Data 6 sierpnia 1914 r. rozpoczyna w polskiej historii I wojnę światową i zarazem epopeję legionową, zakończoną w 1918 r. odzyskaniem niepodległości. To właśnie z krakowskich Oleandrów ruszyli w bój strzelcy Józefa Piłsudskiego. Ten nieudany, ale jakże symboliczny i przede wszystkim pierwszy po latach zaborów czyn zbrojny miał dla Polaków szczególną wagę. Sam Józef Piłsudski w I Kompanii Kadrowej widział zalążek armii polskiej. Strzelcy pokazali całemu światu, że „chcieć to móc” – z krakowskich Oleandrów pomaszerowali prosto do Niepodległości.
W II Rzeczypospolitej pamięć o legionistach Józefa Piłsudskiego była żywa i kultywowana. Przede wszystkim śladem strzelców od 1924 r. wyruszał corocznie z Krakowa Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Miał on charakter zawodów sportowych, ale też był czasem przypomnienia zwłaszcza młodemu pokoleniu o czynie legionowym. Tradycję corocznych Marszów przerwała II wojna światowa, po niej zaś władze komunistycznej Polski wykreśliły z obchodów patriotycznych datę 6 sierpnia i osobę Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dopiero od czasów pierwszej „Solidarności” tradycja legionowa powoli wracała na karty historii. W 1981 r. z inicjatywy Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego oraz małopolskiej i świętokrzyskiej „Solidarności” Marszowicze ponownie ruszyli na historyczną trasę Kadrówki. W tym roku także 6 sierpnia już po raz 52 (a 37 po wojnie) będziemy mogli towarzyszyć uczestnikom Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, życzyć im dobrej drogi i zdobycia Kielc.
Jako nasz przyczynek do obchodów święta legionowego prezentujemy Państwu galerię archiwaliów dotyczących samej Kadrówki oraz powojennych Marszów Szlakiem I Kompanii Kadrowej.