A A A A+

Odezwa Pana Prezydenta R.P.
Do Narodu Polskiego
Warszawa, 1 września
Obywatele Rzeczypospolitej!

Nocy dzisiejszej odwieczny wróg nasz rozpoczął działania zaczepne wobec Państwa Polskiego, co stwierdzam wobec Boga i historii.
W tej chwili dziejowej zwracam się do wszystkich obywateli państwa z głębokim przeświadczeniu, że cały naród w obronie swojej wolności, niepodległości i honoru skupi się dokoła Wodza Naczelnego i sił zbrojnych oraz da godną odpowiedź napastnikowi, jak się to już nieraz działo w historii stosunków polsko-niemieckich…

Ignacy Mościcki
Prezydent Rzeczypospolitej

***
W 74 rocznicę wybuchu II wojny światowej pragniemy zaprezentować Państwu wiadomości zamieszczone w Ilustrowanym Kurierze Codziennym w okresie między 27 sierpnia 1939 a 3 września 1939 r., opisujące sytuację polityczną, nastroje ludności w Polsce i na świecie w przeddzień wybuchu wojny jak i w pierwszych jej dniach. Jako uzupełnienie tematu prezentujemy materiały z zespołu akt „Zbiór afiszy” m.in. obwieszczenia mobilizacyjne Ministra Spraw Wojskowych, zarządzenie o wprowadzeniu stanu wojennego, zarządzenie o złożeniu broni, obwieszczenie Starosty bocheńskiego o poborze koni, wozów, pojazdów mechanicznych i rowerów, przechowywane w zbiorach Oddziału w Bochni.

Ilustrowany Kurier Codzienny (IKC) był polskim wydawnictwem i koncernem prasowym działającym w latach 1910–1939 w Krakowie. Założycielem i właścicielem koncernu był Marian Dąbrowski. W okresie dwudziestolecia międzywojennego przedsiębiorstwo było największym polskim koncernem prasowym, a jednorazowy nakład wydawanych przez nie tytułów wynosił ponad 400 000 egzemplarzy. Pierwszym dziennikiem koncernu był Ilustrowany Kurier Codzienny wydawany od 1910 roku. IKC do roku 1939 był jedynym tytułem polskim dostępnym w ciągłej sprzedaży, w 1827 miejscach w Europie. Koncern miał swoje oddziały w miastach polskich oraz w wielu europejskich stolicach. W czasie I wojny światowej nakład pisma wynosił 125 tys. egzemplarzy. Był pierwszym dziennikiem ogólnopolskim i miał codziennie około miliona czytelników. Z biegiem lat w jego ramach zaczęły funkcjonować następujące samodzielne dodatki: Kuryer Literacko-Naukowy, Kuryer Gospodarczy, Filmowy, Ogrodniczo-Hodowlany, Techniczny, Turystyczno-Zdrojowy i Komunikacyjny, Lekarski, Prawniczy i Sądowy, Radiowy, Sportowy i Kobiecy. Redakcja IKC mieściła się pierwotnie w Pałacu Spiskim, później w drukarni braci Koziańskich przy ul. Karmelickiej, a następnie przy ul. Wolskiej (później Piłsudskiego). Kolejną siedzibą pisma była trzypiętrowa oficyna przy ul. Basztowej 18, skąd w 1927 roku przeniesiono się do Pałacu Prasy na Wielopolu. Począwszy od roku 1933 koncern wydawał popołudniówkę Tempo dnia, aktualizującą informacje z porannego wydania IKC. Wydawanie Ilustrowanego Kuryera Codziennego przerwała wojna: ostatni numer ukazał się z datą 26 października 1939 roku. Już następnego dnia z drukarni wyszedł Krakauer Zeitung (Goniec Krakowski).

Prezentowane skany wykonano z Ilustrowanego Kuriera Codziennego przechowywanego w zbiorze bibliotecznym Archiwum Narodowego w Krakowie.

Przejdź do zdjęć