Archiwum Narodowe w Krakowie od kilku lat prowadzi intensywne prace digitalizacyjne. Naszym celem jest zapewnienie szerokiego dostępu do najciekawszych dokumentów poprzez stronę domową Archiwum (w zakładce Zbiory online) oraz serwis www.szukajwarchiwach.gov.pl.
W ramach drugiej w tym roku aktualizacji serwisu szukajwarchiwach.pl udostępniono w sieci kolejne akta stanu cywilnego z terenu małopolski stanowiące bazę do badań nad historią rodzinną: Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej Wszystkich Świętych w Krakowie, Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej w Morawicy, Akta stanu cywilnego Okręgu Bożniczego w Książu Wielkim.
W lipcu 2016 r. udostępniono również zdigitalizowane kopie akt Powiatowej Rady Narodowej i Wydziału Powiatowego w Brzesku z zasobu bocheńskiego Oddziału Archiwum Narodowego w Krakowie oraz prawdziwą perełkę dla użytkowników – fragment staropolskiej części Akt miasta Krakowa: rękopisy o sygn. 1-82 (księgi ławnicze), 292-294 (Advocatialia et scabinalia – Liquidationes), 320-322 (Protocolla controversiarum iudicii scabinalis), 323-400 (Protocolla advocatialia), 401-426 (Ex actis advocatialibus et scabinalibus Cracoviensibus). Materiały te uzupełniają udostępnione już przez Archiwum w sieci, poprzez Małopolską Bibliotekę Cyfrową, Akta miasta Krakowa: testamenty, rachunki akta radzieckie i ławnicze.
Staropolskie Archiwum miasta Krakowa (1300-1795) ze względu na swoją kompletność jest wyjątkowe w skali kraju. W jego skład wchodzą akta sądowe, administracyjne, rachunkowe oraz akta instytucji niemiejskich, które podlegały ogólnej kontroli władz miejskich. Księgi sądowe (zawierające wpisy spraw spornych i niespornych) powstały w ramach działalności urzędu ławniczego, wójtowskiego i radzieckiego. Poza głównymi seriami ksiąg zostały wydzielone serie specjalne np. inwentarze, genealogie, testamenty, plenipotencje. Akta administracyjne to m.in. uchwały rady w sprawach organizacji życia miejskiego, akta wiertelnicze, księgi przyjęć do prawa miejskiego, inwentarze dóbr miejskich oraz kopiariusze przywilejów. Osobną grupę stanowią rejestry dochodów i rozchodów miejskich, wykazy pobieranych opłat miejskich oraz podatków czy kontrybucji. Wydzielone zostały akta instytucji funkcjonujących pod ogólnym nadzorem władz miejskich m.in. cechów rzemieślniczych, kościołów i klasztorów, szpitali i instytucji opiekuńczych oraz dokumentacja dotycząca działalności krakowskich kupców i aptekarzy. Archiwalia te stanowią bazę źródłową do badań nad dziejami miasta Krakowa, jego mieszkańców i zabudowy w okresie staropolskim. Skany mikrofilmów tych akt będą sukcesywnie umieszczane na Portalu szukajwarchiwach.pl.
Zapraszamy do zapoznania się z nowościami publikowanymi w serwisie www.szukajwarchiwach.pl. Informacje o wszystkich zdigitalizowanych aktach z zasobu Archiwum Narodowego w Krakowie dostępnych w Internecie znajdziecie Państwo w zakładce Zbiory online.