15 lipca o godzinie 10.30 odbyła się uroczystość nadania nazwy palcowi w pobliżu siedziby Archiwum Narodowego w Krakowie przy ul. Siennej 16, który od dziś nazywać się będzie Plac Archiwum Aktów Dawnych Miasta Krakowa
Dzisiejsza uroczystość jest bezpośrednim wynikiem jednomyślnej uchwały Rady Miasta Krakowa z dnia 26 maja 2021r. ( NR LVIII/1709/21) na mocy której, plac u zbiegu ul. św. Krzyża i ul. Siennej nosić będzie miano „PLAC ARCHIWUM AKTÓW DAWNYCH MIASTA KRAKOWA”, aby zachować dla przyszłych pokoleń pamięć działania w tym miejscu, w latach 1887–1952, tej instytucji oraz kontynuatorów jej działalności – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały. Obszar placu Archiwum Aktów Dawnych Miasta Krakowa położony jest w pobliżu historycznej siedziby Archiwum Aktów Dawnych Miasta Krakowa przy ul. Siennej 16 dziś mieści się tu Archiwum Narodowe w Krakowie. Dokładne usytuowanie sytuowanie placu to: Kraków, Dzielnica I Stare Miasto /część działek nr 577/1 i nr 538/11 obręb 1 jednostka ewidencyjna Śródmieście.
Uroczystego odsłonięcia tabliczki dokonali: Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Zrównoważonego Rozwoju Miasta Jerzy Muzyk, Sławomir Pietrzyk, wiceprzewodniczący RMK, dr hab. Wojciech Krawczuk Dyrektor Archiwum Narodowego w Krakowie oraz dr Kamila Follprecht Zastępca Dyrektora Archiwum Narodowego w Krakowie.
Prezydent Jerzy Muzyk, który w imieniu Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego reprezentował Magistrat krakowski, podkreślił w swoim wystąpieniu znaczenie dla tożsamości mieszkańców miasta bogatego zasobu Archiwum Narodowego w Krakowie, spadkobiercy działającego w latach 1887-1952 Archiwum Aktów Dawnych Miasta Krakowa. Podziękował też pracownikom Archiwum za aktywność, prace badawcze i wartości, które miasto uzyskuje dzięki ich pracy. Gratulował osiągnięć i dorobku naukowego, który powstaje dzięki przechowywanym tu archiwaliom.
– Jest to przede wszystkim dzień archiwistów krakowskich – podkreślił prezydent Jerzy Muzyk.
Dr Kamila Follprecht Zastępca Dyrektora Archiwum Narodowego w Krakowie przybliżyła dzieje i znaczenie Archiwum Aktów Dawnych Miasta Krakowa. Wspomniała o początkach funkcjonowania Archiwum przy ul. Siennej 16, które uchwałą Rady Miasta z 2 czerwca 1887 r. uzyskało część pomieszczeń w kamienicy przy ul. Siennej 16, a wraz ze swoim rozwojem w 1906 r. przejęło całą nieruchomość. Budynek Archiwum był kolebką przyszłego Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, oraz założonego przez grupę pasjonatów Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa – podkreśliła dr Kamila Follprecht.
–Historia istniejącego od 1878 r. archiwum miejskiego zakończyła się w 1952 r, ale jego zasoby – krakowskie archiwalia wraz z budynkiem przy Siennej i tradycję działania na rzecz miasta przejęli sukcesorzy tej instytucji – teraz jest to Archiwum Narodowe w Krakowie – podsumowała swoje wystąpienie dr Kamila Follprecht Zastępca Dyrektora Archiwum Narodowego w Krakowie.
Uroczystość, którą zorganizował Urząd Miasta Krakowa oraz Archiwum Narodowe w Krakowie, zakończono złożeniem podpisów upamiętniających to wydarzenie w księdze pamiątkowej Archiwum. Bogato zdobiona księga z 1915 r. stanowi dar znanego krakowskiego introligatora Roberta Jahody dla Archiwum Aktów Dawnych Miasta Krakowa.
Archiwum Aktów Dawnych Miasta Krakowa, działające w latach 1887–1952, w kamienicy przy ul. Siennej 16, było instytucją miejską, która – wraz z Krajowym Archiwum Aktów Grodzkich i Ziemskich w Krakowie – stworzyła podwaliny obecnie funkcjonującego Archiwum Narodowego w Krakowie.
W ciągu kilkudziesięciu lat istnienia Archiwum Aktów Dawnych Miasta Krakowa dobrze przysłużyło się polskiej nauce i kulturze. Szczególnie doniosłą rolę odegrało na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to Kraków zyskał rangę prężnego ośrodka życia kulturalnego i duchowego Polaków. Prowadzący intensywną działalność badawczą pracownicy tej instytucji wnieśli istotny wkład w rozwój polskiej nauki oraz edytorstwa źródeł i metodyki archiwalnej.
Dzisiejsze nadanie nazwy placowi leżącemu naprzeciwko kamienicy, w której od 1887 r. przechowywane są krakowskie archiwalia stanowi tym większe wyróżnienie, że nieczęsto nazwy ulic i placów noszą nazwy pochodzące od instytucji archiwalnych. Chlubnym wyjątkiem jest tu mieszcząca się w pobliżu Archiwum Akt Nowych w Warszawie, ulica Archiwalna. Teraz Kraków złożył hołd placówce, która dla przyszłych pokoleń przechowała dokumenty świadczące o historii miasta od średniowiecza do czasów współczesnych.
Zainteresowanych historią dawnego archiwum miejskiego zapraszamy do obejrzenia: filmu poświęconego jego działalności oraz wystawy wirtualnej przygotowanej z okazji 130. rocznicy powołania do życia Archiwum Aktów Dawnych Miasta Krakowa.