Podpisując 12 sierpnia 1866 r. „Ustawę o urządzeniu Gmin i o Ordynacji wyborczej dla Gmin” cesarz Franciszek Józef zaznaczył, iż ustawy „…obowiązują wszystkie gminy Mojego Królestwa Galicji i Lodomerii z Wielkiem księstwem Krakowskiem, wyjąwszy stołeczne miasto Lwów, miasto Kraków …”. W Krakowie bowiem od 1 kwietnia 1866 r. obowiązywał „Tymczasowy statut gminny dla miasta Krakowa”.
Dział II Ustawy stanowił, iż Gmina będzie reprezentowana przez Radę gminną (jako organ uchwałodawczy i nadzorczy) i Zwierzchność gminną (jako organ zarządzający i wykonawczy). Radę gminną (w Podgórzu od 1889 r. Radę Miejską) tworzyli wybierani radni – w Podgórzu ich liczba uzależniona była od liczby uprawnionych do wyboru mieszkańców miasta – początkowo wybierano 18 radnych (czyli uprawnionych do wyboru było według Ustawy gminnej 200-400 mieszkańców), od 1881 r. – 24, a od 1889 r. – 36 (w statucie dla Krakowa ustalono liczbę radnych na 60). Zwierzchność gminna to Naczelnik Gminy (od 1889 r. Burmistrz) i przynajmniej dwóch asesorów wybieranych z grona Rady gminnej.
Dział I, Rozdział 1 Ordynacji wyborczej precyzował, że prawo wybierania radnych mieli opłacający w Gminie przynajmniej od roku podatek bezpośredni ze swojej nieruchomości, od przedsiębiorstwa zarobkowego albo od dochodu oraz bez względu na opłatę podatków (warunkiem była przynależność do Gminy) obywatele honorowi, proboszczowie, przełożeni klasztorów, rabini, kaznodzieje starozakonni, urzędnicy, oficerowie i strony wojskowe nie będące w służbie, adwokaci, notariusze, doktorowie fakultetów, magistrowie chirurgii i farmacji, przełożeni, profesorowie i nauczyciele znajdujących się w gminie szkół i innych publicznych zakładów naukowych, redaktorzy czasopism.
Członkiem Rady gminnej lub zastępcą mógł zostać wybrany każdy członek gminy, z wyjątkiem kobiet, jeżeli miał prawo wybierania i ukończył 24 lata (w Krakowie 30). Nie mogli być wybranymi: urzędnicy władz politycznych i policyjnych, urzędnicy i słudzy Gminy i zakładów gminnych, dopóki w służbie pozostawali oraz wykluczeni wskutek czynów karygodnych.
Królewskie Wolne Miasto Podgórze
Pierwsze wybory do Rady Gminnej (dopiero od 1889 r. Rady Miejskiej) organizował podgórski Magistrat, na czele którego od 1855 r. stał burmistrz Józef Chrystian Zoll. Zachowała się w miarę kompletna dokumentacja pierwszych wyborów do podgórskiej Rady gminnej przeprowadzonych w 1867 r., ukazująca proces organizacji wyborów i ich przebieg, zgodny z zasadami wpisanymi w Ustawie gminnej i Ordynacji wyborczej z sierpnia 1866 r.
1. Obwieszczenie podgórskiego Magistratu z 31 grudnia 1866 r. podpisane przez burmistrza Józef Zolla zawiadamiające o wyłożeniu w ratuszu spisu członków gminy uprawnionych do wyboru – termin składania reklamacji to 10 stycznia 1867 r. Zasady sporządzania spisu członków gminy uprawnionych do głosowania regulował Dział I, Rozdział 2 Ordynacji wyborczej. Na czele spisu umieszczani byli przynależni do Gminy uprawnieni do głosowania bez względu na opłacanie podatków (obywatele honorowi, duchowni świeccy wyznań chrześcijańskich, przełożeni klasztorów, rabini starozakonni, przełożeni zakładów naukowych i profesorowie, adwokaci, notariusze, osoby posiadające stopień akademicki, należący do IX lub wyższej klasy diet urzędnicy, oficerowie i strony wojskowe z tytułem oficerskim), potem opłacający w Gminie podatek bezpośredni w kolejności, w jakiej następują po sobie opłacane przez nich kwoty podatkowe, według wysokości, poczynając od najwyższej; na koniec przynależni do Gminy uprawnieni do głosowania, którzy nie opłacali żadnego podatku. Na końcu spisu miała być podsumowana kwota podatków opłacanych przez wszystkich uprawnionych do wyboru (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 89)
2. Obwieszczenie podgórskiego Magistratu z 3 stycznia 1867 r. zawiadamiające o poprawieniu spisu członków gminy uprawnionych do wyboru z powodu pomyłek w wykazanym opodatkowaniu – zmieniony termin składania reklamacji to 12 stycznia 1867 r. (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 245)
3. Decyzja podgórskiego Magistratu z 12 stycznia 1867 r. o dopisaniu Romana Kleina, w odpowiedzi na jego reklamację, do spisu członków gminy uprawnionych do wyboru (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 251)
4. Reklamacja z 16 stycznia 1867 r., podpisana przez kilkunastu obywateli Podgórza, ws. umieszczenia w spisie członków gminy uprawnionych do wyboru Ferdynanda Saulenfels i podpułkownika Wagnera oraz decyzja podgórskiego Magistratu z 17 stycznia 1867 r. o nieuznaniu reklamacji złożonej po ustawowym terminie (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 255)
5. Reklamacja z 16 stycznia 1867 r., podpisana przez kilkunastu obywateli Podgórza, ws. umieszczenia w spisie członków gminy uprawnionych do wyboru Ferdynanda Saulenfels i podpułkownika Wagnera oraz decyzja podgórskiego Magistratu z 17 stycznia 1867 r. o nieuznaniu reklamacji złożonej po ustawowym terminie (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 257)
6. Reklamacja z 16 stycznia 1867 r., podpisana przez kilkunastu obywateli Podgórza, ws. umieszczenia w spisie członków gminy uprawnionych do wyboru Ferdynanda Saulenfels i podpułkownika Wagnera oraz decyzja podgórskiego Magistratu z 17 stycznia 1867 r. o nieuznaniu reklamacji złożonej po ustawowym terminie (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 259)
7. Reklamacja z 16 stycznia 1867 r., podpisana przez kilkunastu obywateli Podgórza, ws. umieszczenia w spisie członków gminy uprawnionych do wyboru Ferdynanda Saulenfels i podpułkownika Wagnera oraz decyzja podgórskiego Magistratu z 17 stycznia 1867 r. o nieuznaniu reklamacji złożonej po ustawowym terminie (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 260)
8. Ponowna reklamacja z 19 stycznia 1867 r., podpisana przez kilkunastu obywateli Podgórza, ws. umieszczenia w spisie członków gminy uprawnionych do wyboru Ferdynanda Saulenfels i podpułkownika Wagnera, skierowana do Urzędu Powiatowego w Wieliczce (błędnie wpisano w Podgórzu) oraz odmowna decyzja Urzędu (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 93)
9. Ponowna reklamacja z 19 stycznia 1867 r., podpisana przez kilkunastu obywateli Podgórza, ws. umieszczenia w spisie członków gminy uprawnionych do wyboru Ferdynanda Saulenfels i podpułkownika Wagnera, skierowana do Urzędu Powiatowego w Wieliczce (błędnie wpisano w Podgórzu) oraz odmowna decyzja Urzędu (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 95)
10. Ponowna reklamacja z 19 stycznia 1867 r., podpisana przez kilkunastu obywateli Podgórza, ws. umieszczenia w spisie członków gminy uprawnionych do wyboru Ferdynanda Saulenfels i podpułkownika Wagnera, skierowana do Urzędu Powiatowego w Wieliczce (błędnie wpisano w Podgórzu) oraz odmowna decyzja Urzędu (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 96)
11. Obwieszczenie podgórskiego Magistratu z 21 stycznia 1867 r. o wyznaczeniu terminu wyborów Rady gminnej w Podgórzu na 4 i 5 lutego 1867 r. oraz powołanie 3 lutego 1867 r. przez burmistrza komisji wyborczej. W Ordynacji wyborczej zapisano, że termin wyborów należy ogłosić najpóźniej osiem dni wcześniej (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 85)
12. Obwieszczenie podgórskiego Magistratu z 21 stycznia 1867 r. o wyznaczeniu terminu wyborów Rady gminnej w Podgórzu na 4 i 5 lutego 1867 r. oraz powołanie 3 lutego 1867 r. przez burmistrza komisji wyborczej. W Ordynacji wyborczej zapisano, że termin wyborów należy ogłosić najpóźniej osiem dni wcześniej (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 891)
13. Obwieszczenie podgórskiego Magistratu z 21 stycznia 1867 r. o wyznaczeniu terminu wyborów Rady gminnej w Podgórzu na 4 i 5 lutego 1867 r. oraz powołanie 3 lutego 1867 r. przez burmistrza komisji wyborczej. W Ordynacji wyborczej zapisano, że termin wyborów należy ogłosić najpóźniej osiem dni wcześniej (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 893-894)
14. Listy wyborcze do wyboru radnych gminnych w Podgórzu (I, II, III koło wyborcze) sporządzone 13 stycznia 1867 r. Zgodnie z zapisami Ordynacji wyborczej na podstawie spisu członków gminy uprawnionych do wyboru tworzono koła wyborcze - suma kwot podatkowych, wykazana w spisie uprawnionych do głosowania, była dzielona na trzy równe części. Ci wyborcy, którzy według porządku w jakim są w spisie umieszczeni, opłacają pierwszą część sumy kwot podatkowych, należą do pierwszego koła, ci, którzy drugą część opłacają, należą do drugiego, na koniec ci, którzy opłacają część trzecią, należą do trzeciego koła wyborczego. Do pierwszego koła wyborczego należeli także obywatele honorowi, duchowni świeccy wyznań chrześcijańskich, przełożeni klasztorów, rabini starozakonni, przełożeni zakładów naukowych i profesorowie, adwokaci, notariusze, osoby posiadające stopień akademicki, należący do IX lub wyższej klasy diet urzędnicy, oficerowie i strony wojskowe z tytułem oficerskim (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 1.)
15. Listy wyborcze do wyboru radnych gminnych w Podgórzu (I, II, III koło wyborcze) sporządzone 13 stycznia 1867 r. Zgodnie z zapisami Ordynacji wyborczej na podstawie spisu członków gminy uprawnionych do wyboru tworzono koła wyborcze - suma kwot podatkowych, wykazana w spisie uprawnionych do głosowania, była dzielona na trzy równe części. Ci wyborcy, którzy według porządku w jakim są w spisie umieszczeni, opłacają pierwszą część sumy kwot podatkowych, należą do pierwszego koła, ci, którzy drugą część opłacają, należą do drugiego, na koniec ci, którzy opłacają część trzecią, należą do trzeciego koła wyborczego. Do pierwszego koła wyborczego należeli także obywatele honorowi, duchowni świeccy wyznań chrześcijańskich, przełożeni klasztorów, rabini starozakonni, przełożeni zakładów naukowych i profesorowie, adwokaci, notariusze, osoby posiadające stopień akademicki, należący do IX lub wyższej klasy diet urzędnicy, oficerowie i strony wojskowe z tytułem oficerskim (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 2-3)
16. Listy wyborcze do wyboru radnych gminnych w Podgórzu (I, II, III koło wyborcze) sporządzone 13 stycznia 1867 r. Zgodnie z zapisami Ordynacji wyborczej na podstawie spisu członków gminy uprawnionych do wyboru tworzono koła wyborcze - suma kwot podatkowych, wykazana w spisie uprawnionych do głosowania, była dzielona na trzy równe części. Ci wyborcy, którzy według porządku w jakim są w spisie umieszczeni, opłacają pierwszą część sumy kwot podatkowych, należą do pierwszego koła, ci, którzy drugą część opłacają, należą do drugiego, na koniec ci, którzy opłacają część trzecią, należą do trzeciego koła wyborczego. Do pierwszego koła wyborczego należeli także obywatele honorowi, duchowni świeccy wyznań chrześcijańskich, przełożeni klasztorów, rabini starozakonni, przełożeni zakładów naukowych i profesorowie, adwokaci, notariusze, osoby posiadające stopień akademicki, należący do IX lub wyższej klasy diet urzędnicy, oficerowie i strony wojskowe z tytułem oficerskim (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 4-5)
17. Listy wyborcze do wyboru radnych gminnych w Podgórzu (I, II, III koło wyborcze) sporządzone 13 stycznia 1867 r. Zgodnie z zapisami Ordynacji wyborczej na podstawie spisu członków gminy uprawnionych do wyboru tworzono koła wyborcze - suma kwot podatkowych, wykazana w spisie uprawnionych do głosowania, była dzielona na trzy równe części. Ci wyborcy, którzy według porządku w jakim są w spisie umieszczeni, opłacają pierwszą część sumy kwot podatkowych, należą do pierwszego koła, ci, którzy drugą część opłacają, należą do drugiego, na koniec ci, którzy opłacają część trzecią, należą do trzeciego koła wyborczego. Do pierwszego koła wyborczego należeli także obywatele honorowi, duchowni świeccy wyznań chrześcijańskich, przełożeni klasztorów, rabini starozakonni, przełożeni zakładów naukowych i profesorowie, adwokaci, notariusze, osoby posiadające stopień akademicki, należący do IX lub wyższej klasy diet urzędnicy, oficerowie i strony wojskowe z tytułem oficerskim (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 6-7)
18. Listy wyborcze do wyboru radnych gminnych w Podgórzu (I, II, III koło wyborcze) sporządzone 13 stycznia 1867 r. Zgodnie z zapisami Ordynacji wyborczej na podstawie spisu członków gminy uprawnionych do wyboru tworzono koła wyborcze - suma kwot podatkowych, wykazana w spisie uprawnionych do głosowania, była dzielona na trzy równe części. Ci wyborcy, którzy według porządku w jakim są w spisie umieszczeni, opłacają pierwszą część sumy kwot podatkowych, należą do pierwszego koła, ci, którzy drugą część opłacają, należą do drugiego, na koniec ci, którzy opłacają część trzecią, należą do trzeciego koła wyborczego. Do pierwszego koła wyborczego należeli także obywatele honorowi, duchowni świeccy wyznań chrześcijańskich, przełożeni klasztorów, rabini starozakonni, przełożeni zakładów naukowych i profesorowie, adwokaci, notariusze, osoby posiadające stopień akademicki, należący do IX lub wyższej klasy diet urzędnicy, oficerowie i strony wojskowe z tytułem oficerskim (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 8-9)
19. Listy wyborcze do wyboru radnych gminnych w Podgórzu (I, II, III koło wyborcze) sporządzone 13 stycznia 1867 r. Zgodnie z zapisami Ordynacji wyborczej na podstawie spisu członków gminy uprawnionych do wyboru tworzono koła wyborcze - suma kwot podatkowych, wykazana w spisie uprawnionych do głosowania, była dzielona na trzy równe części. Ci wyborcy, którzy według porządku w jakim są w spisie umieszczeni, opłacają pierwszą część sumy kwot podatkowych, należą do pierwszego koła, ci, którzy drugą część opłacają, należą do drugiego, na koniec ci, którzy opłacają część trzecią, należą do trzeciego koła wyborczego. Do pierwszego koła wyborczego należeli także obywatele honorowi, duchowni świeccy wyznań chrześcijańskich, przełożeni klasztorów, rabini starozakonni, przełożeni zakładów naukowych i profesorowie, adwokaci, notariusze, osoby posiadające stopień akademicki, należący do IX lub wyższej klasy diet urzędnicy, oficerowie i strony wojskowe z tytułem oficerskim (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 10-11)
20. Listy wyborcze do wyboru radnych gminnych w Podgórzu (I, II, III koło wyborcze) sporządzone 13 stycznia 1867 r. Zgodnie z zapisami Ordynacji wyborczej na podstawie spisu członków gminy uprawnionych do wyboru tworzono koła wyborcze - suma kwot podatkowych, wykazana w spisie uprawnionych do głosowania, była dzielona na trzy równe części. Ci wyborcy, którzy według porządku w jakim są w spisie umieszczeni, opłacają pierwszą część sumy kwot podatkowych, należą do pierwszego koła, ci, którzy drugą część opłacają, należą do drugiego, na koniec ci, którzy opłacają część trzecią, należą do trzeciego koła wyborczego. Do pierwszego koła wyborczego należeli także obywatele honorowi, duchowni świeccy wyznań chrześcijańskich, przełożeni klasztorów, rabini starozakonni, przełożeni zakładów naukowych i profesorowie, adwokaci, notariusze, osoby posiadające stopień akademicki, należący do IX lub wyższej klasy diet urzędnicy, oficerowie i strony wojskowe z tytułem oficerskim (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 12-13)
21. Listy wyborcze do wyboru radnych gminnych w Podgórzu (I, II, III koło wyborcze) sporządzone 13 stycznia 1867 r. Zgodnie z zapisami Ordynacji wyborczej na podstawie spisu członków gminy uprawnionych do wyboru tworzono koła wyborcze - suma kwot podatkowych, wykazana w spisie uprawnionych do głosowania, była dzielona na trzy równe części. Ci wyborcy, którzy według porządku w jakim są w spisie umieszczeni, opłacają pierwszą część sumy kwot podatkowych, należą do pierwszego koła, ci, którzy drugą część opłacają, należą do drugiego, na koniec ci, którzy opłacają część trzecią, należą do trzeciego koła wyborczego. Do pierwszego koła wyborczego należeli także obywatele honorowi, duchowni świeccy wyznań chrześcijańskich, przełożeni klasztorów, rabini starozakonni, przełożeni zakładów naukowych i profesorowie, adwokaci, notariusze, osoby posiadające stopień akademicki, należący do IX lub wyższej klasy diet urzędnicy, oficerowie i strony wojskowe z tytułem oficerskim (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 14)
22. Listy wyborcze do wyboru radnych gminnych w Podgórzu (I, II, III koło wyborcze) sporządzone 13 stycznia 1867 r. Zgodnie z zapisami Ordynacji wyborczej na podstawie spisu członków gminy uprawnionych do wyboru tworzono koła wyborcze - suma kwot podatkowych, wykazana w spisie uprawnionych do głosowania, była dzielona na trzy równe części. Ci wyborcy, którzy według porządku w jakim są w spisie umieszczeni, opłacają pierwszą część sumy kwot podatkowych, należą do pierwszego koła, ci, którzy drugą część opłacają, należą do drugiego, na koniec ci, którzy opłacają część trzecią, należą do trzeciego koła wyborczego. Do pierwszego koła wyborczego należeli także obywatele honorowi, duchowni świeccy wyznań chrześcijańskich, przełożeni klasztorów, rabini starozakonni, przełożeni zakładów naukowych i profesorowie, adwokaci, notariusze, osoby posiadające stopień akademicki, należący do IX lub wyższej klasy diet urzędnicy, oficerowie i strony wojskowe z tytułem oficerskim (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 17)
23. Listy wyborcze do wyboru radnych gminnych w Podgórzu (I, II, III koło wyborcze) sporządzone 13 stycznia 1867 r. Zgodnie z zapisami Ordynacji wyborczej na podstawie spisu członków gminy uprawnionych do wyboru tworzono koła wyborcze - suma kwot podatkowych, wykazana w spisie uprawnionych do głosowania, była dzielona na trzy równe części. Ci wyborcy, którzy według porządku w jakim są w spisie umieszczeni, opłacają pierwszą część sumy kwot podatkowych, należą do pierwszego koła, ci, którzy drugą część opłacają, należą do drugiego, na koniec ci, którzy opłacają część trzecią, należą do trzeciego koła wyborczego. Do pierwszego koła wyborczego należeli także obywatele honorowi, duchowni świeccy wyznań chrześcijańskich, przełożeni klasztorów, rabini starozakonni, przełożeni zakładów naukowych i profesorowie, adwokaci, notariusze, osoby posiadające stopień akademicki, należący do IX lub wyższej klasy diet urzędnicy, oficerowie i strony wojskowe z tytułem oficerskim (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 20)
24. Listy wyborcze do wyboru radnych gminnych w Podgórzu (I, II, III koło wyborcze) sporządzone 13 stycznia 1867 r. Zgodnie z zapisami Ordynacji wyborczej na podstawie spisu członków gminy uprawnionych do wyboru tworzono koła wyborcze - suma kwot podatkowych, wykazana w spisie uprawnionych do głosowania, była dzielona na trzy równe części. Ci wyborcy, którzy według porządku w jakim są w spisie umieszczeni, opłacają pierwszą część sumy kwot podatkowych, należą do pierwszego koła, ci, którzy drugą część opłacają, należą do drugiego, na koniec ci, którzy opłacają część trzecią, należą do trzeciego koła wyborczego. Do pierwszego koła wyborczego należeli także obywatele honorowi, duchowni świeccy wyznań chrześcijańskich, przełożeni klasztorów, rabini starozakonni, przełożeni zakładów naukowych i profesorowie, adwokaci, notariusze, osoby posiadające stopień akademicki, należący do IX lub wyższej klasy diet urzędnicy, oficerowie i strony wojskowe z tytułem oficerskim (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 741)
25. Listy wyborcze do wyboru radnych gminnych w Podgórzu (I, II, III koło wyborcze) sporządzone 13 stycznia 1867 r. Zgodnie z zapisami Ordynacji wyborczej na podstawie spisu członków gminy uprawnionych do wyboru tworzono koła wyborcze - suma kwot podatkowych, wykazana w spisie uprawnionych do głosowania, była dzielona na trzy równe części. Ci wyborcy, którzy według porządku w jakim są w spisie umieszczeni, opłacają pierwszą część sumy kwot podatkowych, należą do pierwszego koła, ci, którzy drugą część opłacają, należą do drugiego, na koniec ci, którzy opłacają część trzecią, należą do trzeciego koła wyborczego. Do pierwszego koła wyborczego należeli także obywatele honorowi, duchowni świeccy wyznań chrześcijańskich, przełożeni klasztorów, rabini starozakonni, przełożeni zakładów naukowych i profesorowie, adwokaci, notariusze, osoby posiadające stopień akademicki, należący do IX lub wyższej klasy diet urzędnicy, oficerowie i strony wojskowe z tytułem oficerskim (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 1-20, 741, 742)
26. Pełnomocnictwa do zastępstwa w wyborach do Rady gminnej w Podgórzu 4 i 5 lutego 1867 r. W Ordynacji wyborczej zapisano, że za osoby nieobecne mogą głosować pełnomocnicy oraz że „za żonę żyjącą z mężem głosuje mąż, za inne niewiasty głosują ich pełnomocnicy” (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 107)
27. Pełnomocnictwa do zastępstwa w wyborach do Rady gminnej w Podgórzu 4 i 5 lutego 1867 r. W Ordynacji wyborczej zapisano, że za osoby nieobecne mogą głosować pełnomocnicy oraz że „za żonę żyjącą z mężem głosuje mąż, za inne niewiasty głosują ich pełnomocnicy” (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 225)
29. Karty wyborcze do pisemnego głosowania w wyborach do Rady gminnej w Podgórzu 4 i 5 lutego 1867 r. W Ordynacji wyborczej zapisano, że wybory są jawne – członek komisji wyborczej wywołuje do głosowania wyborców według porządku, w jakim są zapisani na liście wyborczej. Nazwiska osób, które wybiera na radnych i zastępców wyborca mógł wypowiedzieć na głos lub podać spisane na kartce (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 187)
30. Karty wyborcze do pisemnego głosowania w wyborach do Rady gminnej w Podgórzu 4 i 5 lutego 1867 r. W Ordynacji wyborczej zapisano, że wybory są jawne – członek komisji wyborczej wywołuje do głosowania wyborców według porządku, w jakim są zapisani na liście wyborczej. Nazwiska osób, które wybiera na radnych i zastępców wyborca mógł wypowiedzieć na głos lub podać spisane na kartce (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 189)
31. Listy głosujących w wyborach do Rady gminnej w Podgórzu (I, II, III koło wyborcze) z podaniem liczby głosów oddanych na poszczególne osoby (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 97)
32. Listy głosujących w wyborach do Rady gminnej w Podgórzu (I, II, III koło wyborcze) z podaniem liczby głosów oddanych na poszczególne osoby (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 99)
33. Listy głosujących w wyborach do Rady gminnej w Podgórzu (I, II, III koło wyborcze) z podaniem liczby głosów oddanych na poszczególne osoby (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 100)
34. Listy głosujących w wyborach do Rady gminnej w Podgórzu (I, II, III koło wyborcze) z podaniem liczby głosów oddanych na poszczególne osoby (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 169)
35. Listy głosujących w wyborach do Rady gminnej w Podgórzu (I, II, III koło wyborcze) z podaniem liczby głosów oddanych na poszczególne osoby (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 173)
36. Listy głosujących w wyborach do Rady gminnej w Podgórzu (I, II, III koło wyborcze) z podaniem liczby głosów oddanych na poszczególne osoby (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 174-175)
37. Listy głosujących w wyborach do Rady gminnej w Podgórzu (I, II, III koło wyborcze) z podaniem liczby głosów oddanych na poszczególne osoby (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 173-178)
38. Listy głosujących w wyborach do Rady gminnej w Podgórzu (I, II, III koło wyborcze) z podaniem liczby głosów oddanych na poszczególne osoby (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 173-178)
39. Listy głosujących w wyborach do Rady gminnej w Podgórzu (I, II, III koło wyborcze) z podaniem liczby głosów oddanych na poszczególne osoby (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 178)
40. Listy głosujących w wyborach do Rady gminnej w Podgórzu (I, II, III koło wyborcze) z podaniem liczby głosów oddanych na poszczególne osoby (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 271- 304)
41. Listy głosujących w wyborach do Rady gminnej w Podgórzu (I, II, III koło wyborcze) z podaniem liczby głosów oddanych na poszczególne osoby (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 271- 304)
42. Listy głosujących w wyborach do Rady gminnej w Podgórzu (I, II, III koło wyborcze) z podaniem liczby głosów oddanych na poszczególne osoby (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 271- 304)
43. Listy głosujących w wyborach do Rady gminnej w Podgórzu (I, II, III koło wyborcze) z podaniem liczby głosów oddanych na poszczególne osoby (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 271- 304)
44. Listy głosujących w wyborach do Rady gminnej w Podgórzu (I, II, III koło wyborcze) z podaniem liczby głosów oddanych na poszczególne osoby (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 271- 304)
45. Listy głosujących w wyborach do Rady gminnej w Podgórzu (I, II, III koło wyborcze) z podaniem liczby głosów oddanych na poszczególne osoby (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 271- 304)
46. Listy głosujących w wyborach do Rady gminnej w Podgórzu (I, II, III koło wyborcze) z podaniem liczby głosów oddanych na poszczególne osoby (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 271- 304)
47. Listy głosujących w wyborach do Rady gminnej w Podgórzu (I, II, III koło wyborcze) z podaniem liczby głosów oddanych na poszczególne osoby (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 271- 304)
48. Listy głosujących w wyborach do Rady gminnej w Podgórzu (I, II, III koło wyborcze) z podaniem liczby głosów oddanych na poszczególne osoby (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 271- 304)
49. Listy głosujących w wyborach do Rady gminnej w Podgórzu (I, II, III koło wyborcze) z podaniem liczby głosów oddanych na poszczególne osoby (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 271- 304)
50.Listy głosujących w wyborach do Rady gminnej w Podgórzu (I, II, III koło wyborcze) z podaniem liczby głosów oddanych na poszczególne osoby (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 271- 304)
51. Listy głosujących w wyborach do Rady gminnej w Podgórzu (I, II, III koło wyborcze) z podaniem liczby głosów oddanych na poszczególne osoby (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 271- 304)
52. Listy głosujących w wyborach do Rady gminnej w Podgórzu (I, II, III koło wyborcze) z podaniem liczby głosów oddanych na poszczególne osoby (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 271- 304)
53. Listy głosujących w wyborach do Rady gminnej w Podgórzu (I, II, III koło wyborcze) z podaniem liczby głosów oddanych na poszczególne osoby (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 271- 304)
54. Listy głosujących w wyborach do Rady gminnej w Podgórzu (I, II, III koło wyborcze) z podaniem liczby głosów oddanych na poszczególne osoby (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 271- 304)
55. Listy głosujących w wyborach do Rady gminnej w Podgórzu (I, II, III koło wyborcze) z podaniem liczby głosów oddanych na poszczególne osoby (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 271- 304)
56. Listy głosujących w wyborach do Rady gminnej w Podgórzu (I, II, III koło wyborcze) z podaniem liczby głosów oddanych na poszczególne osoby (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 271- 304)
57. Listy głosujących w wyborach do Rady gminnej w Podgórzu (I, II, III koło wyborcze) z podaniem liczby głosów oddanych na poszczególne osoby (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 271- 304)
59. Lista kandydatów na radnych i na zastępców w kole I w wyborach do Rady gminnej w Podgórzu, ustalona na podstawie głosów oddanych w głosowaniu (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 111, 115)
60. Lista kandydatów na radnych i na zastępców w kole I w wyborach do Rady gminnej w Podgórzu, ustalona na podstawie głosów oddanych w głosowaniu (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 111, 115)
61. Skargi obywateli miasta Podgórza do Magistratu miasta Podgórz, Urzędu Powiatowego w Wieliczce i Namiestnictwa we Lwowie na wynik wyborów oraz urzędowe decyzje o nie uznaniu skarg za zasadne (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 45-50)
62. Skargi obywateli miasta Podgórza do Magistratu miasta Podgórz, Urzędu Powiatowego w Wieliczce i Namiestnictwa we Lwowie na wynik wyborów oraz urzędowe decyzje o nie uznaniu skarg za zasadne (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 45-50)
63. Skargi obywateli miasta Podgórza do Magistratu miasta Podgórz, Urzędu Powiatowego w Wieliczce i Namiestnictwa we Lwowie na wynik wyborów oraz urzędowe decyzje o nie uznaniu skarg za zasadne (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 45-50)
64. Skargi obywateli miasta Podgórza do Magistratu miasta Podgórz, Urzędu Powiatowego w Wieliczce i Namiestnictwa we Lwowie na wynik wyborów oraz urzędowe decyzje o nie uznaniu skarg za zasadne (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s.59-67)
65. Skargi obywateli miasta Podgórza do Magistratu miasta Podgórz, Urzędu Powiatowego w Wieliczce i Namiestnictwa we Lwowie na wynik wyborów oraz urzędowe decyzje o nie uznaniu skarg za zasadne (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s.59-67)
66.Skargi obywateli miasta Podgórza do Magistratu miasta Podgórz, Urzędu Powiatowego w Wieliczce i Namiestnictwa we Lwowie na wynik wyborów oraz urzędowe decyzje o nie uznaniu skarg za zasadne (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s.59-67)
67. Skargi obywateli miasta Podgórza do Magistratu miasta Podgórz, Urzędu Powiatowego w Wieliczce i Namiestnictwa we Lwowie na wynik wyborów oraz urzędowe decyzje o nie uznaniu skarg za zasadne (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s.59-67)
68. Skargi obywateli miasta Podgórza do Magistratu miasta Podgórz, Urzędu Powiatowego w Wieliczce i Namiestnictwa we Lwowie na wynik wyborów oraz urzędowe decyzje o nie uznaniu skarg za zasadne (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s.59-67)
69. Skargi obywateli miasta Podgórza do Magistratu miasta Podgórz, Urzędu Powiatowego w Wieliczce i Namiestnictwa we Lwowie na wynik wyborów oraz urzędowe decyzje o nie uznaniu skarg za zasadne (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s.71-77)
70. Skargi obywateli miasta Podgórza do Magistratu miasta Podgórz, Urzędu Powiatowego w Wieliczce i Namiestnictwa we Lwowie na wynik wyborów oraz urzędowe decyzje o nie uznaniu skarg za zasadne (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s.71-77)
71. Skargi obywateli miasta Podgórza do Magistratu miasta Podgórz, Urzędu Powiatowego w Wieliczce i Namiestnictwa we Lwowie na wynik wyborów oraz urzędowe decyzje o nie uznaniu skarg za zasadne (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s.71-77)
72. Skargi obywateli miasta Podgórza do Magistratu miasta Podgórz, Urzędu Powiatowego w Wieliczce i Namiestnictwa we Lwowie na wynik wyborów oraz urzędowe decyzje o nie uznaniu skarg za zasadne (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s.71-77)
73. Skargi obywateli miasta Podgórza do Magistratu miasta Podgórz, Urzędu Powiatowego w Wieliczce i Namiestnictwa we Lwowie na wynik wyborów oraz urzędowe decyzje o nie uznaniu skarg za zasadne (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s.71-77)
74. Skargi obywateli miasta Podgórza do Magistratu miasta Podgórz, Urzędu Powiatowego w Wieliczce i Namiestnictwa we Lwowie na wynik wyborów oraz urzędowe decyzje o nie uznaniu skarg za zasadne (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s.71-77)
75. Skargi obywateli miasta Podgórza do Magistratu miasta Podgórz, Urzędu Powiatowego w Wieliczce i Namiestnictwa we Lwowie na wynik wyborów oraz urzędowe decyzje o nie uznaniu skarg za zasadne (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s.747-749)
77. Skargi obywateli miasta Podgórza do Magistratu miasta Podgórz, Urzędu Powiatowego w Wieliczce i Namiestnictwa we Lwowie na wynik wyborów oraz urzędowe decyzje o nie uznaniu skarg za zasadne (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s.747-749)
78. Pismo burmistrza Józefa Zolla z 25 lipca 1867 r. informujące o ostatecznym składzie wybranej podgórskiej Rady gminnej (po skargach na wynik wyborów i reklamacjach) zatwierdzonym przez lwowskie Namiestnictwo 16 lipca 1867 r. (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 773, 774, 779)
79. Pismo burmistrza Józefa Zolla z 25 lipca 1867 r. informujące o ostatecznym składzie wybranej podgórskiej Rady gminnej (po skargach na wynik wyborów i reklamacjach) zatwierdzonym przez lwowskie Namiestnictwo 16 lipca 1867 r. (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 773, 774, 779)
80. Najstarszy wiekiem radny Ferdynand Saulenfels wyznacza termin pierwszego posiedzenia podgórskiej Rady gminnej na 2 sierpnia 1867 r. (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 771)
81. Najstarszy wiekiem radny Ferdynand Saulenfels wyznacza termin pierwszego posiedzenia podgórskiej Rady gminnej na 2 sierpnia 1867 r. (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 775)
82. Najstarszy wiekiem radny Ferdynand Saulenfels wyznacza termin pierwszego posiedzenia podgórskiej Rady gminnej na 2 sierpnia 1867 r. (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 776)
83. Najstarszy wiekiem radny Ferdynand Saulenfels wyznacza termin pierwszego posiedzenia podgórskiej Rady gminnej na 2 sierpnia 1867 r. (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 782)
84. Najstarszy wiekiem radny Ferdynand Saulenfels wyznacza termin pierwszego posiedzenia podgórskiej Rady gminnej na 2 sierpnia 1867 r. (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 783)
85. Protokół pierwszego posiedzenia podgórskiej Rady gminnej z 2 sierpnia 1867 r. wpisany, zgodnie z zapisami Ustawy gminnej, do księgi uchwał Rady gminnej. Podczas posiedzenia dokonano wyboru Zwierzchności gminnej – Naczelnikiem został wybrany Aleksander Siedlecki. O trudnościach we wprowadzaniu w życie zapisów Ustawy gminnej świadczy tytuł księgi uchwał podgórskiej Rady – na okładce ozdobnie wytłoczono „Księga uchwał Urzędu Gminnego miasta Podgórza”, zaś na grzbiecie „Protokoły obrad Magistratu m. Podgórza” – ta błędna forma została użyta na dwóch kolejnych księgach obejmujących zapisy do 1886 r. (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 5, s. 1-2, okładka)
86. Protokół pierwszego posiedzenia podgórskiej Rady gminnej z 2 sierpnia 1867 r. wpisany, zgodnie z zapisami Ustawy gminnej, do księgi uchwał Rady gminnej. Podczas posiedzenia dokonano wyboru Zwierzchności gminnej – Naczelnikiem został wybrany Aleksander Siedlecki. O trudnościach we wprowadzaniu w życie zapisów Ustawy gminnej świadczy tytuł księgi uchwał podgórskiej Rady – na okładce ozdobnie wytłoczono „Księga uchwał Urzędu Gminnego miasta Podgórza”, zaś na grzbiecie „Protokoły obrad Magistratu m. Podgórza” – ta błędna forma została użyta na dwóch kolejnych księgach obejmujących zapisy do 1886 r. (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 5, s. 1-2, okładka)
87. Protokół pierwszego posiedzenia podgórskiej Rady gminnej z 2 sierpnia 1867 r. wpisany, zgodnie z zapisami Ustawy gminnej, do księgi uchwał Rady gminnej. Podczas posiedzenia dokonano wyboru Zwierzchności gminnej – Naczelnikiem został wybrany Aleksander Siedlecki. O trudnościach we wprowadzaniu w życie zapisów Ustawy gminnej świadczy tytuł księgi uchwał podgórskiej Rady – na okładce ozdobnie wytłoczono „Księga uchwał Urzędu Gminnego miasta Podgórza”, zaś na grzbiecie „Protokoły obrad Magistratu m. Podgórza” – ta błędna forma została użyta na dwóch kolejnych księgach obejmujących zapisy do 1886 r. (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 5, s. 1-2, okładka)
88. Lista radnych głosujących w wyborach Naczelnika oraz zestawienie oddanych głosów (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 785)
89.Lista radnych głosujących w wyborach Naczelnika oraz zestawienie oddanych głosów (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 786)
90. Lista radnych głosujących w wyborach Naczelnika oraz zestawienie oddanych głosów (ANK, Akta miasta Podgórza, sygn. P 21, s. 789)