A A A A+

Monografia opracowana przez Michała Wójcika pt. “C.k. Sąd Powiatowy w Mszanie Dolnej w latach 1883–1914. Instytucja i ludzie” to wnikliwa analiza wpływu tej instytucji na rozwój miasta i lokalnej społeczności na przełomie XIX i XX wieku, w kontekście zmian społeczno-politycznych Austro-Węgier.
Publikacja to nie tylko opowieść o sądzie, ale także o ludziach, którzy tworzyli jego historię i o miejscowości, która dzięki niemu rozkwitła. Przedstawiając szeroki kontekst historyczny i społeczny, Michał Wójcik zaprasza do dyskusji na temat roli urzędników jako nowej warstwy społecznej w rozwoju społeczno-kulturalnym małych ośrodków miejskich ówczesnej Galicji. Dlatego dużym walorem książki są opracowane biogramy sędziów, adwokatów i notariuszy działających w obrębie Sądu Powiatowego w Mszanie Dolnej. Przywracając o nich pamięć, autor odtwarza nieznane losy swojego miasta.
Publikacja została przygotowana na podstawie rzetelnej kwerendy archiwalnej przede wszystkim w zasobie Archiwum Narodowego w Krakowie, ale też z wykorzystaniem materiałów archiwalnych przechowywanych we Lwowie w Centralnym Państwowym Archiwum Historycznym Ukrainy.

Monografia powinna zainteresować nie tylko sędziów, historyków oraz miłośników dziejów Beskidów, lecz także tych, którzy zarówno z nadzieją, jak i z obawą przyglądają się konsekwencjom galopującego postępu – czytamy w przedmowie.

Książka została wydana jako 10 tom „Studiów Galicyjskich” wydawanych przez Księgarnię Akademicką, a Archiwum Narodowe w Krakowie jest współwydawcą tej publikacji.

Michał Wójcik – ur. 1992 r., polonista, ekonomista i badacz regionalista z Mszany Dolnej. Autor publikacji naukowych i popularnonaukowych na temat dziejów Mszany Dolnej oraz jej okolic. Twórca projektu cyfrowego „Mszana Dolna na starych fotografiach”. Członek stowarzyszeń, m.in. Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego – oddział Mszana Dolna i Towarzystwa Polsko-Austriackiego – oddział Nowy Sącz.

Dnia 1 lutego 2024 roku w Archiwum Narodowym w Krakowie odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem Michała Wójcika, autora publikacji. Spotkanie będzie poświęcone prezentacji publikacji m.in. w  w perspektywie badań regionalnych.
Wstęp wolny!

 

Książka ta otrzymała w styczniu 2024 r. wyróżnienie w prestiżowym konkursie Nagrody Literackiej im. ks. prof. B. Kumora.

Sprzedaż publikacji prowadzi Księgarnia Akademicka.

Zobacz także