Archiwum Narodowe w Krakowie zaprasza wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w niecodziennym wydarzeniu edukacyjnym „Halo, tu Archiwum!”.
„Halo, tu Archiwum” to cykl spotkań edukacyjnych, organizowanych przez Archiwum Narodowe w Krakowie z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów 2018 w maju i czerwcu br., w Bochni, Krakowie, Nowym Sączu i Spytkowicach. W trakcie specjalnie przygotowanych warsztatów i prelekcji, skierowanych do różnych grup wiekowych (dzieci, młodzież, dorośli), uczestnicy będą mieli możliwość poznania tajników pracy archiwalnej i nie tylko.
I tak:
Na spotkania „Poza obrazem – budowa archiwalnych materiałów fotograficznych” zapraszamy wszystkich miłośników fotografii, zainteresowanych historią technik fotograficznych.
Na uczestników wydarzenia czekają także dodatkowe atrakcje – dwie wystawy w Miejskim Domu Kultury w Bochni: „Kazimierz sławny i z czynów wielki” oraz „Być kobietą. Portrety kobiet ziemi bocheńskiej”, prelekcja pt. „Archiwum rodzinne – co mieści szuflada i Internet” w Ekspozyturze w Spytkowicach, w Archiwum Narodowym w Krakowie: prelekcja połączona z warsztatami pt. „Trzeba oczytać, żeby zrozumieć – jak sobie radzić z dawnym pismem” i wykład z zagadką historyczną w tle pt. „Numeracja domów w Krakowie czyli jak rozwiązać zagadkę”, w trakcie którego przybliżona zostanie słuchaczom zawiła tematyka zmieniających się przez wieki systemów numeracji krakowskich kamienic i omówione praktyczne sposoby radzenia sobie z rozszyfrowaniem źródłowych zapisów w tym zakresie.
Prawdziwą gratką dla wielbicieli genealogii będzie, uruchomiony w siedzibie Archiwum, punkt konsultacyjny – „Genealogiczne S.O.S”, w którym będzie można zasięgnąć indywidualnej porady na temat poszukiwania własnych korzeni.
Zajęcia odbędą się w siedzibie Archiwum Narodowego w Krakowie (15-16 czerwca) oraz w Oddziałach zamiejscowych w Bochni (12-13 czerwca) i Nowym Sączu (28-29 maja), a także w Ekspozyturze w Spytkowicach (5, 10 czerwca).
Program i regulamin spotkań w załączeniu.
Szczegółowe informacje i przyjmowanie zgłoszeń:
Zapraszamy grupy zorganizowane, w tym grupy szkolne pod opieką nauczycieli oraz odbiorców indywidualnych. Dla uczestników zostaną przygotowane materiały warsztatowe oraz pamiątkowe dyplomy.
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Dla niektórych spotkań, ze względów lokalowych ilość miejsc jest ograniczona (do 20 osób).