A A A A+

Cenne dokumenty wypożyczone z Krakowa i Wrocławia, niezwykła aranżacja przestrzeni i interaktywna zabawa. To wszystko czeka na tych, którzy zdecydują się przyjść do Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, by zobaczyć wystawę „Kęty 740. Historyczne fundamenty miasta”. Wernisaż w niedzielę, 24 września o godz. 15.00 w kamienicy Rynek 16!

To kolejna odsłona obchodzonego w tym roku jubileuszu 740-lecia Kęt. – Chcemy pokazać początki miasta, jego pierwotne formy i procesy zmian, jakie zachodziły za sprawą nadawanych praw i przywilejów – mówi kurator wystawy Renata Bożek. Punktem wyjścia jest oczywiście dokument podpisany w 1277, w którym książę Władysław opolski potwierdza sprzedaż kęckiego wójtostwa. Zwiedzający będą mieli więc okazję przyjrzeć się Kętom, które swą współczesną strukturę urbanistyczną (w centralnej części) zyskały już w drugiej połowie XIII wieku. Koneserów zachwycą dwa dokumenty sprowadzone specjalnie na tę okazję. Pierwszy, udostępniony przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu, to jedyny zachowany do dziś oryginalny dokument lokacyjny (z 1391 roku), w którym książę Jan III oświęcimski nadał Kętom prawa magdeburskie! Drugi – pergamin wydany przez kęcki magistrat w 1697 r., – został wypożyczony z Archiwum Narodowego w Krakowie. Oprócz tego na ekspozycji będzie można podziwiać zabytki pochodzące ze zbiorów muzeum, wśród nich archiwalia z XVIII wieku, które niedawno poddano konserwacji.

Kształtowanie się struktur miejskich w ich początkowej fazie oraz kolejne procesy urbanizacji to jednak nie jedyny temat tej wystawy. W tym roku bowiem przypada również 150-lecie odnowienia samorządu terytorialnego w ramach zaprowadzenia tzw. autonomii galicyjskiej. – Ponowna analiza źródeł i żarliwe dyskusje prowadzone w trakcie prac nad wystawą doprowadziły pracowników do nowych wniosków i zmusiły nas do zweryfikowania naszej wiedzy dotyczącej historii miasta – mówi dyrektor Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach Marta Tylza-Janosz. – Odkrycie goniło odkrycie. Udało się nam odtworzyć m.in. mapę budynków, w których władze miejskie sprawowały swe urzędy, zlokalizowaliśmy mnóstwo domów rodzinnych kęckich włodarzy. Chcemy, by ta wystawa przedstawiała najważniejsze aspekty funkcjonowania miasta w przeszłości – dodaje. Zaaranżowany gabinet kęckiego burmistrza z początku XX wieku będzie niewątpliwie jednym z najokazalszych elementów tej części wystawy. A z myślą o młodszych i tych żądnych zabawy zwiedzających Muzeum przygotowało planszę, na której będzie trzeba zmierzyć się z układaniem puzzli – herbu miasta według wzorów obowiązujących w różnych epokach.

Wernisaż wystawy: niedziela, 24 września, godz. 15.00, sala wystaw czasowych (I piętro, Rynek 16). Wystawę będzie można oglądać do 3 listopada. Wydarzeniu towarzyszy publikacja „Kęty 740. Historyczne fundamenty miasta”.

UWAGA! Tego dnia ekspozycja stała będzie czynna w godz. 12.00-15.00.

 

Zobacz także