Jest to wspólny projekt Archiwów Państwowych i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jego głównym założeniem jest nie tylko zainteresowanie młodych ludzi tematyką poszukiwań genealogicznych i archiwalnych ale przede wszystkim kulturą i historią społeczności lokalnej, regionalnej, narodu i państwa. Projekt ten zakłada zwiększenie świadomości przynależności społecznej ale sprzyja też pogłębianiu relacji rodzinnych, komunikacji międzypokoleniowej.
Trzy poprzednie edycje konkursu spotkały się z wyjątkowym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem uczniów i nauczycieli. W ich efekcie „młodzi genealodzy” postawili swoje pierwsze kroki w obszarze poszukiwań genealogicznych. Jak opowiadali uczestnicy – zamiast „grać w gry na komputerze” – z zafascynowaniem słuchali opowieści babć i dziadków.
W konkursie mogą uczestniczyć uczniowie szkół podstawowych z klas 4-8. Oceniani będą w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie klas 4-6 i uczniowie klas 7-8. Zadania uczestników zostały zróżnicowane stosownie do wieku, niemniej wymagane jest stworzenie drzewa genealogicznego i opisanie dziejów swojej rodziny na podstawie m.in. rozmów (wywiadów) z bliskimi oraz informacji, dokumentów i zdjęć znalezionych w archiwum rodzinnym i w Archiwach Państwowych. Praca powinna zawierać również informację o innowacyjnym sposobie wykorzystania projektu edukacyjnego na zajęciach edukacyjnych.
Prace konkursowe można nadsyłać do 24 marca 2025 r. za pomocą formularza zgłoszeniowego zamieszczonego na stronie konkursu (archiwarodzinne.gov.pl/konkurs).
Szczegóły konkursu: https://archiwarodzinne.gov.pl/konkurs
Kontakt z konsultantem wojewódzkim konkursu: edukacja@ank.gov.pl