A A A A+

Zapraszamy 10 czerwca 2024 roku do Archiwum Narodowego w Krakowie na wyprawę w głąb historii śladami Jadwigi Andegaweńskiej

Królowa Jadwiga Andegaweńska (1374-1399), król Polski i pierwsza żona Władysława II Jagiełły, była jedną z najważniejszych kobiet w historii naszego kraju oraz jedyną świętą monarchinią. Jej postać i biografia wciąż skrywają tajemnice, które od wieków budzą ciekawość i inspirują historyków. W tym roku obchodzimy 650. rocznicę jej urodzin oraz 640. rocznicę koronacji. Z tej okazji, w ramach Międzynarodowego Dnia Archiwów, przygotowaliśmy szereg atrakcji dla miłośników historii. Serdecznie zapraszamy do naszej siedziby przy ul. Rakowickiej 22E w Krakowie.
Program wydarzenia:

  • 12:00 – Wykład profesora Stanisława A. Sroki, Dziekana Wydziału Historycznego UJ: Czy o królowej Jadwidze wiemy już wszystko?
  • 12:30 – Koncert muzyki dawnej
  • 13:00 – Prezentacja oryginalnych dokumentów i pieczęci królowej Jadwigi Andegaweńskiej

Archiwum Narodowe w Krakowie jest depozytariuszem bezcennych materiałów związanych z królową Jadwigą. Dokumenty wydane przez jej kancelarię, zarówno przed, jak i po zawarciu małżeństwa z Władysławem II Jagiełłą, oraz pieczęcie, którymi je sygnowała, są nie tylko świadectwem administracyjnym jej rządów, ale też osobistym śladem królowej, dziedziczki potężnego rodu średniowiecznej Europy. Mimo że wiele szczegółów z życia tej wyjątkowej władczyni pozostaje nieznanych, prezentowane na wystawie obiekty są jak okno, przez które możemy spojrzeć w przeszłość, gdy żyła i działała.

 

 

Zobacz także