Archiwum Narodowe w Krakowie zaprasza do udziału w spotkaniach edukacyjnych „Halo, tu Archiwum!” 2019, które odbędą się w Nowym Sączu, Bochni, Krakowie, Spytkowicach, Tarnowie i Nowym Targu.
Będzie to cykl warsztatów i prelekcji, skierowanych do różnych grup wiekowych – dzieci, młodzieży i dorosłych. W tegorocznej edycji dużo uwagi poświęcimy pamięci rodzinnej, niecodziennemu obliczu historii odkrywanej za pośrednictwem nauk pomocniczych, warsztatowi historyka tropiącego zagadki z przeszłości i historiom lokalnym. Będziemy pokazywać czym zajmują się archiwiści i jak stawiamy czoła nowoczesności, która nie omija archiwów.
Zajęcia odbędą się w siedzibie Archiwum Narodowego w Krakowie przy ul. Siennej 16 – w dn. 29-30 listopada
oraz w Oddziałach i Ekspozyturach zamiejscowych Archiwum w:
Nowym Sączu – w dn. 21-22 listopada
Bochni – w dn. 25 listopada
Spytkowicach – w dn. 4 grudnia
Będziemy gościć też w zaprzyjaźnionych szkołach w:
Tarnowie – w dn. 9 grudnia
Nowym Targu – w dn. 11-12 grudnia.
Najmłodszych zapraszamy na zajęcia:
„Mały archiwista – moja pierwsza wizyta w archiwum” – opowiemy i pokażemy co to jest archiwum i co robią archiwiści (zajęcia dla dzieci w wieku 5-7 lat; miejsce: Bochnia, Kraków, Nowy Sącz, Nowy Targ, Spytkowice).
Dla nieco starszych proponujemy:
„Drzewo – sadzimy czy tworzymy? Genealogia dla najmłodszych” – porozmawiamy o naszych korzeniach i o tym gdzie, jak i po co szukać informacji o swojej rodzinie. Zastanowimy się dlaczego pamięć o przodkach jest ważna dla nas wszystkich oraz gdzie i w jaki sposób rozpocząć poszukiwania rodzinnej historii (zajęcia dla uczniów 1-5 klasy szkoły podstawowej; miejsce: Bochnia, Kraków).
„Walizka ze strychu czyli odkrywamy rodzinne tajemnice” – otworzymy kufer rodzinnych wspomnień, zastanowimy się nad tym jakie skarby kryją się w zakamarkach naszych domów, które z tych pamiątek są najcenniejsze i czego możemy się z nich dowiedzieć o przeszłości i o nas samych. Powiemy też o tym jak sami powinniśmy zadbać o to, by w przyszłości o nas pamiętano (zajęcia dla uczniów 1-5 klasy szkoły podstawowej; miejsce: Bochnia, Kraków, Nowy Sącz, Nowy Targ).
„Archiwum – zachować dla pokoleń” – opowiemy o tym jak chronimy świadectwa przeszłości powierzone naszej opiece, jak o nie dbamy i bronimy przed niszczącym działaniem upływającego czasu (zajęcia dla uczniów 2-3 klasy szkoły podstawowej; miejsce: Spytkowice).
„Napisy trwałe jak kamień. Gdzie ich szukać i jak odczytać?” – wspólnie poszukamy inskrypcji ukrytych w spytkowickim zamku, zastanowimy się po co i w jaki sposób powstały. Spróbujemy je odczytać i zastanowimy się, gdzie jeszcze można szukać wyrytych w kamieniu śladów przeszłości (zajęcia dla uczniów 1-5 klasy szkoły podstawowej; miejsce: Spytkowice).
„Herb czyli opowieść bez słów” – dowiemy się do czego służy herb, jakie kryje treści, dlaczego przemawia do nas za pośrednictwem symboli oraz jak ten przekaz zrozumieć i ubrać w odpowiednie słowa. Spróbujemy opanować podstawy języka, którym opisuje się elementy herbu i opowiemy o tym, dlaczego w heraldyce strona lewa to prawa i odwrotnie (zajęcia dla uczniów 1-8 klasy szkoły podstawowej; miejsce: Bochnia, Kraków, Nowy Sącz, Nowy Targ, Tarnów, Spytkowice).
„Pióro, skóra i atrament. Jak dawniej pisano i jak to dziś odczytać” – porozmawiamy o tym jak i na czym dawniej pisano i dlaczego dziś tak trudno nam odczytać dawne pismo. Spróbujemy odcyfrować zapiski z przeszłości, a w końcu – z gęsim piórem w ręce –przeniesiemy się w czasie, wcielając się w średniowiecznych pisarzy (zajęcia dla uczniów 6-8 klasy szkoły podstawowej; miejsce: Nowy Sącz, Nowy Targ, Tarnów).
„Strażnicy dokumentów – tajniki dawnych pieczęci” – przyjrzymy się dawnym pieczęciom, ich rodzajom, wizerunkom napieczętnym oraz sposobom wykonywania. A żeby dowiedzieć się więcej spróbujemy warstwa po warstwie odkryć ich wnętrze. Porozmawiamy o ich roli i znaczeniu, odciśniemy wspólnie pieczęcie i przekonamy się, czy jest to łatwe (zajęcia dla uczniów 6-8 klasy szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych; miejsce: Bochnia, Kraków, Nowy Sącz, Nowy Targ, Tarnów, Spytkowice).
„Źródła historyczne i kilka słów o sekretach w nich ukrytych” – opowiemy o tym jakie źródła historyczne przechowywane są w archiwach, jakie kryją informacje oraz o tym, że wiadomości o przeszłości można znaleźć także w nietypowych archiwaliach (zajęcia dla uczniów 6-8 klasy szkoły podstawowej miejsce: Bochnia).
„U «źródła» Spytkowic” – odsłonimy kilka sekretów dotyczących historii ziemi spytkowickiej i opowiemy o tym, gdzie miłośnicy Spytkowic mogą znaleźć ich jeszcze więcej (zajęcia dla uczniów 7-8 klasy szkoły podstawowej; miejsce: Spytkowice).
Wojna zaczęła się w Tarnowie… i nie tylko… – materiały do dziejów historii lokalnej w archiwach – zastanowimy się czy II wojna światowa na pewno rozpoczęła się 1 września 1939 r. i co wspólnego miał z tym Tarnów. Sprawdzimy co na ten temat mówią archiwalia, czyli świadkowie przeszłości, których bez względu na wiek, pamięć nie zawodzi (zajęcia dla uczniów 6-8 klasy szkoły podstawowej; miejsce: Tarnów).
„Początki hokeja w Nowym Targu” – nie samym futbolem żyje człowiek, więc opowiemy o początkach sportu na lodzie w Nowym Targu i o tym dlaczego nowotarżanie mogą być z tego dumni (zajęcia dla uczniów 1-8 klasy szkoły podstawowej; miejsce: Nowy Targ).
„Nowy Targ w dokumencie” – sprawdzimy co na temat dziejów Nowego Targu mówią archiwalia. Zajrzymy w przeszłość i być może uda nam się odkryć nieznane fakty (zajęcia dla uczniów 1-8 klasy szkoły podstawowej; miejsce: Nowy Targ).
Dla dorosłych przygotowaliśmy:
„Opiszmy PRL – warsztaty z zakresu porządkowania i opisu fotografii” – przywołamy wspomnienia i spróbujemy odtworzyć czas zatrzymany na zdjęciach, a przy okazji porozmawiamy o tym jak o fotografie dbać i jak je opisywać (zajęcia dla dorosłych; miejsce: Nowy Sącz).
„U «źródła» Spytkowic” – ponownie odsłonimy kilka sekretów dotyczących historii ziemi spytkowickiej i opowiemy o tym, gdzie miłośnicy Spytkowic mogą znaleźć ich jeszcze więcej (zajęcia dla dorosłych; miejsce: Spytkowice).
A wszystkich bez ograniczeń wiekowych i bez konieczności zapisów zapraszamy na warsztaty i prelekcje:
„Nie taki diabeł straszny, jak go malują, czyli jak szukać, żeby znaleźć” – przekażemy garść praktycznych porad jak samodzielnie korzystać z archiwaliów dostępnych w Internecie i jak najlepiej wykorzystać istniejące narzędzia (zajęcia otwarte, zapisy nie są wymagane; miejsce: Nowy Sącz)
„Mała ojczyzna. Badania nad historią lokalną – praktyczne informacje na temat poszukiwań” – podzielimy się doświadczeniami na temat odtwarzania historii małych miejscowości, opowiemy jak prowadzić badania i gdzie szukać informacji (prelekcja otwarta, zapisy nie są wymagane; miejsce: Kraków)
„Budynki, które widziały przeszłość. Jak odtwarzać historię krakowskiej kamienicy” – podpowiemy jak prowadzić badania historii budynków w Krakowie i co ciekawego może z tego wyniknąć (prelekcja otwarta, zapisy nie są wymagane; miejsce: Kraków)
„Herb czyli opowieść bez słów – warsztaty dla rodziców wraz z dziećmi” – dowiemy się do czego służy herb, dlaczego przemawia do nas za pośrednictwem symboli i jak ten przekaz zrozumieć (warsztaty otwarte, zapisy nie są wymagane; miejsce: Kraków)
oraz nie lada gratkę, czyli wykłady towarzyszące:
„Herb Krakowa – klejnot dziedzictwa historycznego miasta” – wykład prof. dr hab. Zenona Piecha w związku z zakończeniem wystawy „650 lat herbu miasta Krakowa”, połączony z oprowadzeniem po ekspozycji (wykład otwarty, zapisy nie są wymagane; miejsce: Kraków)
„Sławni ludzie w Bochni. Aktorzy, malarze, literaci” – wykład p. Zofii Sitko ze Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej (wykład dla uczniów 4-8 klasy szkoły podstawowej; miejsce: Bochnia)
„Archiwa rodzinne skarbnicą pamięci” – wykład p. Janiny Kęsek ze Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej (wykład otwarty, zapisy nie są wymagane; miejsce: Bochnia)
Szczegółowy program, plakat i regulamin spotkań w załączeniu.
Informacje i przyjmowanie zapisów:
Nowy Sącz (21-22 listopada) – Archiwum Narodowe w Krakowie Oddział w Nowym Sączu, ul. Jagiellońska 54, tel. 18 442 06 59, e-mail: nowysacz@ank.gov.pl, informacji udzielają: Agnieszka Filipek, Agnieszka Jeleń,
Bochnia (25 listopada) – Archiwum Narodowe w Krakowie Oddział w Bochni, ul. Konstytucji 3 Maja; Dom Bochniaków, Rynek 2; Miejski Dom Kultury w Bochni, ul. Regis 1, tel. 14 612 21 07, e-mail: bochnia@ank.gov.pl, informacji udziela Agnieszka Gicala,
Kraków (29-30 listopada) – Archiwum Narodowe w Krakowie, ul. Sienna 16, tel. 12 421 42 19 (informacji udziela Anna Sokół), 12 422 40 94 w. 13 (informacji udziela Aldona Warzecha), e-mail: dawnepismo@ank.gov.pl,
Spytkowice (4 grudnia) – Archiwum Narodowe w Krakowie Ekspozytura w Spytkowicach, ul. Zamkowa 48, tel. 33 879 16 05, e-mail: spytkowice@ank.gov.pl, informacji udziela Barbara Sołtys,
Tarnów (9 grudnia) – spotkania odbędą się w Szkole Podstawowej nr 20 (zajęcia zamknięte), tel. 14 633 06 21, e-mail: tarnow@ank.gov.pl, informacji udziela: Anna Drąg-Sukiennik,
Nowy Targ (11-12 grudnia) – spotkania odbędą się w Szkołach Podstawowych nr 5 i 6 (zajęcia zamknięte), tel. 18 266 35 48, e-mail: nowytarg@ank.gov.pl, informacji udzielają: Zygmunt Kukulski, Izabela Watycha.
Zapraszamy grupy zorganizowane, w tym grupy szkolne pod opieką nauczycieli oraz osoby indywidualne.
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Na spotkania obowiązują zapisy, z wyjątkiem spotkań oznaczonych jako otwarte. W przypadku niektórych spotkań, ze względów lokalowych ilość miejsc jest ograniczona (do 20 osób).
Serdecznie zapraszamy!