22 czerwca 2023 r. przy ul. 29 Listopada 12 w Nowym Sączu odbyła się uroczystość otwarcia nowej siedziby nowosądeckiego oddziału Archiwum Narodowego w Krakowie, jednego z najnowocześniejszych budynków archiwalnych w Polsce. Inwestycja została zrealizowana z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W uroczystości wzięli udział między innymi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk, Wiceminister Spraw Zagranicznych Arkadiusz Mularczyk, licznie przybyli z nowosądecczyzny i Podhala przedstawicie władz państwowych, samorządowych oraz instytucji kultury. Gości wydarzenia powitał prof. Wojciech Krawczuk, Dyrektor Archiwum Narodowego w Krakowie.
Profesor Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podczas przemówienia podkreślił znaczenie archiwów, które określił jako „kręgosłupy nowoczesnych państw”. Doktor Paweł Pietrzyk, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych omówił historię inwestycji i zaakcentował rolę archiwum dla lokalnej społeczności.
Po uroczystym poświęceniu nowego obiektu oraz wpisie do księgi pamiątkowej, goście mogli zwiedzić nowy gmach i obejrzeć wystawę przygotowaną przez Instytut Strat Wojennych im Jana Karskiego w Warszawie.
Wydarzeniami towarzyszącymi uroczystości były: spektakl „Jestem w Archiwum, jestem Archiwum –performance przywołujący postaci z historii Sądecczyzny od średniowiecza po II wojnę światową, przygotowany przez Teatr Nomina Rosae, według scenariusza dr Mari Molendy zaprezentowany przed nowym gmachem oraz wystawa prac plastycznych Alicji Przybyszewskiej „Archiwum/intymnie”.
O inwestycji
Inwestycja „Budowa nowej siedziby dla Archiwum Narodowego w Krakowie Oddział w Nowym Sączu” prowadzona była od 2018 r. Roboty budowlane rozpoczęły się w czerwcu 2021 r. Odbiór budynku, po uprzednim uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na użytkowanie nowego obiektu nastąpił w maju 2023 r. Kompletowanie pierwszego wyposażenia potrwa do I kwartału 2024 r. Przeprowadzka będzie miała miejsce w IV kwartale 2023 r.
Nowoczesny i bezpieczny dom dla archiwaliów
Nowy budynek pomieści cały dotychczasowy zasób Oddziału w Nowym Sączu (ok. 1 800 metrów bieżących), zasób byłego Oddziału w Nowym Targu (ok. 1 200 mb.), cały nadzorowany zasób archiwalny planowany do przejęcia od innych jednostek (obecnie 3 629 mb) oraz zapas na nowe nabytki. Według projektu wykonawczego magazyny w nowym obiekcie pomieszczą zatem w sumie ok. 9 000. mb akt. Jednocześnie projekt umożliwia późniejszą rozbudowę w poziomie (dobudowa na dalszej części działki) lub w pionie (nadbudowa kolejnej kondygnacji na górze). Sam gmach ma powierzchnię zabudowy równą 1 525,68 m², powierzchnię użytkową: 2 538,70 m² (w tym 900,69 m² na część biurową) i kubaturę: 15 735,08 m³ (w tym 240,79 m³ na budynek techniczno-gospodarczy i stację trafo). Z uwagi na podłużny kształt nieruchomości obiekt przyjął postać dwukondygnacyjnego prostopadłościanu (z niewielką liczbą załamań), długiego na 34,4 m, szerokiego na 16,3 m i wysokiego na 10,5 m. Krótszym bokiem zwrócony jest do ul. 29 Listopada. Podział na segment biurowy i magazynowy – zasada stosowana na wzór siedziby w Krakowie – tym razem nie jest odzwierciedlony w jednolitej bryle budynku. O ile jednak część biurowa, usytuowana bliżej ulicy i głównego wejścia do budynku, posiada głównie szklaną fasadę zapewniającą wystarczającą ilość światła dziennego dla pracowników i klientów, o tyle część magazynowa, zajmująca ok. 2/3 całej bryły, położona z tyłu obiektu, nie posiada żadnych otworów okiennych i objęta jest fasadą z paneli aluminiowych. Współgra to z głównymi założeniami filozofii budynku, zakładającymi odseparowanie wnętrza magazynów od zmiennych warunków zewnętrznych i ułatwienie zachowania stabilnych warunków klimatycznych wewnątrz. Część biurowa z kolei, przeznaczona dla użytkowników, posiada na parterze dużą strefę publiczną, tj. przeszklony hol oraz salę konferencyjną na co najmniej 90 miejsc, z możliwością połączenia (po zasunięciu ścianki mobilnej z czytelnią na ok. 50 miejsc) w jedną wielką przestrzeń wystawowo-konferencyjną, będące też miejscem na organizacje zajęć lekcyjnych. Na pierwszym piętrze znajdują się pomieszczenia do pracy z aktami, w tym pracownia digitalizacji, strefa sanitarna, serwerownia. W magazynach zaplanowano umieszczenie regałów jezdnych o wysokości dogodnej do korzystania bez użycia drabin, z wzmocnionymi stropami i podłogą z żywicy epoksydowej.
Podstawowym założeniem projektowym dla budynku jest zapewnienie odpowiednich, stabilnych warunków temperaturowych i wilgotnościowych we wnętrzu magazynów archiwalnych. Osiągnięto to przede wszystkim poprzez izolację ścian pozbawionych okien i zapewnienie możliwości funkcjonowania wentylacji w tzw. „obiegu zamkniętym”, tj. bez wymiany powietrza z zewnątrz i konieczności stałego oddziaływania na nie w celu uzyskania pożądanych właściwości. Za pomocą centralnych jednostek osuszacza, nagrzewnicy i chłodnicy powietrze krążące w układzie wentylacji pomiędzy centralą a magazynami osiąga wybrane parametry i wprowadza je do pomieszczeń, po czym tylko koryguje niewielkie wahania temperatury i wilgotności. W budynku występuje efekt tzw. „termosu”, czyli na tyle duża bezwładność klimatyczna w środku, że wszelkie zmiany na zewnątrz działają z dużym opóźnieniem i w wypłaszczony sposób. Jednocześnie jako źródło ciepła i chłodu przewidziano tylko i wyłącznie pompy ciepła (jednostki gruntowe i powietrzne). Dookoła budynku wykonanych zostało 21 odwiertów o głębokości ok. 100 m, które dostarczą czynnik o stałej temperaturze między 10 a 15°C. W lecie zapewni to chłodzenie obiektu, w zimie umożliwi odpowiednie działanie sprężarek w pompach. Jest to najbardziej ekonomiczny ze znanych obecnie sposobów ogrzewania i klimatyzacji budynków, działający już w siedzibie Archiwum przy ul. Rakowickiej 22E w Krakowie. W magazynach zastosowano również nowoczesny system przeciwpożarowy, tzw. „mgły wodnej”. Zakłada on brak wody w instalacjach w pomieszczeniach (w celu wyeliminowania ryzyka zalania) do czasu zadziałania alarmu przeciwpożarowego. Zraszacze uruchomią się tylko w miejscu najwyższej temperatury, czyli najbliżej źródła ognia, tak aby ograniczyć straty spowodowane przez akcję gaśniczą. Wspomnieć należy również o nowoczesnym zarządzaniu wszystkimi instalacjami (elektryczne, sanitarne, teletechniczne, przeciwpożarowe itd.) w budynku przez system BMS (building management system) oraz o panelach fotowoltaicznych na dachu, które zapewnią część energii elektrycznej dla budynku. W tylnej części działki zaprojektowano budynek techniczny ze stacją transformatorową oraz część zieloną z alejkami spacerowymi.
Najcenniejsze dokumenty
Najcenniejsze zbiory w zasobie oddziału w Nowym Sączu to księgi miejskie, z których najstarsza wójtowsko-ławnicza Starego Sącza posiada wpisy z XV wieku (1480 r.), akta miasta Nowego Sącza i Starego Sącza od końca XVIII i początku XIX w., a także akta sądowe sięgające połowy XIX w. Źródłem wielu informacji o regionie jest Zbiór Sandeciana, zawierający afisze i plakaty, wspomnienia, opracowania, regionalne kroniki i wycinki prasowe. Na uwagę zasługują coraz liczniejsze w zasobie fotografie, w tym te najstarsze (z lat 60. XIX w.) przedstawiające m.in. żuawów papieskich. Oprócz ww. zbiorów, warto wspomnieć o Zbiorze Kartograficznym, Materiałach do dziejów harcerstwa, Zbiorze „Solidarności” czy też zdigitalizowanym Archiwum filmowym Wiesława Szkarłata z początku lat 90. XX w. Znajdują się tam nagrania lokalnego programu informacyjnego TVS, reportaże i różne materiały filmowe dot. regionu i jego mieszkańców. W przyszłości w nowej siedzibie, przechowywane będą archiwalia nie tylko z obszaru ziemi sądeckiej ale i podhalańskiej. Po przeszło 100 latach powrócą również akta staropolskie miasta Nowego Sącza, przechowywane w Krakowie od końca XIX w.
Jakie korzyści dla użytkowników przyniosła budowa nowej siedziby nowosądeckiego Oddziału ANK i jakie problemy zostały rozwiązane?
Po zbudowaniu nowej siedziby dla Oddziału w Nowym Sączu, zgromadzona tam zostanie dokumentacja o znacznym rozmiarze (ok. 3000 mb) i z szybką tendencją wzrostową – szacunkowo ok. 200 mb rocznie. Teren, z którego będzie przejmował akta Oddział w Nowym Sączu to południowa Małopolska (mniej więcej dawne województwo nowosądeckie) z wieloma jednostkami nadzorowanymi, o dużym zagęszczeniu miejscowości i różnych instytucji. Łączna wielkość zasobu archiwalnego w nadzorowanych archiwach zakładowych z tego obszaru (właściwość terytorialna Oddziału w Nowym Sączu oraz Ekspozytury w Nowym Targu) wynosi obecnie 3 629 mb. W związku z powyższym budynek dla Oddziału w Nowym Sączu powinien mieć minimum 7 000 mb pojemności swojej powierzchni magazynowej. Zgodnie z projektem nowego obiektu pojemność ta wynosi aż 9 000 mb. Zapewni to na wiele lat możliwość przejmowania bez opóźnień współcześnie wytwarzanych materiałów archiwalnych w perspektywie przynajmniej 25 lat. Będzie to ponadto jeden z większych Oddziałów Zamiejscowych w skali wszystkich archiwów państwowych w Polsce (większy niż niejedno samodzielne archiwum). Silne zagęszczenie tego rejonu, duża stosunkowo liczba mieszkańców i pewna odrębność kulturowa potwierdza rangę jaką ma teren Sądecczyzny i Podhala w skali całego kraju. Region górski jest regionem bogatym kulturowo o wyjątkowej specyfice i silnym poczuciu własnej tożsamości z dużym środowiskiem zainteresowanym swoją przeszłością. Ponadto południowo wschodnia Małopolska to także teren wielu zmian własnościowych po II wojnie światowej w związku z mającymi tu miejsce wysiedleniami (w szczególności ludności łemkowskiej), co dodatkowo generuje wzrost zainteresowania tym zasobem.
Lokalne społeczeństwo współpracuje ściśle z Archiwum w zakresie edukacji oraz popularyzacji zasobu, czego świadectwem jest szybkie przekazanie przez Prezydenta Miasta Nowego Sącza działki w dogodnej lokalizacji z przeznaczeniem na budowę nowej siedziby dla Archiwum Narodowego w Krakowie Oddziału w Nowym Sączu. Przeprocedowano również zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, m.in. po to, by ułatwić Archiwum prowadzenie inwestycji. W nowym obiekcie zaplanowano salę wystawową oraz miejsce do prowadzenia zajęć edukacyjnych i spotkań z lokalną społecznością. Archiwum otrzyma w ten sposób wreszcie szansę na spełnienie ważnej roli na mapie instytucji kulturalnych w regionie.
Firmy zaangażowane w proces inwestycyjny
W ramach prac koncepcyjnych korzystano szeroko z doświadczeń zdobytych podczas inwestycji prowadzonej przy ul. Rakowickiej 22E w Krakowie. Archiwum przygotowało we własnym zakresie w sierpniu 2019 r. „Założenia do koncepcji architektoniczno-funkcjonalnej budynku wraz z wytycznymi branżowymi”. Następnie w dniu 22 sierpnia 2019 r. podpisano umowę ze Studiem Architektonicznym Wojciech Kozub na przygotowanie samej „Koncepcji architektoniczno-funkcjonalnej” jako podstawy do wyboru pracowni projektowej. Umowę z biurem architektonicznym na wykonanie dokumentacji projektowej podpisano, po przejściu procedury przetargowej, w dniu 24 lutego 2020 r. z Pracowniami Konserwacji Zabytków „Arkona” Sp. z o.o. Decyzję Prezydenta Miasta Nowego Sącza o pozwoleniu na budowę uzyskano w dniu 10 września 2020 r., dokumentację projektową odebrano w listopadzie 2020 r., a w dniu 25 listopada 2021 r. podpisano z ESTCOST Michał Miedziejewski umowę na wielobranżową weryfikację projektu – ukończoną w styczniu 2021 r. Na podstawie tak sporządzonej dokumentacji ogłoszono przetargi na wybór Inwestora Zastępczego i Generalnego Wykonawcy inwestycji. Po sprawnym ukończeniu obydwu postępowań podpisano odpowiednio umowy: z dnia 22 marca 2021 r. z ECM Group Polska SA na sprawowanie funkcji Inwestora Zastępczego oraz z dnia 16 kwietnia 2021 r. ze Skanska SA na wykonanie robót budowlanych. Obsługę prawną inwestycji prowadzi Grupa Doradcza Sienna Sp. z o.o.
Koszty inwestycji
Koszt inwestycji: 38 229 172,00 zł w całości sfinansowany ze środków publicznych, przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.