A A A A+

W protokole policyjnym zapisano by zapewne: „Haraschin Leon (jak podaje) Wyrwicz. Syn Józefa, urodzony w Oświęcimiu, urzędnik kolejowy i artysta dramatyczny, zamieszkały Kraków, św. Filipa 23.” I kto by , słysząc ze sceny Leona Wyrwicza rozpoczynającego tym swoje wystąpienie, się nie uśmiechnął, temu potrzebna byłaby pomoc medyczna. Potrafił w trzech językach (po polsku, rosyjsku i niemiecku) doprowadzać publiczność do łez. Arcymistrz, nie pobity dotąd, gwary krakowskiej.  Nie zostawił następców. Kto z Państwa zechce przybyć na spotkanie poświęcone temu niesłychanemu talentowi – zrealizowanemu – do Archiwum Narodowego w Krakowie, tego uraczymy także i (uwaga!) nagraniem Leona Wyrwicza z pozostającego w gestii ANK archiwum nagrań Polskiego Radia w Krakowie – dziś Radia Kraków.

Konrad Myślik

Pałacyk Zdzisława Włodka św. Filipa 25. Po sąsiedzku, przy ul. św. Filipa 23

Pałacyk Zdzisława Włodka św. Filipa 25. Po sąsiedzku, przy ul. św. Filipa 23 powstała kamienica czynszowa, także własność rodziny Włodków z Dąbrowicy.

Tu Leon Wyrwicz będzie mieszkał już zawsze. Na zdjęciu tzw. latarnia policyjna z numerem domu.

 

Zapraszamy serdecznie na prelekcję Konrada Myślika, Rzecznika Prasowego Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa 
w piątek 7.06.2019 r., godzina 17.30
do naszego Archiwum przy ul. Siennej 16

Zobacz także