Dokumenty królewskie z uwagi na swój bezpośredni związek z Krakowem zostały przekazane krakowskiemu Archiwum przez Muzeum Warszawy w grudniu ubiegłego roku. Po przeprowadzeniu zabezpieczających prac konserwatorskich, dokumenty uzupełniły bogaty Zbiór dokumentów pergaminowych przechowywany w Archiwum Narodowym w Krakowie.
Pierwszy z dokumentów wystawiony w Warszawie 12 kwietnia 1641 roku przez Władysława IV potwierdza nabycie przez Jana Niecieckiego odźwiernego pierwszej bramy na zamku Wawelskim oraz jego żonę Jadwigę, domu z ogrodem we wsi królewskiej Nowa Wieś (dziś V Dzielnica Krakowa – Krowodrza).
Już wtedy liczył 1035 dokumentów. Obecnie zawiera głownie akta gromadzone niegdyś w Archiwum Aktów Dawnych Miasta Krakowa oraz Krajowym Archiwum Aktów Grodzkich i Ziemskich w Krakowie. Zasadnicza część zbioru pochodzi z dawnych archiwów Krakowa, Kazimierza, Kleparza oraz ich cechów, kościołów, klasztorów, instytucji charytatywnych oraz osób prywatnych. Do zbioru włączono także dokumenty z kolekcji Edmunda Diehla, warszawskiego inżyniera i miłośnika historii, przekazanej w darze w 1901 r.
Fot. Anna Seweryn