A A A A+

Serdecznie zapraszamy na spacer po dawnej dzielnicy katastralnej Wesoła. Jej nazwa, podobnie jak wiele innych historycznych nazw dzielnic Krakowa została w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat wymazana z obiegowego użycia.

Dzielnica Wesoła odegrała w ostatnich dwu stuleciach istotną rolę nie tylko w rozwoju gospodarczym i społecznym Krakowa, lecz stanowiła również bazę dynamicznie rozwijającego się krakowskiego szpitalnictwa oraz placówek naukowych. Zasadniczy wpływ na jej ukształtowanie miało powstanie w połowie XIX wieku kolei żelaznej z reprezentacyjnym dworcem oraz wysokim nasypem pod tory pociągu.

Trasę spaceru wytycza bogate i różnorodne dziedzictwo tej części Krakowa, wspaniałe gmachy użyteczności publicznej, piękne pałace, kamienice i wille oraz miejsca związane z wybitnymi, a często zapomnianymi jej mieszkańcami. Przejdziemy spod przystanku tramwajowego „Poczta Główna” do osiedla Oficerskiego, przy rondzie Mogilskim. Państwa przewodnikiem będzie dr Barbara Zbroja, która uchyli rąbka nie jednej tajemnicy i opowie także o nieistniejących miejscach, a takich na naszej trasie nie zabraknie.

Miejsce i data spotkania: 17 września 2022 o godzinie 10.00 na placu przed dawną siedzibą redakcji i drukarni „Ilustrowanego Kuriera Codziennego” (ul. Starowiślna 2 / ul. Wielopole 1).

Nie obowiązuje rezerwacja miejsc! Spacer potrwa około 3 godzin.

Zapraszamy do zapoznania się z kalendarzem wydarzeń realizowanych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2022 https://edd.nid.pl/wydarzenia/

Zobacz także