A A A A+

W protokole policyjnym zapisano by zapewne: „Haraschin Leon (jak podaje) Wyrwicz. Syn Józefa, urodzony w Oświęcimiu, urzędnik kolejowy i artysta dramatyczny, zamieszkały Kraków, św. Filipa 23.” I kto by , słysząc ze sceny Leona Wyrwicza rozpoczynającego tym swoje wystąpienie, się nie uśmiechnął, temu potrzebna byłaby pomoc medyczna. Potrafił w trzech językach (po polsku, rosyjsku i niemiecku) doprowadzać publiczność do łez. Arcymistrz, nie pobity dotąd, gwary krakowskiej.  Nie zostawił następców. Kto z Państwa zechce przybyć na spotkanie poświęcone temu niesłychanemu talentowi – zrealizowanemu – do Archiwum Narodowego w Krakowie, tego uraczymy także i (uwaga!) nagraniem Leona Wyrwicza z pozostającego w gestii ANK archiwum nagrań Polskiego Radia w Krakowie – dziś Radia Kraków.

Konrad Myślik

Pałacyk Zdzisława Włodka św. Filipa 25. Po sąsiedzku, przy ul. św. Filipa 23 powstała kamienica czynszowa, także własność rodziny Włodków z Dąbrowicy.

Tu Leon Wyrwicz będzie mieszkał już zawsze. Na zdjęciu tzw. latarnia policyjna z numerem domu.

 

Zapraszamy serdecznie na prelekcję Konrada Myślika, Rzecznika Prasowego Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa 
w piątek 7.06.2019 r., godzina 17.30
do naszego Archiwum przy ul. Siennej 16

Zobacz także