A A A A+
W październiku 2014 r. w Karpaczu odbyło się spotkanie zorganizowane przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego (FIRR) i Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego, podczas którego, wręczone zostały nagrody za działania samorządów i administracji publicznej na rzecz osób niepełnosprawnych.

W gronie  nagrodzonych znalazło się Archiwum Narodowe w Krakowie, które otrzymało wyróżnienie za dobre praktyki w zakresie zatrudniania osób niepełnosprawnych i organizację staży rehabilitacyjnych dla beneficjentów projektu „Staż w administracji publicznej wsparciem aktywizacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych oraz budowaniem pozytywnego wizerunku osób niepełnosprawnych na rynku pracy II“.

Dzięki projektom stażowym realizowanym przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego, Fundację Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie i Stowarzyszenie Integracja w partnerstwie z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, niepełnosprawni mogą zdobywać doświadczenie zawodowe  m.in. w urzędach wojewódzkich, urzędach marszałkowskich, urzędach skarbowych oraz w Archiwum Narodowym w Krakowie i jego oddziałach. Trzymiesięczne, płatne staże rehabilitacyjne w jednostkach administracji publicznej odbyło 200 osób z całej Polski. W  ramach podsumowania projektu  uhonorowano te instytucje, które najbardziej przyczyniły się do poprawy sytuacji osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy, zarówno poprzez własne projekty, jak i umożliwienie realizacji stażu w swojej jednostce.

Stażyści zatrudnieni w Archiwum Narodowym w Krakowie w 2014  r. w ramach programu Staż w administracji publicznej wsparciem aktywizacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych oraz budowaniem pozytywnego wizerunku osób niepełnosprawnych na rynku pracy II”  mieli możliwość zdobycia praktycznych umiejętności zawodowych na stanowiskach:  pracownik biurowy – archiwista oraz pracownik biurowy – operator urządzeń digitalizujących. Korzyści wynikające z zatrudnienia osób niepełnosprawnych są obopólne. Stażysta korzysta z możliwości zdobycia doświadczenia zawodowego, sprawdzenia się podczas wykonywania regularnej pracy zawodowej, a często uzyskania całkowicie nowych umiejętności, które otworzą mu nowe perspektywy na rynku pracy.

Archiwum dzięki pracy beneficjentów wspomnianego projektu zyskało cenną pomoc w działaniach na rzecz udostępnienia materiałów archiwalnych szerszemu gronu użytkowników poprzez digitalizację dokumentów w celu ich udostępnienia online. Archiwum Narodowe w Krakowie nadal bierze udział w projektach aktywizujących zawodowo osoby niepełnosprawne organizując kolejne staże w swoich oddziałach. TVP Kraków przygotowała felieton poświecony działaniom podejmowanym przez Fundację Integracja, z którą współpracuje Archiwum Narodowe w Krakowie. Jedną z bohaterek reportażu jest stażystka pracująca dla Archiwum Narodowego w Krakowie. Zobacz felieton. 

Zobacz także