A A A A+

W Sali Obrad Rady Miasta Krakowa odbyła się konferencja prasowa, na której dr Barbara Berska – Dyrektor Archiwum Narodowego w Krakowie zaprezentowała plany budowy nowej siedziby Archiwum.

W swoich wystąpieniach prof. Małgorzata Omilanowska – Podsekretarz w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego i prof. Władysław Stępniak – Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych podkreślali niezwykły moment, w którym archiwa w Polsce zostały ujęte w wieloletnich planach inwestycyjnych. Krakowskie Archiwum zajmuje w tych planach poczesne miejsce, czego wyrazem było podniesienie archiwum państwowego do rangi narodowego i podjęcie decyzji o budowie nowoczesnej siedziby odpowiadającej najwyższym światowym standardom.

Inwestycja ma niebagatelne znaczenie nie tylko dla sieci archiwalnej, ochrony dziedzictwa narodowego, ale również dla prawidłowego rozwoju urbanistycznego tej części miasta.Inwestycja rozpoczynająca się na gruncie pozyskanym od Agencji Mienia Wojskowego w strategicznym obszarze centrum Krakowa (pomiędzy Muzeum AK, Cmentarzem Rakowickim i klasztorem Karmelitów, z adresem przy ul. Rakowickiej 22), będzie miała kluczowe znaczenie dla przestrzennego równoważenia funkcji w przesuwającym się w tę stronę nowym centrum Krakowa.

Podkreślono nie tylko wartość zgromadzonych zbiorów, ale również rolę Archiwum w życiu naukowym Polski. Gospodarz miejsca, Prezydent Krakowa, prof. Jacek Majchrowski, zwrócił uwagę na szczególne związki między miastem a Archiwum, w którym przechowywane są najważniejsze dokumenty opisujące dzieje i życie Krakowa, od aktu lokacyjnego miasta z 1257 r. Zapewnił o swoim wsparciu dla inwestycji na każdym etapie.

Dr Barbara Berska zaprezentowała aktualny stan i założenia lokalizacyjne oraz funkcjonalne nowej inwestycji. W dyskusji padło m.in. pytanie zadanie przez prof. Jacka Purchlę – Dyrektora MCK o możliwość powrotu do Krakowa Archiwum Fotograficznego Ilustrowanego Kuriera Codziennego – Agencji „Światowida”, obecnie przechowywanego w Narodowym Archiwum Cyfrowym. W odpowiedzi prof. W. Stępniak podkreślił właściwość przechowywania źródeł historycznych w miejscu ich powstania, co otwiera drogę powrotu tego zbioru do Krakowa, gdzie łatwiej będzie go opracować.

W nowej siedzibie powstanie również drugie, obok warszawskiego centralne repozytorium cyfrowe, tj. miejsce przechowywania wszystkich plików cyfrowych i dokumentów elektronicznych zgromadzonych przez archiwa państwowe.
Spotkanie było również okazją do przedstawienia założeń powstającego prawa archiwalnego, w którym powszechny dostęp do danych będzie sprawą zasadniczą.

Zobacz także