A A A A+
fotografia dzieci na letnisku

Od kilku tygodni, ku radości młodzieży szkolnej, trwa w najlepsze okres wakacyjny. Najbliższe dwa miesiące to czas tak zwanego sezonu ogórkowego, czyli intensywnego ruchu turystycznego i kolonijnego. Obecnie branże turystyczne oferują jak najróżnorodniejsze oferty obozów dla najmłodszych i trochę starszych dzieci. Jak jednak wyglądał taki wypoczynek w czasach poprzedniej epoki? Gdzie i jak ten czas spędzała młodzież okresu PRL-u? Aby poznać odpowiedź na te pytania zapraszam w wakacyjną podróż po galerii skanów wpisów pamiętnikarskich i kronikarskich oraz zbiorów fotograficznych.

W latach 60. i 70. ubiegłego wieku, za organizacje kolonii dla dzieci swoich pracowników lub członków, odpowiedzialne były zakłady pracy oraz ugrupowania partyjne. Często państwowe przedsiębiorstwa posiadały własne, firmowe ośrodki wczasowe, w których oferowały zorganizowany wypoczynek pociechom swoich robotników. Dzieci znajdowały się tam pod opieką wychowawców oraz kierownika kolonii. Przydzielano je do grup, osobnych dla dziewczynek i chłopców. Każda z grup, miała za zadanie nadać sobie nazwę, wymyślać zawołanie, ułożyć hymn oraz wybrać lidera. Życie kolonijne koncentrowało się wokół uprawniania jak najrozliczniejszych dyscyplin sportowych oraz odbywania wycieczek krajoznawczych. Prowadzono również zajęcia w grupach oraz propagowano zdrowy styl życia. Dla wczasowiczów przygotowywano biwaki w lasach oraz nocne podchody. Kierownictwo angażowało podopiecznych w prace społeczne takie jak zwalczanie stonki ziemniaczanej, czy porządkowanie grobów żołnierzy.

Kolejną formą aktywnego i zorganizowanego spędzania wolnego wakacyjnego czasu były organizowane przez ugrupowania harcerskie obozy wędrowne. Uczestnicy chodzili pieszo od miejscowości do miejscowości, podziwiając przepiękne okolice i krajobrazy. Często spotykali na swoich drogach ludzi, którzy ofiarowywali im pomoc w postaci picia, podwiezienia bagaży, czy noclegu. Harcerze odwdzięczali im się pomocą przy żniwach lub innych obowiązkach przy gospodarstwie.

Starsza młodzież wypoczynek wakacyjny łączyła z pracą i doskonaleniem zawodowym, wybierając się na obozy organizowane przez Hufce Pracy.  Na 2-3 tygodniowych turnusach, młodzi ludzie pomagali przy żniwach lub innych zajęciach rolniczych czy leśniczych.

Na zdjęciu dzieci w strojach kąpielowych wraz z wychowawczynią nad rzeką w miejscowości Pcim. W tle krajobraz górski. Kolonia zorganizowana przez PPB HiL, rok 1975 (Archiwum Narodowe w Krakowie, Budostal, sygn. 480).

Galeria została przygotowana przez stażystę Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w ramach Projektu pt. „Humanista – Stażysta – Menadżer! Zarządzanie dziedzictwem kulturowym – II edycja (2018-2019)” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Przejdź do zdjęć