A A A A+

Ośrodek KARTA i Muzeum Miasta Krakowa zapraszają na wernisaż wystawy plenerowej niezwykłych zdjęć Kombinat formy. Przestrzenie Huty im. Lenina na fotografiach z lat 1950–1960, 7 listopada (czwartek) 2019, godz. 17.00, plac przed Muzeum Nowej Huty w Krakowie.

 

11.08.1953. Budowa Centrum Administracyjnego. Fot. ze zbiorów Archiwum Narodowego w Krakowie (sygnatura 29/777 fot. 5137)

 

W czerwcu Nowa Huta obchodziła swoje 70 urodziny, za kilka tygodni prawdopodobnie zostanie wygaszony ostatni wielki piec, który umożliwiał pracę kombinatu. Rok 2019 będzie symboliczny dla nowohucian. Tym bardziej warto zatrzymać się przed Muzeum Nowej Huty, żeby obejrzeć znakomite fotografie, na których widać rozmach budowy dawnego kombinatu i budynki, obecnie w dużej części nieistniejące.

Fotograficzny dziennik budowy – tak można nazwać niezwykłą dokumentację Huty im. Lenina, której niewielka część zostanie zaprezentowana na wystawie. To 40 z blisko 12 000 fotografii obrazujących budowę największej inwestycji planu 6-letniego. Dokumentacja powstawała w latach 1950–1989 na zlecenie Kombinatu, a obecnie jest przechowywana w Archiwum Narodowym w Krakowie. Starannie pogrupowana w kilkunastu działach tematycznych, stanowi kartotekę budynków wznoszonych na terenie Huty. Swoje „fotobiografie” mają w tym zbiorze m.in. koksownia, stalownia, siłownia, walcownia blach zimnych, wielkie wiece, zgniatacz.

Na wystawie Kombinat formy. Przestrzenie Huty im. Lenina na fotografiach z lat 1950–1960 prezentujemy kilkadziesiąt fotografii z lat 50., które wyróżniają się z tego zbioru. To plastyczne obrazy, na których widać raczej formę i rytm prowadzonych w kombinacie prac niż ich faktyczne efekty. Dynamika kompozycji dla autorów fotografii była niejednokrotnie ważniejsza niż wierne dokumentowanie kolejnych etapów budowy. Tak wykonane zdjęcia traciły swoje funkcje użytkowe, ale zyskiwały wartość artystyczną.

Duża część z fotografii zostanie po raz pierwszy zaprezentowana publicznie. Mają szansę stać się ikonicznymi obrazami Huty. Dodatkową zachętą do odwiedzenia plenerowej ekspozycji będzie to, że w siedzibie Muzeum Nowej Huty zostanie w tym samym czasie zaprezentowana wystawa dotycząca historii Kombinatu: Mój drugi dom? Huta im. Lenina.

 

Miejsce i czas wydarzenia

7 listopada (czwartek) 2019, godz. 17.00,

plac przed Muzeum Nowej Huty w Krakowie

os. Centrum E 1

 

Koncepcja i opracowanie wystawy: Joanna Łuba

Projekt graficzny: Piotr Chuchla

 

Organizator: Ośrodek KARTA

 

Partnerzy wystawy: Archiwum Narodowe w Krakowie, Muzeum Miasta Krakowa

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

Zobacz także