Zadanie 3
Poszukiwanie wybranych materiałów archiwalnych związanych z osobą Nikifora Epifaniusza Drowniaka
Drodzy Uczestnicy Gry!
Na ul. Jagiellońskiej, nieopodal wymiaru sprawiedliwości znajduje się niewielki budynek, w którym zgromadzono kilometry akt. Odwiedzają go codziennie różni ludzie. Jednym z nich był pewien naukowiec, który postanowił napisać pracę o Nikiforze Epifaniuszu Drowniaku. Spędził on tam kilka dni, przekopując się przez opasłe tomiszcza starych papierów. Niestety, przez roztargnienie, zgubił on kartkę, na której skrupulatnie wynotował sygnatury przeglądanych dokumentów. Teraz zwraca się do Was z prośbą o pomoc w ich ustaleniu.
Zadanie III będzie zatem polegało na odszukaniu w skarbnicy nowosądeckiego oddziału Archiwum Narodowego w Krakowie następujących dokumentów:
Przed wizytą w Archiwum warto zapoznać się panującymi wewnątrz zasadami i zwyczajami. Dzięki temu nic Was nie zaskoczy, a odwiedziny okażą się przyjemnością. Koniecznie zapoznajcie się z Regulaminem korzystania z materiałów archiwalnych w pracowniach naukowych Archiwum Narodowego w Krakowie, dostępnym na stronie: http://www.ank.gov.pl/ w zakładce: „Zasób i udostępnianie”: http://www.ank.gov.pl/zasob-i-udostepnianie/wizyta-w-czytelni/regulamin-czytelni Poniżej prezentujemy najważniejsze zasady, których należy przestrzegać podczas korzystania z zasobów archiwum:
1) Przy każdej jednostce archiwalnej znajduje się metryczka, którą należy wypełnić (data korzystania z jednostki archiwalnej, imię i nazwisko użytkownika oraz przedmiot badań). Osoby z nieczytelnym charakterem pisma będą zobowiązane do odbycia zajęć z kaligrafii w ramach programu: „Dawne pismo”.
2) W pracowni naukowej nie wolno spożywać pożywienia i napojów. Skrajne niedożywienie nie będzie usprawiedliwieniem.
3) Nie wolno sporządzać notatek na papierze położonym bezpośrednio na księdze. Ołówek mógłby się złamać, a Archiwum nie ponosi odpowiedzialności za zniszczenie mienia, ewentualnie obciąży kosztami użytkownika.
4) W trakcie przewracania kart zabronione jest nawilżanie palców. Należy pamiętać, że niektóre dokumenty liczą po 100-200 lat, więc skoro oparły się wojnom i powodziom, to szkoda by było, by zmarniały pod wpływem śliny.
5) Korzystający z materiałów powinni zachować ciszę i nie przeszkadzać innym. Natężenie hałasu nie powinno przekroczyć 365 dB.