Dyrektor Archiwum Narodowego w Krakowie Barbara Berska ma zaszczyt zaprosić na uroczystą promocję książki Janiny Mirosławy Stoksik Geometrzy małopolscy do końca XVIII w. Z dziejów geodezji i kartografii wielkoskalowej w Polsce.
Prezentacja książki oraz spotkanie z Autorką odbędzie się 7 kwietnia 2014 r. o godz. 17.00
w siedzibie Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa przy ul. Św. Jana 12.
Słowo o publikacji: Książka Janiny Mirosławy Stoksik Geometrzy małopolscy do końca XVIII wieku. Z dziejów geodezji i kartografii wielkoskalowej w Polsce to rezultat wieloletnich badań pracy nad historią kształcenia geometrów w czasach staropolskich oraz analizowania zachowanych efektów ich pracy. Temat ten w tak szerokim ujęciu został opublikowany po raz pierwszy. Uniwersytet Krakowski w okresie staropolskim wykształcił wielu znanych geometrów, a stworzone przez nich mapy zachowały się m.in. w zbiorach polskich archiwów i stanowią doskonałe źródło dla różnorodnych badań. Publikacja zawiera gruntowną analizę zasad tworzenia map w Małopolsce w porównaniu z pozostałymi głównymi ośrodkami kartograficznymi dawnej Polski, znajdziemy tu również dzieje uniwersyteckiej katedry kształcącej geometrów oraz opis zawodowych losów jej absolwentów. Wydawnictwo zostało zilustrowane reprodukcjami materiałów kartograficznych, co wzmacnia walor poznawczy książki.Słowo o autorce: Janina Mirosława Stoksik (ur. w 1932 r. w Wejherowie na Pomorzu), absolwentka Wydziału Historyczno-Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor nauk humanistycznych. Emerytowany, wieloletni pracownik naukowy (adiunkt) Archiwum Państwowego w Krakowie (obecnie Archiwum Narodowe w Krakowie), m.in. kierownik i kustosz oddziałów gromadzących akta staropolskie i zbiory kartograficzne.
Autorka ponad 50 publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym szeregu opracowań z zakresu historii Polski XVI–XIX wieku. Wśród nich na wyróżnienie zasługują liczne artykuły dot. polskiej geodezji i kartografii, katastru galicyjskiego z połowy XIX wieku, rozdziały dot. historii Chrzanowa zamieszczone w pracy zbiorowej wydanej w 1998 r., oraz wydawnictwa źródłowe ze spuścizny Adama Kamińskiego: Diariusz podręczny 1939–1945 (Warszawa 2001) i Zarys dziejów Archiwum Państwowego w Krakowie (1792) 1878–1952 (Kraków 2012). Członek Komitetu Redakcyjnego Krakowskiego Rocznika Archiwalnego od początku założenia czasopisma w 1995 r. oraz jego recenzent naukowy.
Słowo od recenzentów:
Znaczenie tej książki wykracza daleko poza skromny tytuł. Poruszane tu zagadnienia dotykają istotnych kwestii gospodarczych i społecznych Rzeczypospolitej przedrozbiorowej. Autorka szeroko i kompetentnie stosuje metodę porównawczą. Jej praca będzie z pewnością nieocenioną pomocą przy interpretacji wielkoskalowych źródeł kartograficznych doby staropolskiej. Posłuży także historykom-regionalistom i miłośnikom „małych ojczyzn”, gdyż zawiera wiele cennych i nieznanych dotąd informacji szczegółowych o fundamentalnym znaczeniu dla dziejów wielu miejscowości.
prof. dr hab. Zdzisław NogaW polskiej historiografii do rzadkości należą książki prezentujące dzieje geodezji i kartografii. Dotychczas opublikowano niewiele monografii poświęconych kartografii wielkoskalowej. Praca Janiny Stoksik podejmuje jeden z najważniejszych tematów dotyczących dziejów kartografii wielkoskalowej ziem polskich.
dr Henryk Bartoszewicz
Projekt zrealizowano przy udziale finansowym Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych