszących się dużym zainteresowaniem, wieloletnich spotkań archiwalnych organizowanych w Polsce od 1996 r. w ramach tzw. Colloquia Jerzy Skowronek Dedicata. Ma na celu podtrzymanie tradycji integrowania się archiwistów europejskich oraz dyskutowania w jak najszerszym gremium na ważne w środowisku tematy.

Inauguracja cyklu

Zapraszamy do oglądania na żywo online konferencji inaugurującej cykl. Transmisję będzie można oglądać od godziny 9.30 w dniu 22 czerwca i od godziny 9.00 w dniu 23 czerwca na profilach na Facebooku i kanałach YouTube Archiwów Państwowych oraz Archiwum Narodowego w Krakowie. Konferencja będzie transmitowana w trzech językach: polskim, angielskim i ukraińskim.

Konferencja przypada w ostatnim roku obchodów 100-lecia niepodległości państwa polskiego. Poświęcona zostanie jednemu z fundamentalnych obszarów w działalności archiwów narodowych w Europie. Obrady przebiegać będą pod hasłem: „Rozproszone dziedzictwo. Przemieszczenia i rewindykacje archiwaliów w Europie po I wojnie światowej”.

Bloki tematyczne

Obrady odbędą się w dwóch blokach tematycznych. W części historycznej referenci będą omawiali nowy układ sił politycznych w Europie po 1918 r., w tym jego długofalowe konsekwencje dla państw tego regionu oraz relacji pomiędzy poszczególnymi krajami. W części drugiej, poświęconej tematyce archiwalnej, dyskusja skupi się na doświadczeniach państw europejskich związanych z rewindykacjami i przemieszczeniami archiwaliów na ich terytoriach.

Wymiar międzynarodowy

W debacie udział wezmą przedstawiciele archiwów narodowych z dziesięciu państw: Czech, Estonii, Gruzji, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rumunii, Słowenii, Ukrainy i Węgier. Specjalny panel poświęcony zostanie archiwom ukraińskim. Będą one reprezentowane przez szefa Państwowej Służby Archiwalnej Ukrainy w Kijowie oraz grupę historyków i archiwistów ukraińskich z kilku instytucji. Omówią oni zarówno historyczne doświadczenia archiwów Ukrainy, jak i ich obecną sytuację.

Otwarta transmisja dla wszystkich zainteresowanych

Zapraszamy do oglądania na żywo online konferencji inaugurującej cykl. Transmisja będzie dostępna od godziny 9.30 w dniu 22 czerwca i od godziny 9.00 w dniu 23 czerwca na profilach na Facebooku @Archiwa Państwowe i @Archiwum Narodowe w Krakowie i kanałach YouTube Archiwów Państwowych oraz Archiwum Narodowego w Krakowie. Konferencja będzie transmitowana w trzech językach: polskim, angielskim i ukraińskim. Dokładne linki do transmisji podamy już wkrótce.

Program konferencji do ściągnięcia w 3 wersjach językowych:

Program konferencji (pdf, 0,4 Mb )

Conference program (pdf, 0,4 Mb )

Програма конференції (pdf, 0,5 Mb )

 

Więcej szczegółów na stronie Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych w  zakładce dedykowanej cyklowi „Europejskie Colloquia Archiwalne”.

Zobacz także