A A A A+

Wystawa internetowa „Bieżanowian drogi do niepodległości” jest częścią projektu realizowanego w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Celem wystawy zgodnie z założeniami jej kuratora Tomasza Wrońskiego z Archiwum Narodowego w Krakowie, jest prezentacja wkładu mieszkańców Bieżanowa w walkę o niepodległość w latach 1914-1920. Wybuch I wojny światowej stał się dla narodów pozostających w niewoli okazją do odzyskania utraconej niepodległości. Wśród nich byli Polacy, którzy od samego początku wojny aktywnie włączali się w tworzenie formacji i organizacji wojskowych walczących z zaborcami. Mieszkańcy podkrakowskiego Bieżanowa, należącego do powiatu wielickiego, wykazali się w tym wyjątkowym czasie szczególną ofiarnością na cele Legionów. Stamtąd pochodziła też znacząca liczba ochotników do tejże formacji, co dostrzeżono już w czasie wojny. W Bieżanowie u schyłku zmagań wojennych działała prężnie placówka tajnej Polskiej Organizacji Wojskowej.

Wystawa „Bieżanowian drogi do Niepodległości” jest dostępna dla zwiedzających od 26 października do 12 grudnia 2018 r. w Centrum Kultury Podgórza – Dwór Czeczów, ul. Księdza Jerzego Popiełuszki 36, 30-898 Kraków.

Organizatorzy i partnerzy: Centrum Kultury Podgórza, Archiwum Narodowe w Krakowie, Dzielnica XII Bieżanów-Prokocim Biblioteka, Jagiellońska Biblioteka Narodowa, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, Narodowe Archiwum Cyfrowe Wojskowe, Biuro Historyczne im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego, Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie, Archiwum Urzędu Miasta Krakowa.

Projekt realizowany jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy online

 

Zobacz także