Rok 2017 ogłoszony został Rokiem Tadeusza Kościuszki, mija bowiem 200. rocznica śmierci Naczelnika. Włączając się w obchody i licznie organizowane z tej okazji wystawy, konferencje naukowe, wykłady czy koncerty, chcemy zaprezentować Państwu ciekawe archiwalia dotyczące nie tyle samej postaci Tadeusza Kościuszki, co kultywowania pamięci o jego osobie. W tym celu postanowiliśmy cofnąć się do roku 1946, w którym również organizowano 200. rocznicę, tyle że urodzin Naczelnika.
Po II wojnie światowej Kościuszko stał się postacią, którą ówczesne władze chętnie stawiały na piedestał. Wspominanie osoby tej rangi nie dziwi, bowiem Kościuszko posiada bezdyskusyjnie zaszczytne miejsce w polskiej historii. Jako przykład podać można zmianę imienia jednego z krakowskich mostów – mostu Józefa Piłsudskiego – na most Tadeusza Kościuszki czy zestawianie wizerunku Naczelnika z przedstawieniami Wodzów Rewolucji w czasie pochodów pierwszomajowych. W 1946 roku wszystko zdawało się jeszcze iść starym torem, gdyż był to dopiero początek mających nastąpić zmian w polityce historycznej. Niedługo władze zaczęły zastępować postać Kościuszki innymi bohaterami naszej przeszłości albo umieszczać go w dość wątpliwych konfiguracjach.
Prezentowane dokumenty pochodzą w większości z zespołu Głównego Komitetu Kościuszkowskiego w Krakowie. Pochylając się nad aktami, można odnaleźć w nich wiele ciekawych informacji choćby o sprowadzeniu Panoramy Racławickiej do Polski w 1946 r., głosów społeczeństwa dotyczących jej eksponowania, rekonstrukcji konnego pomnika Wodza na Wawelu czy rocznicowej odnowy jakże szczególnego pomnika – Kopca Tadeusza Kościuszki w Krakowie.
Rocznica 200-lecia urodzin Tadeusza Kościuszki obchodzona była w naszym regionie ze szczególnym pietyzmem. Samo powołanie i usytuowanie Głównego Komitetu Kościuszkowskiego właśnie w Krakowie świadczy o ogromnym przywiązaniu tej części Polski do jego postaci oraz do idei kościuszkowskich. Tu wszakże Kościuszko spoczął na Wawelu, w tym mieście usypano mu – największy na owe czasy Kopiec. Organizacja obchodów stała się dobrą okazją do odbudowy obiektów kultu Naczelnika, których wojenna zawierucha również nie oszczędziła. Zlokalizowany na Wawelu pomnik Kościuszki podzielił w okresie okupacji los innych znaczących krakowskich monumentów, tak jak pomnik Mickiewicza czy pomnik grunwaldzki – został zniszczony. Marniał także kopiec, w związku z czym po wojnie należało zwrócić szczególną uwagę na to miejsce.
Z czasem do kalendarza obchodów weszły inne wydarzenia związane z osobą Tadeusza Kościuszki. Świętowano rocznicę przysięgi na krakowskim Rynku, wspominano bitwy pod Racławicami i Szczekocinami. Prześledzić warto także oprawę artystyczną uroczystości, podczas których stawiano Naczelnikowi kolejne pomniki, upamiętniano miejsca bitew, a nawet rekonstruowano potyczki samego Kościuszki czy Bartosza Głowackiego oraz bitwy kosynierów. Obraz dopełniały barwne stroje krakowskie, sukmana Wodza, pasiaste spodnie kosynierów i postawione na sztorc kosy. W 1946 r. ceremonie odbywały się jeszcze w asyście kościelnych dostojników, odprawiano msze, święcono pomniki.
Prezentowane archiwalia z okresu powojennego, o być może mało efektownej szacie graficznej, uzupełniliśmy nieco atrakcyjniejszą ikonografią i dokumentami z innych zbiorów Archiwum Narodowego w Krakowie. Stąd obok materiałów archiwalnych Głównego Komitetu Kościuszkowskiego w Krakowie znajdą tu Państwo akta Urzędu Wojewódzkiego Krakowskiego, Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Krakowie, Zbioru Ikonograficznego Jana Augustyna oraz Zbioru Ikonograficznego.
Przejdź do zdjęć1. Geneza, schemat organizacyjny i zadania Komitetu Kościuszkowskiego w organizacji (Archiwum Narodowe w Krakowie, Urząd Wojewódzki Krakowski, sygn. UW Kr II 253)
2. Statut Towarzystwa Imienia Tadeusza Kościuszki (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 6)
3. Lista proponowanych osób – członków mającego się zawiązać Miejskiego Komitetu obchodu 200-ej rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki; na liście m.in. ówczesny Dyrektor Archiwum dr Marian Friedberg (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 3)
4. Deklaracja Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr. Tadeusza Lehra-Spławińskiego z dnia 19 stycznia 1946 r. odnośnie przyjęcia udziału w pracach Komitetu uczczenia 200-ej rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 5)
5. Protokół posiedzenia Komitetu Kościuszkowskiego z dnia 14 czerwca 1946 r. (Archiwum Narodowe w Krakowie, Urząd Wojewódzki Krakowski, sygn. UW Kr II 253)
6. List uczniów Szkoły Podstawowej we Wrzosowej opisujący wycieczkę uczniów do Krakowa w dniu 12 lutego 1946 r. z okazji 200-ej rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 15)
7. Afisz zapowiadający Akademię Kościuszkowską w Miechowie w dniu 7 kwietnia 1946 r. (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 33)
8. Afisz zapowiadający obchody kościuszkowskie w Brzesku w 1946 r. (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 33)
9. Ilustrowane sprawozdanie z uroczystego obchodu ku czci Tadeusza Kościuszki odbytego w Dąbrowie Tarnowskiej dnia 12 maja 1946 r strona 1 (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 33)
10. Ilustrowane sprawozdanie z uroczystego obchodu ku czci Tadeusza Kościuszki odbytego w Dąbrowie Tarnowskiej dnia 12 maja 1946 r strona 2 (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 33)
11. Ilustrowane sprawozdanie z uroczystego obchodu ku czci Tadeusza Kościuszki odbytego w Dąbrowie Tarnowskiej dnia 12 maja 1946 r strona 3 (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 33)
12. Ilustrowane sprawozdanie z uroczystego obchodu ku czci Tadeusza Kościuszki odbytego w Dąbrowie Tarnowskiej dnia 12 maja 1946 r strona 4 (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 33)
13. Ilustrowane sprawozdanie z uroczystego obchodu ku czci Tadeusza Kościuszki odbytego w Dąbrowie Tarnowskiej dnia 12 maja 1946 r strona 5 (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 33)
14. Ilustrowane sprawozdanie z uroczystego obchodu ku czci Tadeusza Kościuszki odbytego w Dąbrowie Tarnowskiej dnia 12 maja 1946 r strona 6 (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 33)
15. Ilustrowane sprawozdanie z uroczystego obchodu ku czci Tadeusza Kościuszki odbytego w Dąbrowie Tarnowskiej dnia 12 maja 1946 r strona 7 (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 33)
16. Fotografie przedstawiające obchody rocznicy bitwy racławickiej w Dąbrowie Tarnowskiej (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 33)
17. Zaproszenie Powiatowego Komitetu Uroczystości Kościuszkowskich w Miechowie na obchody 152 rocznicy bitwy racławickiej (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 33)
18. Fotografia przedstawiająca montaż pomnika Tadeusza Kościuszki w Busku Zdroju (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 34)
19. Fotografia przedstawiająca montaż pomnika Tadeusza Kościuszki w Busku Zdroju (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 34)
20. Fotografia przedstawiająca odsłonięcie pomnika Tadeusza Kościuszki ufundowanego przez mieszkańców powiatu stopnickiego w Busku Zdroju (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 34)
21. Fotografia przedstawiająca odsłonięcie pomnika Tadeusza Kościuszki ufundowanego przez mieszkańców powiatu stopnickiego w Busku Zdroju (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 34)
22. Fotografia przedstawiająca pomnik Tadeusza Kościuszki ufundowany przez mieszkańców powiatu stopnickiego w Busku Zdroju (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 34)
23. Fotografia przedstawiająca montaż pomnika Tadeusza Kościuszki ufundowanego przez mieszkańców powiatu stopnickiego w Busku Zdroju (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 34)
24. Projekt pomniczka dla Szczekocin na polach bitwy (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 34)
25. Album Tadeusz Kościuszko. Dwanaście obrazów Zygmunta Ajdukiewicza oraz Studium przez Alfreda Szczepańskiego (Archiwum Narodowe w Krakowie, Zbiór ikonograficzny Jana Augustyna, sygn. 29/673/35)
26. Wykaz wydawnictw Komitetu Kościuszkowskiego dot. osoby Tadeusza Kościuszki i jego czasów (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 18)
27. Strona tytułowa katalogu wystawy historycznej Tadeusz Kościuszko 1746-1946 Obrazy. Pamiątki. Dokumenty zorganizowanej w 1946 r. przez Muzeum Narodowe w Krakowie (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 24)
28. Fragment pracy dr Jana Lubicz-Pachońskiego Prawda o Wojciechu Bartoszu – Głowackim (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 26)
29. Maszynopis wiersza Adama Ważyka Sukmana Kościuszki (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 26)
30. Maszynopis wiersza Teofila Lenartowicza Bitwa racławicka (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 26)
31. Maszynopis wiersza Kornela Ujejskiego Pogrzeb Kościuszki (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 26)
32. Maszynopis opowiadania Władysława Stanisława Reymonta Kościuszko wśród kosynierów (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 26)
33. Tekst Stanisława Pigonia O największym zwycięstwie Tadeusza Kościuszki (Archiwum Narodowe w Krakowie, Urząd Wojewódzki Krakowski, sygn. UW Kr II 253)
34.Artykuł prasowy Tadeusza Dobrowolskiego Kościuszko jako rysownik i malarz (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 21)
35. Gazeta Od A do Z z 27 października 1946 r. z artykułami poświęconymi Tadeuszowi Kościuszce (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 21)
36. Projekt Kalendarza kościuszkowskiego na 1947 – odrzucony (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 26)
37. Projekt Kalendarza kościuszkowskiego na 1947 – odrzucony (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 26)
38. Projekt Kalendarza kościuszkowskiego na 1947 – odrzucony (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 26)
39. Strona tytułowa Kalendarza kościuszkowskiego na 1947 r. – wydawnictwa Głównego Komitetu Kościuszkowskiego w Krakowie (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 36)
40. Wydanie Poloneza Kościuszki z przeznaczeniem funduszy na budowę pomnika T. Kościuszki (Archiwum Narodowe w Krakowie, Zbiór ikonograficzny Jana Augustyna, sygn. 29/673/54)
41. Nuty Poloneza Kościuszki z 1792 r. (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 28)
42. Walery Eliasz Radzikowski Przysięga na Rynku w Krakowie dn. 24 marca 1794 (Archiwum Narodowe w Krakowie, Zbiór ikonograficzny Jana Augustyna, sygn. 29/673/34)
43. Program na uroczystości rocznicy przysięgi Tadeusza Kościuszki w dniach 23 i 24 marca 1946 r. (Archiwum Narodowe w Krakowie, Urząd Wojewódzki Krakowski, sygn. UW Kr II 253)
44. Zaproszenie Głównego Komitetu Kościuszkowskiego na uroczystości rocznicy przysięgi Tadeusza Kościuszki w dniach 23 i 24 marca 1946 r. (Archiwum Narodowe w Krakowie, Urząd Wojewódzki Krakowski, sygn. UW Kr II 253)
45. Cegiełka na budowę pomnika Tadeusza Kościuszki (Archiwum Narodowe w Krakowie, Zbiór ikonograficzny Jana Augustyna, sygn. 29/673/11)
46. Dwie pocztówki przedstawiające pomnik Tadeusza Kościuszki na Wawelu i na Rynku Głównym (Archiwum Narodowe w Krakowie, Zbiór ikonograficzny Jana Augustyna, sygn. 29/673/21)
47. Fotografia modelu pomnika Tadeusza Kościuszki (Archiwum Narodowe w Krakowie, Zbiór ikonograficzny Jana Augustyna, sygn. 29/673/21)
48. List dzieci ze szkoły w Rędzinach k. Częstochowy do Komitetu Uczczenia 200-ej Rocznicy Urodzin Tadeusza Kościuszki z pieniędzmi na odbudowę pomnika „Wielkiego Wodza” (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 15)
49. Pismo dr Adolfa Szyszko-Bohusza Kierownika Odnowienia Zamku Królewskiego na Wawelu do Komitetu uczczenia 200-letniej rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki w sprawie odbudowy pomnika konnego Tadeusza Kościuszki zniszczonego w czasie okupacji (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 10)
50. Tekst aktu darowizny pomnika Tadeusza Kościuszki na Wawelu fundowanego przez mieszkańców miasta Drezna (Archiwum Narodowe w Krakowie, Komitet Wojewódzki PZPR w Krakowie, sygn. KW PZPR 1060)
51. Rysunek Walerego Eliasza Radzikowskiego Wojsko Polskie Kościuszki w 1794 r. (Archiwum Narodowe w Krakowie, Zbiór ikonograficzny Jana Augustyna, sygn. 29/673/22)
52. Wyjaśnienia Głównego Komitetu Kościuszkowskiego dot. umieszczenia Panoramy Racławickiej na terenie Śląska przesłane do Miejskiej Rady Narodowej w Pszczynie (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 15)
53. Telegram, najprawdopodobniej z Ministerstwa Kultury i Sztuki w Warszawie, do Komitetu Kościuszkowskiego w Krakowie w sprawie zwrotu Panoramy Racławickiej (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 9)
54. Protest mieszkańców Racławic Kościuszkowskich w sprawie umieszczenia Panoramy Racławickiej w Bytomiu na Śląsku przesłany do Redakcji Dziennika Polskiego (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 9)
55. Pismo Komitetu Uczczenia 200-nej rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki z dnia 19 listopada 1945 r. do Naczelnego Dowództwa Wojsk Polskich w sprawie natychmiastowego zwrotu przez władze radzieckie Panoramy Racławickiej strona 1 (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 9)
56. Pismo Komitetu Uczczenia 200-nej rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki z dnia 19 listopada 1945 r. do Naczelnego Dowództwa Wojsk Polskich w sprawie natychmiastowego zwrotu przez władze radzieckie Panoramy Racławickiej strona 2 (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 9)
57. Widok kopca Kościuszki (Archiwum Narodowe w Krakowie, Zbiór ikonograficzny, sygn. 29/671/310)
58. Pismo Urzędu Wojewódzkiego Krakowskiego do Wydziału Budowlanego Zarządu Królewskiego Stołecznego Miasta Krakowa w sprawie udostępnienia planów urbanistycznych sąsiedztwa kopca Kościuszki celem uporządkowania jego otoczenia (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 10)
59. Petycja Komitetu Pomnika Kościuszki z 20 września 1945 r. do Ministerstwa Kultury i Sztuki w sprawie dofinansowania odbudowy kopca Naczelnika m.in. po zniszczeniach z okresu okupacji strona 1 (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 10)
60. Petycja Komitetu Pomnika Kościuszki z 20 września 1945 r. do Ministerstwa Kultury i Sztuki w sprawie dofinansowania odbudowy kopca Naczelnika m.in. po zniszczeniach z okresu okupacji strona 2 (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 10)
61. Pismo Urzędu Wojewódzkiego Krakowskiego z dnia 3 listopada 1945 r. do Komitetu Obchodu 200-letniej Rocznicy Urodzin Tadeusza Kościuszki działającego przy Wojewódzkim Urzędzie Informacji i Propagandy w sprawie odnowienia Kopca Naczelnika (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 10
62. Lista dobrowolnych ofiar na uporządkowanie Kopca Kościuszki, restytuowanie pomnika Kościuszki na Wawelu i odrestaurowanie Panoramy Racławickiej z 1946 r. (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 15)
63. Ulotka informująca o przedstawieniu Słowo o Kościuszce według K.H. Rostworowskiego, A. Nowaczyńskiego, Wł. Reymonta i W. Bogusławkiego wystawianym przez Teatr Rapsodyczny w Krakowie w 1946 r. (Archiwum Narodowe w Krakowie, Urząd Wojewódzki Krakowski, sygn. UW Kr II 253)
64. Prośba Anastazji Kościuszko z 22 czerwca 1946 r. o dofinansowanie nauki jej córek, sierot po Aleksandrze Kościuszce potomku Tadeusza Kościuszki w czwartej linii (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 11)
65. Urna z sercem Naczelnika i artykuł prasowy dotyczący przywiezienia serca Kościuszki do Warszawy (Archiwum Narodowe w Krakowie, Zbiór ikonograficzny Jana Augustyna, sygn. 29/673/44)
66. Korespondencja dot. przesłania rycin urny z sercem Kościuszki z Muzeum Narodowego w Rapperswilu (Archiwum Narodowe w Krakowie, Zbiór ikonograficzny Jana Augustyna, sygn. 29/673/44)
67. Fotografia przedstawiająca akwarelę Tadeusza Kościuszki Ruiny rzymskie (Archiwum Narodowe w Krakowie, Główny Komitet Kościuszkowski w Krakowie, sygn. GKK 32)
68. Zaproszenie na zakończenie Roku Kościuszkowskiego oraz poświęcenie i otwarcie mostu im. Tadeusza Kościuszki 26 i 27 października 1946 r. (Archiwum Narodowe w Krakowie, Urząd Wojewódzki Krakowski, sygn. UW Kr II 253)
69. Podziękowanie skierowane na ręce Wojewody Krakowskiego za organizację obchodów kościuszkowskich (Archiwum Narodowe w Krakowie, Urząd Wojewódzki Krakowski, sygn. UW Kr II 253)