W przededniu I wojny światowej Kraków stał się centrum polskiej myśli architektonicznej, co wynikało z wyjątkowej roli miasta i jego mitu w życiu Polaków. Na przełomie XIX i XX wieku krakowskie środowisko architektoniczne liczyło wielu wybitnych twórców, którzy odegrali ważną rolę w formowaniu oblicza estetycznego dawnej stolicy Polski, jak również w przeobrażeniu jej w nowoczesny organizm. Kraków przeżywał prawdziwy rozwój architektoniczny i był także laboratorium form, a projektujący pod Wawelem architekci wykreowali własną, specyficzną estetykę określaną jako „szkoła krakowska”. Inicjatywa organizacji w 1912 roku “Wystawy Architektury i Wnętrz w Otoczeniu Ogrodowym” należała właśnie do tych środowisk oraz artystów i propagatorów sztuki i odrodzenia rzemiosła.. W 1910 roku powołano komitet wykonawczy w którym znaleźli się członkowie Prezydium Delegacji Architektów Polskich oraz Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana: Jan Bukowski, Józef Czajkowski, Władysław Ekielski, Karol Frycz, Wacław Krzyżanowski, Franciszek Mączyński, Adolf Szyszko-Bohusz, Tadeusz Stryjeński, Jerzy Warchałowski, Ludwik Wojtyczko, Kazimierz Wyczyński, a także Stanisław Goliński – krajowy instruktor ogrodnictwa, prezes Towarzystwa Ochrony Piękności Krakowa i Okolicy, Kazimierz Malecki, inspektor plantacji miejskich oraz Józef Sare, wiceprezydent Krakowa.
Pieczę nad wystawą objęły władze Krakowa, które przekazały subwencję na jej organizację oraz pięciomorgowy grunt w Oleandrach. Wybrano niezwykle korzystnie położony areał między parkiem dr Jordana od zachodu, a Błoniami, od południa. Prace budowlane rozpoczęte we wrześniu 1911 roku trwały do wiosny roku następnego. Ekspozycję uruchomiono 4 czerwca 1912 roku, a uroczysta ceremonia otwarcia, z przyczyn pogodowych, została przesunięta na 8 czerwca.
Wystawa trwała cztery i pół miesiąca i cieszyła się bardzo dużą popularnością. 28 lipca 1914 roku w budynkach powystawowych zostały ulokowane mobilizujące się oddziały strzeleckie. Strzelcy, a następnie Legioniści korzystali z terenu wystawy do 13 października tego roku. Miesiąc później obiekty przejęły władze miasta, które przeznaczyły je na cele aprowizacyjne.
W rocznicę otwarcia Wystawy Architektury i Wnętrz w Otoczeniu Ogrodowym mamy przyjemność przypomnienia Państwu tego wydarzenia, ważnego nie tylko na gruncie polskim, ale również europejskim. Zapraszamy do oglądnięcia galerii, na której prezentujemy fotografie z ekspozycji wraz niepublikowanymi dotychczas projektami części budynków oraz dokumentami z zasobu Archiwum.
Zapraszamy do obejrzenia : https://archiwalneopowiesci.ank.gov.pl/wystawa/wystawa-architektury-i-wnetrz-w-otoczeniu-ogrodowym-1912/