A A A A+

Uroczystą prezentację w siedzibie Archiwum Narodowego w Krakowie przy ul. Siennej 16 zainaugurował Prezydent miasta prof. Jacek Majchrowski podkreślając, że coroczne od lat obchodzone w czerwcu Święto Miasta, nawiązuje do daty tego najstarszego miejskiego dokumentu.

Zwrócił również uwagę na wagę popularyzacji dziejów Krakowa i owocną współpracę z Archiwum Narodowym w Krakowie. Podkreślił też, że prezentacja odbywa się w przeddzień Międzynarodowego Dnia Archiwów, obchodzonego w dniu 9 czerwca. Dyrektor Archiwum dr Barbara Berska przedstawiła rozpoczęty w maju program konserwacji i ochrony tego najcenniejszego dla miasta dokumentu. Akt zostanie poddany kompleksowej interdyscyplinarnej analizie. Do prac zaproszeni zostali specjaliści: konserwatorzy, chemicy i historycy. Po ustaleniu stanu zachowania opracowany zostanie kompleksowy i szczegółowy program ochrony dokumentu oraz założenia do optymalnego sposobu przechowywania i prezentacji aktu. Wiąże się to również ze wskazaniem aktu lokacyjnego miasta Krakowa do wpisania na Listę Krajową Programu „Pamięć Świata” UNESCO. W pierwszej edycji tego programu, na liście najważniejszych dla historii i kultury państwa i narodu pomników znalazły się, obok aktu lokacyjnego, również Ustawa Rządowa z 3 Maja 1791 r. przechowywana w Archiwum Głównym Akt Dawnych czy autograf Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, przechowywany w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu.

Na zaproszenie Prezydenta Miasta i Dyrektor Archiwum Narodowego w Krakowie, przybyli przedstawiciele świata kultury i nauki, w tym: Ryszard Wojtkowski – Zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, prof. Jerzy Wyrozumski – Sekretarz Generalny PAU, prof. Stanisław Sroka – Prodziekan Wydziału Historycznego UJ, prof. Jerzy Malec – Rektor Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego, prof. Jacek Purchla – Dyrektor Międzynarodowe Centrum Kultury, dr Rita Majkowska –Dyrektor Archiwum Nauki PAN i PAU, red. Konrad Myślik – rzecznik Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Przedstawiciele mediów relacjonowali przebieg uroczystości. Po uroczystej inauguracji do oglądania dokumentu zaproszono wszystkich zainteresowanych, dla których dodatkowo przygotowano film ukazujący prace zespołu ekspertów przy zabezpieczaniu pergaminowego dokumentu i pieczęci. 8 czerwca 2013 r. Archiwum Narodowe w Krakowie odwiedziło ponad 400 gości.

Prezentacja aktu lokacyjnego miała miejsce przy wsparciu finansowym Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

 

 

 

 

 

Zobacz także