A A A A+

Zbliża się czas, gdy wspominamy naszych nieżyjących już przodków i bliskich. Wielu z nas odwiedzi Cmentarz Rakowicki. Co wiemy o jego historii? O mieszkańcach Krakowa, którzy od 1803 roku znaleźli tam miejsce wiecznego spoczynku?

Wystawa internetowa “CMENTARZ RAKOWICKI. Mieszkańcy dawnego Krakowa – historie odnalezione w archiwaliach” to długofalowy projekt nie tylko o historii tej nekropoli, lecz przede wszystkim mający na celu przybliżenie materiałów archiwalnych dotyczących losów osób tam pochowanych.

W pierwszej odsłonie będziecie mieli okazję poznać sylwetkę Anzelma Teodora Dzwonkowskiego, szlachcica z Mazowsza, który zaciągnął się do Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej i podróżował po Azji Południowo-Wschodniej. Po powrocie z żoną Ludwiką osiedlił się w Krakowie i nabył kamienicę przy Rynku Głównym.

Zapraszamy do jej obejrzenia i odkrycia fascynujących historii, które odnaleźliśmy w archiwaliach. Tajemnic Krakowa i jego mieszkańców, którzy zasługują na naszą pamięć.

Odsłaniając rąbek tajemnicy już teraz zapowiadamy, że kolejnym bohaterem wystawy będzie Szczepan Humbert (1755–1829), architekt pochodzenia francuskiego.

Wystawa: CMENTARZ RAKOWICKI. Mieszkańcy dawnego Krakowa – historie odnalezione w archiwaliach

 

Tablica upamiętniająca Anzelma Teodora Dzwonkowskiego na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie  fot. Wojciech Staszkiewicz

 

Zobacz także