Wystawa ma na celu prezentację dorobku artystycznego Teatru Rapsodycznego w Krakowie, między innymi poprzez ukazanie znakomitego repertuaru tej Sceny. Pokazuje związki Karola Wojtyły z teatrem, jako aktora, przyjaciela zespołu oraz recenzenta. Ekspozycja bazuje głównie na zasobach Archiwum Narodowego w Krakowie. Są to zdjęcia, afisze, plakaty i projekty kostiumów. Wernisaż wystawy uświetnił występ studentów II roku Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie pod kierunkiem byłego aktora Teatru Rapsodycznego – prof. Tadeusza Malaka. Młodzi adepci sztuki scenicznej zaprezentowali fragmenty “Beniowskiego” – znakomitej pozycji repertuarowej Rapsodyków.Teatr Rapsodyczny był konspiracyjnym teatrem założonym w Krakowie w 1941 r., pod kierownictwem Mieczysława Kotlarczyka. Przez cały okres swojego istnienia konsekwentnie wcielał w życie ideę teatru narodowego, odwołującego się do najlepszych tradycji literatury polskiej i światowej. W momencie ostatecznej likwidacji teatru w 1967 r. dokumentacja powstała w trakcie jego działalności trafiła do krakowskiego Archiwum, które obecnie może poszczycić się największą kolekcją archiwaliów dotyczących tego Teatru. Obok akt personalnych aktorów oraz akt o charakterze administracyjnym, przekazano wówczas dokumentacje poszczególnych sztuk teatralnych, afisze i plakaty, programy teatralne i fotosy. Posiadane materiały nieustannie uzupełniają kolejne zakupy i darowizny.
Ekspozycję można zobaczyć na dziedzińcu Archiwum Narodowego w Krakowie (ul. Sienna 16) od poniedziałku do czwartku w godz. 8:00-19:00 oraz w piątki w godz. 8:00-16:00.
Patronat honorowy nad cyklem “Emanacja Rapsodyków” objął kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski oraz ZASP – Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji. Patroni medialni: Radio PLUS, portal Franciszkańska 3.Zapraszam do lektury wywiadu z p. Olgierdem Łukaszewiczem – prezesem ZASP
Wywiad